Mobil Uyumluluk Testi Nedir? Ne İşe Yarar?

Web sitelerin mobil kullanıma uygun olması gerekir. Çünkü Google’ın yaptığı son güncellemelerden de anlaşılıyor ki mobil uyumlu olan web siteleri, kurallara uygun bir şekilde dizayn edildiğinde sıralama bakımından diğer sitelerin önüne geçmektedir. Haliyle mobil uyumluluk testi konusunda yapılan araştırmalarda ziyaretçilerin mobil uyuma ne kadar önem verdiği de anlaşılıyor.

Mobil Uyumluluk Neden Önemli?

2015 yılında Google mobil uyumluluk güncellemesini devreye aldı. Bu durum aynı zamanda bir sıralama kriteri olarak uygulanmaya başlandı. Haliyle sitelerinizin mobil versiyonlarını test etmek için çeşitli araçları kullanmak zorundasınız. O halde mobil uyumluluk testi için paylaşacağımız araçları kullanabilir ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için daha profesyonel bir deneyim sunabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Mobil Uyumluluk Test Araçları

Ready.Mobi: Mobil sitenizle ilgili kapsamlı sonuçlar alabileceğiniz bu araç, grafik ve görsellerle en iyi sonuca ulaşmanızı sağlıyor.

W3C Mobil Test Aracı: Web üzerinde basitçe kullanılabilen bu araç da web sitelerinizin mobil versiyonlarını test etmenizi sağlıyor. İster URL isterseniz de lokal dosya yükleyerek rahatlıkla kullanım yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu araç için kayıt ya da üyelik şartı bulunmuyor.

Google Mobile Testing: Mobil görünüm için Google tarafından biçimlendirilen bu araç son zamanlarda rağbet görmeye başladı. Test aşamasında herhangi bir üyelik ve kayıt durumu da söz konusu değil.

Test Iphone: Web sitelerin İPhone cihazlarında nasıl görüneceğini test edebilmek için bu aracı kullanabilirsiniz. Testiphone.com üzerinden giriş yaparken diğer araçlar gibi üyelik talep edilmiyor.

Gomez: Aslında bu araç birçok özelliği beraberinde getiriyor. Çünkü farklı ülkeler bazında mobil uyumluluk testi yapmak için kullanılan Gomez aracının sadece yurtdışına hitap eden siteler için uygun olduğunu da söyleyebilirim.

Google mobil uyumluluk güncellemesinin 2015’te hayata geçtiğini söylemiştim. Bu tarih itibariyle artık tüm web site sahipleri mobil uyumluluğa önem vermeye başladı. Bununla beraber gelen diğer güncellemelerden olumsuz etkilenmemek adına sıraladığım test araçlarını kullanmanızı öneriyorum. Google algoritması her ne kadar değişse de web sitenizin mobil uyumunun olması önemlidir. Ayrıca sadece algoritmalar için değil, Google’ın gözünde de mobil uyumlu web sitelerinin her zaman ön planda olduğu unutulmamalıdır.