Google Ads Nedir, Nasıl Kullanılır? Eski Adıyla Google Adwords.

Eski adıyla “Google Adwords nedir?” veya yeni adıyla “Google Ads nedir?” sorularını soruyor insanlar arama motorunda. Nedeni internette reklam diyince karşımıza çıkan bu devasa reklam platformu. Google Ads ile kişiler ve şirketler ürünlerini, hizmetlerini müşterileriyle buluşturmak için bu reklam sistemini kullanırlar. Arama motoru reklamı denilince ilk akla gelen isim Google Ads tanım olarak online reklam hizmeti sunan bir sistemdir. Bu sistemi masaüstü ve mobil cihazlardan online olarak kullanabilir ve reklamlarınızı ve bütçelerinizi yönetebilirsiniz.

Google Ads Nasıl Çalışır ve Reklamlarımız Nerelerde Görülür?

Google Ads sisteminde metin reklamları, görsel reklamlar, alışveriş reklamları, youtube reklamları, uygulama reklamları ve gmail reklamları gibi kategoriler bulunuyor. Bu reklam kategorilerinden en çok kullanılanlardan metin reklamlarından başlayalım. Hali hazırda bir e-ticaret siteniz var ve sizler bayan çantası satmak istiyorsunuz. Bunun için sizlere en uygun reklam tipi metin reklamları ve alışveriş reklamlarıdır. Başka bir örnek vermek gerekirse ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanınırlığını büyük kitlelere duyurmak istiyorsunuz. Bunun için sizlere önereceğim reklam modeli görsel ve Youtube reklamlarıdır.

Google Ads sisteminde reklam oluşturmak için hemen bir hesap oluşturarak kampanyalar oluşturabilir ve potansiyel müşterileri sitenize yönlendirebilirsiniz. Veya daha hızlı dönüşüm için arama reklamlarını kullanabilirsiniz. Burada önemli olan Google Ads’de hedef kitlenizi doğru oluşturmanızdır. Sadece Hatay’da hizmet veren bir mağaza iseniz bunu tüm Türkiye’ye reklam göstererek bütçenizi çok sağlıklı yönetmemiş olursunuz. Veya bayan ayakkabısı ile alakalı bir e-ticaret siteniz var hedef kitlelerden bay bayan ayrımı yapmazsanız yine bütçenizi doğru yönetmemiş olursunuz.

Google Ads reklamlarının en güzel özelliklerinden birisi yeniden hedeflemedir. Sitenize gelen kullanıcıları sistemine kaydeden Google bu kişilere diğer sitelerde yine reklamlarınızı gösterebilir. Bunun için sizlere “remarketing nedir ve nasıl kullanılır” ile alakalı makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

Google Adwords(Ads) Nasıl Kullanılır? 5 Adımda Google Ads Reklamı Oluşturma

Yukarıda Google Ads’nin ne olduğunu örneklerle anlatmıştık. Şimdi Google Ads ile ilk defa tanışanlar için 5 adımda Google Ads reklamlarının nasıl oluşturulduğunu anlatacağım.

1- Öncelikle Google Ads reklam sisteminde hedefinizi belirleyin. İşletmenizin telefonla aranması, mağazanızda satış yapılması, internet sitenizin veya fiziki mağazanıza ziyaretçi çekmek gibi sonuç odaklı hedef belirterek 1.adımı tamamlamış olursunuz.

2- Sonraki adım ve en önemli kısım olan hedef kitledir. Reklamlarınızın yayınlanacağı bölgeleri ve şehirleri belirleyerek 2.adımı tamamlamış olacaksınız.

3- Potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek başlık ve mesajı belirlemeniz gerekiyor. Veya görsel ekleyerek reklamınızı görsel reklamlar ile daha çok insana duyurabilirsiniz.

4- Gelelim bütçe kısmına. Günlük veya aylık bütçe hedefleri belirleyerek maliyet hesabı yapabilir ve dönüşümlerinizi ölçebilirsiniz.

5- Reklamlarınızı arama ağında, görsel ağında ve maps kısmında yayınlayarak reklamlarınıza başlayabilirsiniz.

Eğer Ads danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacağım. Hemen bu sayfadan teklifinizi alabilirsiniz:https://www.ugurugurcan.com/google-ads-uzmani.