Real Time Bidding(RTB) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Real Time Bidding kavramının Türkçe karşılığı gerçek zamanlı açık arttırmadır. Çevrimiçi reklam dünyasının son zamanlarda adından sıklıkla telaffuz edildiği reklam modeli RTB çoğu dijital girişimcinin hoşuna gideceğine benziyor. 

Real Time Bidding Nedir?

Real Time Bidding, reklamverenlerin hedefledikleri reklam alanını satın alması için açık arttırma usulü girdiği ihalelerdir. Bu sistem internet sitelerinde dolaşan kullanıcılara ait çerezler yardımıyla verileri toplar. Topladığı bu verileri sistemde toplayan bu sistem reklamverenlere bir hedefleme envanteri sunar.

Real Time Bidding Neden Avantajlıdır?

Real Time Biddingreklamverenlerin anlık olarak istediği hedef kitleye istediği zamanda ulaştığı için reklamverenler için avantajlıdır. Örneğin bir tatil turu kampanyası var reklamverenin, bu reklamları tatil ile ilgili sitelerde gezinen kişilere banner reklamlar aracılığı ile gösterip ilgili hedef kitleye ulaşıyor. Birde reklamverenler farklı sitelerde yer alan reklamlar arasında A/B testleri yaparak asıl işine yarayan sitelere daha çok para verip dönüş sağlayabiliyor.

Real Time Bidding, reklamverenler için çok önem taşıyan bir sistem haline gelmiştir. Ülkemizde daha yeni yeni reklam sistemlerinde var olan bu sistemi başta Amerika sonra İngiltere ve Avrupa ülkeleri kullanmaya başlamıştır. Türkiye’de diğer ülkeleri takip ederek bu teknolojiyi reklam şirketleri sistemlerine entegre etmeye başladı.

RTB Sistemi Nasıl Çalışır?

RTB sistemi sayesinde reklamverenler anlık olarak, istediği hedef kitleye, istediği zaman reklam sunabilecektir. Sistemin işleyişi için 2 faktör bulunuyor. Bu faktörler sırasıyla Demand Side Platforms – DSP (Talep Yönlü Platformlar) ve Supply Side Platforms – SSP (Arz Yönlü Platformalar). 

RTB Sisteminin Parçaları :

DSP (Talep Yönlü Platformlar) :

DSP’ler sayesinde reklamverenler anlık olarak satın alma işlemini gerçekleştiriyorlar. Medya satın alma işlemini DSP’ler yoluyla yapan reklamverenler, satın aldığı alanları CPC (Cost Per Click) yoluyla ölçümlüyorlar.

SSP (Arz Yönlü Platformlar) :

SSP bir reklam network platformudur. Ve burada komisyoncular, yayıncıların reklam alanlarını açık arttırmaya koyarak satış gerçekleştirirler. Burada broker(komisyoncu) gibi çalışanlar yayıncının daha çok kazanması için reklamverenler için optimizasyonlar yaparlar. Bu optimizasyonlar örneğin x ayakkabı blog adresinin, reklamverenler için e-ticaret segmentinde ayakkabı grubuna hedeflenmesidir. Böylelikte reklamverenler için maksimum dönüş sağlanır ve hem reklamveren hem broker  hemde yayıncı daha çok kazanır. SSP’nin kısaca amacı reklam alanınızın en yüksek fiyata satılmasıdır.

Programatik Satınalma ve Real Time Bidding Ekosistemi / Kaynak: IAB Türkiye
Programatik Satınalma ve Real Time Bidding Ekosistemi / Kaynak: IAB Türkiye

Ad Exchanges (Reklam Borsaları) : 

Affiliate ve reklam networkleri gibi yayıncıları bir sistem üzerinde toplayan yazılımlara Ad Exchanges diyoruz.  Reklamveren ve yayıncının buluştuğu platformdur. Bu buluşmayı bu sistemi yapan reklam networku komisyon olarak kazanca çevirir. Her yapılan satıştan kazançlı çıkan brokerdır.

DMP (Data Management Platform – Veri Yönetme Platformu) : 

Verilerin, hedef kitlelerin bir yerde tutulduğu platforma DMP(Data Management Platform) deniyor.

RTB sistemleri, reklamveren ve yayıncılar için çok önemli bir reklam teknolojisi olmaya devam edicetir. Daha Retargeting sistemiyle yeni yeni tanışmışken bu sistemin gelmesi reklamveren ve yayıncılar için gelirlerini maximize etmesi anlamına geliyor. Bakalım çevrimiçi reklamcılık dünyası önümüzde daha yeni hangi reklam sistemlerini çıkaracak.