E-Ticaret Siteleri İçin 6 Önemli Adwords Önerisi

9

Çoğu dijital pazarlama alanında çalışan kişi için E-Ticaret sektöründe yapılması gereken hamleler üç aşağı beş yukarı aynıdır. İşte bu hamlelerden Adwords için yapılması gereken 6 önemli öneriyi sizler için sıralıyorum. 

1- Büyük Bir Marka Değilseniz SEO’da ilk sayfada olduğunuz kelimeler için reklam vermeyin.

SEO’da sitenizin ismini yazınca zaten ilk sayfa ve hatta ilk sırada olacağınız için bu kelimeye reklam vermenize gerek yoktur. Lakin çok büyük bir marka iseniz ve rakip markalar sizin isminizi kullanarak Adwords reklamlarına çıkıyorsa sizde bu rekabete girmek için reklam verebilirsiniz.

2- Ziyaretçileri ana sayfanıza yönlendirmeyin.

Google Adwords reklamlarını kullanırken sitenize arama ağından veya görüntülü reklam ağından gelen ziyaretçileri sitenizin ana sayfasına yönlendirmeyin. Potansiyel müşterilerin aradığı kelimeler için ilgili sayfaya yönlendirmeniz beraberinde satışı getirecektir. Bir Adwords reklam hesabı yöneticisi için yapılmaması gerekenlerin en başında gelen bu öneriye kesinlikle dikkat ediniz.

3- Anahtar kelime eşlemelerine dikkat edin. 

E-ticaret siteleri için anahtar kelime eşlemeleri çok önemlidir. Adwords’te varsayılan eşleme türü geniş eşlemedir. Örneğin “erkek şapkaları” kelimesinde reklama başladığınızda sitenize “erkek için şapkalar” kelimesi yazarak ulaşabilirler. Bu eşleme türü sizin hedef kitleniz değildir.

Ticaret sitenizde satışlarınızın daha çok artması için tam eşleme veya sıralı eşleme türlerini seçebilirsiniz. Tam eşleme örneği olarak “erkek şapkaları” kelimesinde sitenize sadece “erkek şapkaları” kelimesinden ziyaretçi gelir. Sıralı eşleme örneği olarak ise “erkek şapkaları” kelimesinde ziyaretçiler “erkek şapkaları satın al” “erkek şapkaları fiyatları” yazdığında reklamınız çıkacaktır. Bu iki eşleme türü geniş eşlemeye göre satışlarınızı kesinlikle arttıcaktır.

4 – Negatif anahtar kelimelere dikkat edin.

Ürününüzü almak isteyen insanların sitenize gelmesi için bütçenizin doğru kullanılması gerekiyor. Bütçenizin dönüşüm oranını arttırmak için negatif anahtar kelimeleri araştırıp bulun. Örneğin bir reklam kampanyası oluşturuyorsunuz ve bir kaç kelime seçiyorsunuz. Google otomatik olarak sizlere seçtiğiniz anahtar kelimeler ile ilgili kelimeler önerir. Bu kelime listelerini eğer sizlere uygunsa anahtar kelimelerine ekleyin. Eğer uygun değilse negatif anahtar kelimelerine ekleyerek dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

5 – Remarketing kanalını kullanın. 

Remarketing ile satışlarınızı arttırıp yeniden pazarlama yapabilirsiniz. Sitenize gelen hedef kitlenizi elinizde tutmak ister misiniz? Neden bu fırsatı satışlarınızı arttırarak değerlendirmiyorsunuz? İşte bu reklam modeline kampanyalar bölümünden hedef kitleler oluşturarak ulaşabilirsiniz. Detaylar aşağıdaki yazımda.

6 – Google Merchant Center uygulamasını kullanın. 

screenshot-www.google.com.tr 2016-01-16 21-52-33 (1)

Adwords’un E-Ticaret siteleri için en önemli uygulamalarından biriside Merchant Center. Peki neden Merchant Center bu kadar etkili? Çünkü satışını yaptığınızın ürünleri bu uygulama ile arama ağının ilk sayfasında fiyatları ile listeleyebilirsiniz. Bu reklam modeli oldukça başarılı ve ziyaretçiler için kullanıcı dostudur.

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=””]Eğer içeriği beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları ile yazımı paylaşarak bana bir teşekkür edebilirsiniz. Ve bu konuda olan yazıların devam etmesini istiyorsanız yorum atabilirsiniz.[/box]

[box type=”download” align=”aligncenter” class=”” width=””]Dijital Yayın Serisine abone olarak her hafta bülteninde Dijital Pazarlama, SEM, SEO ve Sosyal Medya Pazarlama hakkında içerik görebilirsin.[/box]

giphy

9 YORUMLAR

  1. E-ticaret sitelerinin Google internet reklamları verirken dikkat etmesi gereken çok önemli noktalara değinilmiş. Özellikle adwords reklamlarında ana sayfa yerine ürün, kategori veya kampanya sayfasına(landing page) yönlendirme çok önemli. Zira anasayfa yönlendirmeleri genelde hem satışa hem de eticaret sitesi seo çalışmalarına faydası çok az oluyor. Diğer taraftan özellikle seo dostu bir yapıya sahip olmanız için sizi zorlayan google merchant center üzerinden ürünlerinizi alışveriş reklamları şeklinde göstermek ise geri dönüşüm oranı en iyi reklam modellerindendir.

  2. Remarketinde hedef kitlemiz çok dar oluyorsa dönüşler neredeyse sıfır denecek kadar az oluyor. Burada sitemizin ziyaretçi sayısıda önem taşıyor

  3. Adwords’ten çok anlamadığım zamanlar negatif kelimeler uygulamasını bir türlü kullanmamıştım ve sürekli fuzuli harcama yapılıyor ve satışlara yansıyo

  4. Yazılarınızı beğeniyle takip ediyorum hocam, yönlendirmenizi ana sayfaya yapmayın demişsiniz ama bazı e-ticaret tek ürünlü sitelerde ana sayfaya yönlendiriyoruz mecburen hocam 🙂

  5. Merchant center özelliğinin e-ticaret siteleri içi olmazsa olmazıdır. Remarketing ve merchant kanalları ile satışlarınızı kesinlikle arttırırsınız bakalım ilerde neler çıkacak…

CEVAP VER