Pinterest SEO Nedir?

Sosyal resim paylaşım platformlarından olan Pinterest aslında ciddi bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bu yüzden Pinterest SEO konusunda çok sayıda gelen talebi bu içerik ile karşılamaya çalışacağım. Elbette bu aşamada Pinterest’in ne olduğunu ve nasıl kullandığınızı bilmeniz gerekiyor. Mesela Pinterest’te pin to pin nedir, nasıl kullanılır, SPAM’dan uzak durma yolları nelerdir ve buna benzer soruları da merak ediyor olabilirsiniz. O halde en başından aktaracaklarımla beraber Pinterest SEO nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını da yazımın devamından takip etmenizi önemle rica ediyorum.

Pinterest Nedir?

Söylediğim üzere bir sosyal medya platformudur. Aslında birçok kullanıcı Twitter, Facebook ya da İnstagram’dan sonra buna ne gerek vardı diye sormaya devam ediyor. Ancak Pinterest, sosyal medyaya farklı bir bakış açısı getirmiş durumda. Sevdiğiniz paylaşımları rahatlıkla aktaracağınız bu platformda hızlı bir büyüme mevcut. Teknoloji çağında olmamız nedeniyle aslında sürekli yeniliklerin olması şart. Bu yüzden de Pinterest ile ilgili avantajlara da bakmamız gerekiyor.

Konsepti çok da yeni olmayan bu platform öncelikle telif haklarını aşmış gibi görünüyor. Farklı bir teknik kullanan Pinterest, orijinal sitelerden otomatik olarak alıntı yaparak paylaşmanızı sağlıyor. Bununla beraber kurallara uygun bir şekilde gerçekleştirilen paylaşımlarda herhangi bir sorun yaşanmadığı anlaşılıyor. Bu platformda linkler tweetlenemiyor veya arkadaş isteği gönderilemiyor. Ancak güzel çalışmaları toplayarak paylaşım yapma şansınız her zaman var. Haliyle kullanımı pratik olan Pinterest’in görselleri de bir hayli çekici olarak karşımıza çıkıyor.

Pinterest SEO Kavramı

Kullanışlı bir platform olarak karşımıza çıkan Pinterest, pinlenen resimleri sitede yayınlamayı sağlar. Artık belirli bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başaran bu platformla ilgili Pinterest SEO arayışları da merak edilmeye başlandı. Yine de Türkiye’de yeteri kadar ilgi görmediğini de söylemek isterim. Görsel arama motoru olma yolunda ilerleyen Pinterest’e özel çalışmalar yapmak istiyorsanız, sizlerle paylaşacağım bilgileri dikkatle takip etmenizi rica ediyorum.

Pinterest de diğer platformlar gibi optimize edilmeye ihtiyaç duyar. Ayrıca amacınız bir siteye trafik çekmek ise hesabınızın bireysel olmaması gerekiyor. Yani Pinterest Business hesabı açtıktan sonra Pinterest SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz. Şimdi adım adım sitenizi nasıl optimize edeceğinizi paylaşabilirim.

Pinterest Profilini Optimize Etmek

Etki alanı otoritesini artırmak için Pinterest Business profilini optimize etmeniz gerekiyor. Bu aşamada doğru kullanıcı adı seçmeniz en önemli aşamadır. Elbette her platform için kullanıcı adının ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Bu yüzden kullanıcı adınız, sitenizin işleyişine ve paylaştığı bilgilere uygun olmalıdır.

Profil Görseli Güncelleme

Profilin optimize edilmesinden sonra görselin güncellenmesi gerekiyor. Profil görselini aktararak işletmenin spam olmadığını gösterebilirsiniz. Bu durum elbette kullanıcıların size ilgi duymasını sağlayacaktır.

Site Doğrulama

Profilde hangi işletmelerden bahsedeceğinizi anlamak adına site doğrulama işlemi yapmanız gerekiyor. Doğrulama işleminde WordPress site kullananlar ve YOAST SEO eklentisinden faydalananlar, sorgu dizesini Pinterest profilinden kopyaladıktan sonra sırasıyla;

  • YOAST SEO
  • Sosyal
  • Pinterest adımlarını takip ederek buraya yapıştırmalıdır.

Talep eden kullanıcılar HTML dosyası ve meta etiket ile de doğrulama yapabilir.

Pinterest Profil Açıklaması Optimizasyonu

Pinterest SEO aşamasının önemli adımlarından biri de profil açıklamasının optimizasyonudur. Kullanıcıların bu sistemdeki işletmeniz hakkında nelerle karşılaşması gerektiğini bu şekilde paylaşabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimelerinizi de paylaşarak gerekli aksiyonu almaya başlayabilirsiniz. Aramaların gizliliği aslında Pinterest’te önemli bir süreçtir. Tabi ki arama motorlarının profilinize gelmesini engellediğinizde SEO çalışması yapmasanız bile panolarınız sonuçlarda yer almaz. Bu yüzden ilk olarak profilin ayarlar sayfasına erişerek arama gizliliği aktif ise kapatmanız gerekiyor.

Pinterest SEO’da Pano Oluşturma

Pinterest profilinin hazırlanması ve optimize edilmesinden sonra pano oluşturma sürecine geçmeniz şarttır. İçeriklerinizi pinlediğiniz yani paylaştığınız sayfalar olarak düşünmeniz gereken panolar ne kadar iyi optimize edilirse, arama motorlarında o kadar ön planda olur. Haliyle kullanıcı sayısı da ciddi anlamda artar. Bu aşamada yapmanız gereken şeyler;

  • Uygun başlık seçmek
  • Pano açıklamasını oluşturmak
  • Uygun kategoriyi seçmek
  • Dikkat çeken pano kapak görseli hazırlamak
  • Panoları yeniden düzenlemek

Pinterest SEO işlemlerinde panoları doğru bir şekilde sınıflandırmak çok önemlidir. Çünkü kullanıcılar kategoriye göre arama yapar. Ayrıca anahtar kelimelere uygun bir başlık seçerek arama motoru optimizasyonuna katkıda bulunmanızı tavsiye ediyor. Pano açıklamaları da kullanıcıların içerikleri anlamasına yardımcı olacaktır. Gereksiz anahtar kelime kullanmadan özet şeklinde kullanmanız yeterlidir. Yine kapak görselini açıklayacak olursak, özel bir çalışma yapmanız önemli. Profesyonel bir şekilde görünmeniz her zaman kullanıcıların dikkatini çekecektir.

Pinterest SEO’da Görsel Boyutu Optimizasyonu

Optimize edilen hesaplarınızın görsel boyutları da aslında önemlidir. Çünkü görüntülerin daima kaliteli olması şart. Sizi takip eden kullanıcılar mükemmel bir görüntü ile karşılaştığı zaman aslında farklı platformlarda da sizi tavsiye edecektir. Öte yandan kötü ve anlamsız bir görsel paylaştığınız zaman bu durumun tam tersin yaşanabilir. Pinterest’te görsel boyutu için 735×1102 ideal boyutunu kullanabilirsiniz.

Pinterest SEO’da Pin Optimizasyonu

Pin optimizasyonunda renk kombinasyonu ile beraber resim dosya adının optimizasyonu önemlidir. Aslında görsellerdeki renkler Pinterest SEO aşamasında büyük rol oynar. Çünkü tekrar pinleme sayısı görüntünün kombinasyonuna bağlıdır. Güzel yazı tipleriyle beraber açık renkli görüntülerin tercih edildiği hesaplarda iyi etkileşimlerin olduğu unutulmamalı.

Pin optimizayonuna da bakmanız gerekirse, görsel açıklamaları Pinterest SEO’nun en önemli sürecidir. Pinlediğiniz görseli ne kadar iyi tanıtırsanız o kadar çok etkileşime sahip olursunuz. Yani kullanıcılar anahtar kelime öbeklerini aradığı zaman sizin paylaşımlarınızla karşılaşabilir. Günümüzde kullanabileceğiniz dört farklı pin bulunuyor. Ürün, makale, tarif ve uygulama pinleri. Bu pinler, etkileşimi atırmak için kullanılabilir.

Pinterest SEO Kuralları

Buraya kadar yapmanız gerekenlerden bahsettim. Şimdi de kuralları ele alacağız. Öncelikle tutarlı olmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Sabırlı ve tutarlı olmak, Pinterest’te güzel sonuçlar almanızı sağlar. Öte yandan bu platformu düzenli bir şekilde kullanmaya devam ederken görselleri ve açıklamaları güzelce pinlediğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Kurallar konusunda grup kartlarına katılmanızı öneriyorum. Bu kartlar trafiğin bir çoğunu aldığınız yerler olacaktır. Örneğin bir grup panosuna katılım sağladığınız zaman ciddi kitlelere ulaşmanız söz konusu olacaktır.

Bu aşamalara dikkat ettikten sonra Pinterest SEO için analytics’e göz atmanız gerekiyor. Paylaşımlarınız hakkında tüm ayrıntıları buradan bulabilir ve iyileştirmeler yapabilirsiniz. Ayrıca trafiğe katkı sunan pinleri bulabilir, en çok paylaşılan pinleri görebilir ve verimli içerikler oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Pinterest SEO konusunda bu süreçlere dikkat ederken sitenizi bu platform için optimize etmeniz gerekecektir. Özellikle de kaliteli resimler kullanarak kullanıcıların görüntüyü pinlemelerini sağlayabilirsiniz. Yayınlarınıza ‘paylaş’ düğmesi de ekleyebilir ve daha büyük kitlelere içeriklerinizi ulaştırabilirsiniz.

Aslında bu süreç görüldüğü kadar karışık değildir. SEO konusunda uzmanlaşmış kişilerden destek alabilirsiniz. Alternatif olarak kendi araştırmalarınıza göre hareket edebilir ve Pinterest sitenizin kullanıcı kitlesini artırabilirsiniz. SEO her zaman ve her platformda büyük önem arz ediyor. Öyle ki Google bazen SEO çalışması yapılmayan siteleri de ön plana çıkarabiliyor. Ancak bu durum kalıcı olmadığından genelde SEO çalışmalarına yönlenmeniz mantıklı olacaktır.