En İyi Ücretli Ve Ücretsiz 8 Yararlı Stok Görsel Sitesi

Bu yazımızda en iyi ücretsiz stok görsel sitelerini listelerken daha kaliteli birşey arayanlar için ücretli stok görsel sitelerinide paylaşacağım. İnternetin hızla yayılmasıyla birlikte hayatımıza birçok yabancı kelime girmiş oldu. Domain, hosting kadar bir site için en önemli şeylerden birisi görseller diğer adıyla stoklar. Çeşitli lisanslar ile korunan bu görseller yaşanılan anı, durumu ya da olayları anlatmamıza yardımcı olmaktadır. Birçok alanda kullanılan bu stoklarda yeni görüntüler Google Seo indexi açısından da çok önemli. Firmalar artık kendi görsellerini tasarlama veya içeriklerine göre görselleri bulma konusunda daha dikkatli kullanıyor. Sıklıkla ajansların, freelance çalışanların ve haber editörlerin en çok ihtiyacı olan görsel materyal olan resimler stok fotoğraf sitelerinde kolaylıkla bulunabiliyor.

Buffer’in yaptığı araştırmalar doğrultusunda içerikte görselin önemi zaten gözler önüne serilmişti. Twitter’da görsellerin kullanıldığı tweetlerin %18 daha fazla tıklama aldığı kanıtlanırken %89 favorilere eklendiği ve %150 daha fazla retweet edildiği de kanıtlanmış oldu. Facebook’ta 30.000 ‘den fazla marka sayfasının analiz edildiği bu araştırmada etkileşimlerin %87’si görsel içeren paylaşımlar içeriyor. Hem güçlü bir marka imajı yaratmak, hem sitenin SEO faaliyetlerinde önemli rol oynayan resimlerin size ait olması, ( index açısından) hem de kullanıcıya etkileşim sağlatmak amacıyla mutlaka stok fotoğraflarını sitelerinizde biz SEO uzmanları olarak öneriyoruz. Bugün bu yazımızda ise en iyi stok fotoğraf sitelerini sizlerle paylaşıyoruz.

En Çok Kullanılan Stok Siteleri 2021

Pexels

Stok sitesi

Dünya’da en çok kullanılan en iyi fotoğraf stok siteleri arasında yer alan Pexels tamamen ücretsiz bir platform. Ajanslar, haber siteleri, doktor blogları gibi çeşitli siteler için hazır stok görsel paylaşan Pexels’te yüksek çözünürlü fotoğraflar bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Pixabay

Türkiye’de oldukça fazla kullancısı olan Pixabay Türkçe dil desteği ile hizmet veriyor. Dünya’da az sayıda Türkçe dil desteği sunan stok fotoğraf siteleri arasında yer alan Pixabay’da ücretsiz. 1.300.000’den fazla ücretsiz görsel paylaşan Pixabay ile bir dergi kapağından sitelerde kullanılacak üst görsellere kadar çeşitli amaçlar için kullanılabilecek görseller mevcut.

Lifeofpix

Ücretsiz stok fotoğraflarının kalitesi ve çeşitliliği ile bilinen Lifeofpix’te ücretsiz stok videolar da var. Birçok kişinin arayıp da bulamadığı stok videoları tamamen ücretsiz sunan Lifeofpix’e kendi yaptığınız stokları da gönderip tüm Dünya ile paylaşabiliyorsunuz.

IM FREE

Genelde web tasarımcılarının uğrak noktası olan IM FREE web tasarım şablonlarını, üst ve alt görsellerini ve arka planlarını sizlerle paylaşıyor.

Unsplash

Lisans açısından hiçbir sıkıntı yaşamayacağını stok fotoğraf sitesi olan Unsplash’ta her 10 günde 1 yine 10 tane resim ekleniyor. Üye olmadan dahi indirebildiğiniz stok görsellerinin kalitesi ise çok iyi.

Picjumbo

Arama motoru mantığıyla oluşturulmuş Picjumbo en iyi stok fotoğrafları siteleri arasında yerini koruyor. Arama çubuğuna bulmak istediğiniz görselin keywordünü yani anahtar kelimesini yazmanız kâfi. Binlerce görsel arasından ilgili keyword ile görsel hemen listeleniyor ve indirme hızı da çok kısa.

Adobe Stock

Herkesin bildiği üzere Adobe markasına ait olan Adobe Stock Adobe kullancılarına tam 90 milyondan fazla görsel sunuyor. Grafik, video, görsel ve şablonlarıyla bilinen Adobe Stock’a eğer Adobe programınız varsa direkt olarak bağlanabiliyorsunuz.

123RF

Mutlaka maillerinizde denk gelmiş olabileceğiniz bir stok fotoğraf sitesi. Kaliteli video, resim ve şablon paylaşan 123RF aynı zamanda ücretli bir hizmet de veriyor. Düzenli olarak mailde stok fotoğraf gönderen 123RF profesyoneller için iyi bir adres.