App Store Optimizasyonu(ASO) Nedir? Nasıl Yapılır?

App Store Optimizasyonu Aso Nedir

Bildiğiniz üzere SEO çalışmaları sadece web sitelerine yapılmıyor. Bu süreçte mobil dünyanın SEO çalışması olarak bilinen App Store optimizasyonu hakkında sizlere birtakım bilgiler veriyor olacağım. Kısaca ASO olan bu çalışmalarla ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımın devamından tüm detaylarıyla incelemenizi tavsiye ediyorum.

App Store Optimizasyonu Nedir?

Kısaltılmışı ASO olan App Store optimizasyonu, mobil uygulamalardaki indirme trafiğinin artırılması için yapılmaktadır. Google ya da App Store’un milyonlarca kullanıcısının olduğu unutulmamalı. Bu yüzden mobil cihaz kullanımının da ne kadar fazla olduğunu da az çok anlayabilirsiniz. Özellikle de markalar arasında her geçen gün artan rekabet, birtakım optimizasyon çalışmalarının yapılması gerektiğini göstermektedir. Herhangi bir uygulamanın hedef kitleye göre geliştirilmesi ve indirilme sayısının artırılması için yapılan App Store optimizasyonu için özel ajanslarla çalışmanızı tavsiye etmekteyim. Sonuç olarak kullanıcıların arama sonuçlarına etki edecek bir optimizasyona sahip olmak, geliştirdiğiniz bir uygulamanın daha fazla sayıda indirilmesini sağlayacaktır.

App Store’da Sıralama Faktörleri

App Store optimizasyonu yapılırken çok sayıda faktör göz önünde bulundurulacaktır. Öncelikle uygulama ismine dikkat edilmelidir. İçerikler ASO kadar SEO’da da çok önemlidir. Uygulama isminin akılda kalıcı olması ve projenin güzel bir şekilde isimlendirilmesinin aslında en önemli sıralama faktörü olduğunu söyleyebilirim.

Bir diğer faktör uygulamanın simgesi ve açıklamasıdır. Dikkat çekici bir simge kullanarak hedef kitleyi memnun etmenizi öneriyorum. Elbette bu aşamada sektör analizi yaptıktan sonra projenize uygun renk ve tarzı belirleyebilirsiniz. Uygulama açıklamasına da lütfen dikkat edin. Çünkü uygulamada öne çıkan özellikleri akıcı bir şekilde açıklar ve avantajlarını da paylaşırsanız, kullanıcıların uygulamanızı indirme olasılığı yükselecektir. Tabi ki rakiplerin vaatleri, kullanılan anahtar kelimeler ve benzer faktörleri de kendi uygulamanızla karşılaştırmanız gerekiyor.

App Store optimizasyonu yapılmadan önce derecelendirme ve yorumların da çok önemli olduğunu söylemek zorundayım. Örnek olarak Youtube’daki tavsiye videolarına baktığınızda her birinin yorumlarını görebilir ve tavsiye edilebilirlik faktörlerini inceleyebilirsiniz. Aynı durum mobil uygulamalar için de geçerlidir. Kullanıcıların projenizi destekler yorumlar yapması ve derecelendirme puanını yüksek tutması, App Store optimizasyonunu destekler. Varsa kötü yorumlar iyice analiz edilerek hataları iyileştirdikten sonra daha güçlü bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz.

ASO’da Resim, Video ve Kategori Seçimi

Arkadaşlar internet dünyasında bir proje geliştirecekseniz doğru kategoriyi seçmeniz gerekiyor. Çünkü kullanıcılar kategori bazlı arama yaparak ihtiyaç duydukları mobil uygulamaya ulaşmak ister. Ayrıca hedef kitleye uygun resim ve videolar ile App Store SEO çalışmalarının desteklenmesi gerekiyor.

App Store optimizasyonu sürecinde diğer etkenler de var. Örneğin AB test sonuçları, platform ya da cihaza özel anahtar kelime çalışmaları, yerelleştirme ve dijital çalışmalara ağırlık verirseniz, gerçekten başarılı sonuçlar alırsınız. Ancak uygulamanın gerekliliğine göre geliştirme, analiz etme ve iyileştirme çalışmaları yaparsanız ben başarılı olacağınızı düşünüyorum.

SEO ile ASO Arasındaki Farklar

Birçok kullanıcı bu soruyu da merak ediyor. ASO ve SEO arasında ne fark var ? Arkadaşlar SEO, web sitelerinin içerik türüne, yapısına, tasarımına ve kod dizilimlerine göre yapılan işlemlerdir. ASO ise aslında e-ticaret yapısının arama motoruna benziyor. Haliyle App Store optimizasyonu sadece uygulama marketlerde gerçekleştirilen aramaları ve sonuçlarını kapsıyor.

Sizlere bu yazımda App Store optimizasyonu hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Aklınıza takılan herhangi bir soru var ise lütfen yorumlar kısmından paylaşın. Ben de merak ettiğiniz tüm sorular hakkında sizlerle fikirlerimi paylaşmaya devam edeceğim. Unutmayın, başarılı bir App Store optimizasyonu gerçekleştirildiğinde, mobil uygulamanız çok daha büyük kitlelere kısa sürede ulaşabilir.