Google Benim İşletmem Rehberi (Google My Business)

Günümüzde çok sayıda küçük ölçekli işletme hizmet vermeye devam etmektedir. Elbette bu işletmelerin dijital pazarlama bütçeleri düşüktür. Ancak düşük bütçe ile maksimum fayda sağlayabilmek için başvurulacak bazı hizmetler bulunuyor. Sizlere bu yazımda Google benim işletmem rehberi hakkında detaylı bilgiler sunuyor olacağım. Ayrıca ekstra ücret ödemeden yerel işletme ya da işletmeleriniz için site açmadan yerel arama sonuçlarında nasıl yer edinebileceğinizi de aktarıyor olacağım.

Google Benim İşletmem Nedir? Ne İşe Yarar?

Google My Business öncelikle ücretsiz bir Google ürünüdür. Hem büyük hem de küçük işletmelerin Google Haritalarında görünürlük süresini artırmak için geliştirilen Google benim işletmem, web sitesi açmadan Google arama sonuçlarında yer almanıza olanak sunuyor. Haliyle işletmenizi bu ürüne ekledikten sonra dünyanın en büyük arama motoru olan Google’da görünürlüğünüzü rahatlıkla artırabilirsiniz. Elbette bu işleme başvurmadan önce işletmenizi doğrulamanız şarttır.

Yerel iş yeri sahipleri için bölgesel alanlar gerçekten büyük önem arz ediyor. Yalnız harita sonuçları sayesinde bile yüksek kâr sağlayan hizmetler sunulabiliyor. Buna ek olarak Google’ın sunduğu analizler sayesinde bireylerin işletmenize nereden ulaştığını da görme şansınız var. Elbette yerel SEO çalışmalarında başarılı olmak için Google my business ürününün profesyonel bir şekilde optimize edilmesi gerekir. Firmanız için insanların yaptığı yorumlar da oldukça önemlidir. Aslında işletmeniz bir eğitim kurumu, restoran, eczane, hastane ya da alışveriş merkezi olabilir. Firmanız ne olursa olsun hesabınızı doğruladıktan sonra konumlarınızı başarılı bir şekilde yönetmenizi öneriyorum.

Google My Business’e Firma Ekleme

İşletme hesabınıza firma eklemek için ilk olarak https://www.google.com.tr/intl/tr/business adresine giriş yapmanız gerekiyor. Ayrıca bu adrese erişerek gmail hesabınızda oturum açmanız da gerekmektedir. Bu aşamada firmanızı rahatlıkla eklerken doğrulama işlemlerini de başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bazı kullanıcılar cep telefonuyla bu işlemin yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Dilerseniz cep telefonunuzda ya da diğer mobil cihazlardan da uygulamayı kullanabilirsiniz.

Google My Business Doğrulama İşlemleri

Google Benim İşletmem hesabını doğrulamak için yapmanız gereken bazı işlemler bulunuyor. İlk olarak cep telefonu ve posta ile doğrulama yapmanızı öneriyorum. Ancak bazı durumlarda sadece cep telefonuyla doğrulama yapılmayabilir. Bu durumda doğrulama e-postası üzerinden süreci yönetebilirsiniz. Yine belirtmek istediğim bir durum var. Doğrulama e-postasının da günler hatta haftalar sonra gelebileceğini unutmayın. Aslında bu sorunların yaşanmasının tek bir nedeni var. Google’da bulunan adreslerin güncel adreslerle uyuşmaması. Sonuç olarak işletme sahipleri bu nedenle işletmesini doğrulayamıyor ve haritalarda işletmesini tanıtamıyor.

Google Haritalarda Firma Nasıl Yükseltilebilir?

Görüldüğü üzere Google rehberde yerel işletme girişini kullanmak oldukça pratik. Arama motoru Google hizmet verirken çoğu zaman haritalı arama sonuçlarını liste olarak sunabilir. İlk sırada çıkan firmalar bu sayede ciddi bir kitleye ulaşma şansına sahip olacaktır. Bu durumda aklına gelen tek bir soru olacaktır. Harita sonuçlarında yerel işletmem üst sıralara nasıl çıkar? Bu sorunun yanıtı da ortadadır. Yerel SEO ayarlarını yaparak başarılı sonuçlara ulaşacağınızı söyleyebilirim.

Google Benim İşletmem rehberi paylaşırken aşağıdaki bilgileri de eksiksiz olarak tamamlamanız gerekecek. Dikkat etmeniz gerekenler;

 • Firma rehberine gireceğiniz telefon numarası güncel olmalı
 • Çalışma saatlerinizi doğru girmeli
 • ‘Yayınlar’ bölümünden düzenli bir şekilde tarafınıza dönüşüm sağlayacak içerikler girin
 • Karşınıza çıkacak ‘etiketler’ kısmında firmanızla ilgili eş anlamı kelimeler yazın
 • Hizmet sunduğunuz bölgeler için doğru tanımlama yapın
 • İnsanların firmanızı ve sizi tanıması için fotoğraf girişleri yapın. Unutmayın bu fotoğraflar ne kadar çok olursa, insanlar sizi daha rahat tanıyacaktır.
 • Google üzerinden yazılan yorumlara doğal bir şekilde geri dönüş yapın.
 • Ziyaretçilerin sizi değerlendirmesine ve yorum yapmasına izin verin.
 • Eğer firma ismi yazıldığında haritalarda çıkmıyorsa, marka isminin belirli bir aranma seviyesine çıkması gerekiyor. Bu durum biraz zaman alabilir.

Google Haritalara Yer Ekleme

Google haritalara yer eklemek için sizlerle paylaşacağım şu sıralamaya dikkat etmeniz yeterlidir;

 • Google My Business hesabına giriş yapın. Hesabınız yok ise yeni bir hesap açın.
 • Firmanızı aramak için işletme adını girin ve ‘arama’ butonuna basın.
 • Farklı bir kişinin işletmenizi doğrulamış olduğunu bildiren bir uyarı görmeniz durumunda işletme girişinin sahipliğini isteyin.
 • Menüde listenmiş olarak işletmenizi görmüyorsanız, ‘işletmeyi doğru girdim’ ya da ‘bunlar benim işletmelerim değil’ seçeneğine tıklayın. Bu aşamada işletmenize hızlıca ulaşabileceğiniz seçenekler yer alacaktır.
 • Karşınıza çıkan sayfada işletmenin telefon numarasını, açık adresini ve diğer bilgileri eksiksiz olarak doldurun.
 • En son aşamada ‘gönder’ butonuna tıklayın.

Google My Business’te Hangi Analizler Var?

Analizler, işletmeniz için pek çok veriyi sağlar. İşletmenizi arayanların ya da müşterilerinizin sizi nasıl bulduklarını görebileceğiniz analizler ayrıca fotoğraf görüntüleme sürecinde de karşınıza çıkacaktır. Detaylı bilgilerin yer aldığı Google My Business analizlerinde telefonunuzun aranma istatistiklerini de görüntüleyebiliyorsunuz.

Olumsuz Mesajlar için Nasıl Aksiyon Almalıyım?

Pek çok işletme sahibi gelen olumsuz yorumlar için ne yapması gerektiğini bilmiyor. Elbette yorumlara yanıt verebilirsiniz fakat olumsuz da olsa bu yorumları silme şansınız bulunmuyor. Bazen işletmeler arasında haksız rekabet süreci de ortaya çıkabiliyor. Yani olumsuz yorum saldırıları gerçekleşebiliyor. Bu tür durumlarda yorumları ‘uygunsuz’ olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır. Aslında günümüzde bu tür yorumlardan dolayı işletmesini kapatan çok sayıda kişi var. Yine de müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutarak firmanız için daima olumlu yorumlar yapılmasını sağlamanızı öneriyorum.

Yorumları Tamamen Kapatabilir miyim?

Maalesef işletmenizi yorumlara kapatamıyorsunuz. Google benim işletmem rehberi hakkında bilgi sahibi olurken bu sürece dikkat etmenizde yarar var. Yorumları kapatamazken beğenmediğiniz yorumları Google’a bildirebilir ya da bu yorumlara yanıt yazabilirsiniz.

Google Harita Sonuçlarına Web Sitesi Ekleme

Birçok kişi bana bu konuda soru aktarıyor. Google harita sonuçlarına internet sitesin nasıl ekleyebilirim şeklinde gelen sorular için şu yanıtları veriyor olacağım;

 • Google My Business üzerinden oturum açın.
 • Daha sonra düzenlemek istediğiniz girişe tıklayın.
 • URL bölümüne ulaşın.
 • Buradaki uygun alanlara URL ekleyin.
 • Son aşamada ‘uygula’ sekmesine tıklayın.

Aslında firma bilgilerinizin kontrolünü sağlayabilmek için yapmanız gereken ilk şey, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktadır. Girişlerinizin güçlü ve güvenilir olması, müşterilerinizin her zaman ilgisini çekecektir.

Google Rehberde Yayın Oluşturmak İstiyorum Diyenler için Öneriler

Google My Business üzerinden yayın oluşturma işlemleri de yapılabiliyor. Bu konuda sizlerle paylaşacağım bilgilere göre hareket ederseniz rahatlıkla yayın oluşturabilirsiniz. İlk olarak yayın bildirilerinin Google Haritalar ve Google aramaları için çok önemli olduğunu da lütfen unutmayın. Yapmanız gerekenler sırasıyla;

 • Benim işletmem hesabında oturum açmak
 • Birden çok konumunuz var ise yönetmek istediğiniz konumu seçmek
 • Konuma tıkladıktan sonra ‘yayın oluştur seçeneğini’ tıklamak
 • Bir sonraki adıma metin, düğme ekleme veya fotoğraf ekleme seçeneklerini kullanmak ve gerekli bilgilerin girişini yapmak
 • Gönderiyi oluşturduktan sonra önizleme olarak görmek
 • Herhangi bir sorun yok ise ‘yayınla’ya tıklamak ve yayını oluşturmak.

Gördüğünüz üzere Google benim işletmem rehberi olarak zorlanmadan ve pratik bir şekilde bu süreci yönetebilirsiniz. Aklınıza takılan farklı bir soru var ise bu yazımın altına yorum şeklinde paylaşabilirsiniz.