Backlink Alma Stratejileri Ve Taktikleri

SEO faaliyetlerinde başarılı olmak adına birçok SEO uzmanı taktiklerini uygular ve bu taktiklerin hepsi sektörlere göre değişmektedir. Geçmişte SEO yapanların sıklıkla başvurduğu backlink taktiği Google’ın girişimleri sonucunda epey bir değişime uğradı. Google tarafından artık çok da önemsenmeyen backlinkler birçok siteyi tehdit ederken yapacağınız taktik ile tehditleri fırsata çevirmek ve büyük bir SEO başarısı yakalamak ise mümkün. SEO yapan yâda yaptıran herkesin en büyük merak konusu olan backlink alma, yapma yâda backlink stratejisi oluşturma hakkında bu yazımda eminim ki oldukça faydalı bilgileri bulabilecek ve backlink konusunda daha da deneyim kazanacaksınız. Ayrıca, backlink nedir, nasıl yapılır, en iyi backlink nasıl alınır ve backlinkle ilgili birçok konuda detaylı olarak anlatımımla backlink ile ilgili aklınıza takılanlara yanıt bulabileceksiniz.

Backlink Nedir? Backlink Almak Ne Demek?

Google SEO optimizasyonu yaptıran yâda yapmaya başlayan herkes backlink ile mutlaka tanışır. Backlink kavramı adı üstünde linkleme çalışmalarını içinde barındırır. Backlink geçmişten günümüze kadar süregelen SEO’da yapılması gereken mutlak bir şeydi. Eskiden bir sayfada yüzlerce link ve anahtar kelime bulunurdu ve Google’da yükselmek isteyenler bu tarz çalışmaları yapardı. Ancak, Backlink maceralarına Google her güncelleme ile farklı yönler çiziyor. Kullanıcılarına daha iyi bir arama deneyimini sunabilmek adına algoritmalarını geliştiren Google artık backlink ve sitelerin PR değerlerini neredeyse önemsememeye başladı. Günümüzde hala etkisini büyük oranda koruyan backlink çalışmaları kuşkusuz SEO savaşlarına neden oluyor. Kaliteli backlink almak gibi deyimleri sıkça duyduğunuza emin olduğumuz bu günlerde sizlere en iyi backlinki nasıl alabileceğinizin yollarını açıklamak istiyorum.

En İyi Backlink Alma/ Yapma Yöntemleri

Kuşkusuz backlinkler SEO çalışmalarının temelinde uzun zamandır yer alıyor. Kısa sürede yükselmek isteyen ve çalışmalarını desteklemek amacıyla link almak isteyen kişilerin başvurduğu backlink alma veya yapma yöntemleri ile ilgili en detaylı açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Backlink Nedir?

SEO taktiklerinden birisi olan backlink geçmişten günümüze kadar en önemli aşamalardan biriydi. Okuyucuların dikkatini çekmek amacıyla oluşturulan bağlantılara kısaca backlink adı verilebilir. Örneğin, Arama motoru örümcekleri SERP sonuçlarında sıralamaları düzenlerken sayfalara gelen tüm bağlantıları kontrol eder ve sonra arama sonuçlarında listeleme görevini üstlenir. Alakadar sitelerden gelen backlinklerin işte önemi burada çıkıyor. Referans anlamına gelen bu linkler ciddi anlamda SEO çalışmalarınızı olumlu yönde etkiler. Arama motorlarında bu backlink alımı ciddi bir puan ve güvenirlik anlamına gelirken aynı zamanda kısa sürede yükselmeniz demektir.

En İyi Backlink Yapma/ Bulma / Alma Yöntemleri

Backlink çalışması gerçekten büyük bir dikkat ve bilgi birikimi gerektiriyor. Zira dış bağlantı edinmek zor bir durum. Ancak, sizlere en iyi şekilde nasıl backlink alabileceğinizi yâda bulabileceğinizi örneklerle aşağıda paylaştım.

Dâhili Bağlantılar (Site İçi Bağlantılar)

2018 SEO taktiklerinde sıkça gördüğümüz site içi bağlantılar en iyi backlinkler aslında. Site içerisine yerleştirilen backlinkleri çoğu kullanıcı görmese de arama motorları bunların hepsini görür. Bir konuyla ilgili site dışına link vermeye gerek kalmadan o konuyla ilgili kullanıcıyı yeniden o sitede bilgilendirmek arama motorları için oldukça önemlidir. Zira bu tarz siteler kapsamlı ve faydalı siteler olarak kabul edilir Google nezdinde. Her yaptığınız çalışmanın bir kuralı olabileceğini ise unutmamakta fayda var. Çünkü, her şeyin fazlası Google’da da zarar! Bir makale yâda yazdığınız text’te verdiğiniz iç bağlantı sayısının maksimum 200 olması gerekiyor. Google filtresine takılmak istemiyor ve sıralama kaybına maruz kalmak istemiyorsanız bunu rakamı asla aşmamanız gerekiyor. Bunun haricinde de dikkat etmeniz gereken diğer konu, aynı kelimeye sürekli link vermek. Google elbette bunu da anlıyor ve direkt olarak çalışmalarınızı görmezden gelebiliyor. Bu nedenle, farklı anahtar kelimeleri belirleyip onlara linkler vermek en iyi çalışma stili olacaktır.

Konuk Yazarlığa Mutlaka Göz Atın

Backlinki genel olarak bağlantı vermek olarak görmek yanlıştır. Zira, kendinizi ifade ettiğiniz her koşulda aslında bir backlink alırsınız. Örneğin, haber sitelerinde yâda blog sitelerinde herhangi bir konuda kendinizi yâda işinizi anlatmanız da bir backlink alma yöntemidir. Sitede yayınlanan içeriğinize hiçbir şekilde bağlantı almadan kaliteli bir şekilde de backlink çalışması yapabilirsiniz. En iyi ve en risksiz backlink çalışması konuk yazarlık taktiğidir ve bizzat deneyen birisi olarak mutlaka öneririm.

Köşe Yazarlarıyla İletişime Geçin

Köşe yazarlarını takip ederek yazacakları konular hakkında sitenizden kaynak bulmasını sağlayabilirsiniz. Yazmış olduğunuz o makaleyi köşe yazarlarına gönderdiğinizde ve bu kaynaktan alıntı yaptığını belirten yazarlar eminim ki size en iyi backlinki sağlayanlar arasında olacaktır.

Köşe yazarlarıyla nasıl iletişime geçebilirim diyorsanız ilgili web sitenin iletişim kısmından siteyi arayabilir ve köşe yazarıyla görüşme talep edebilirsiniz. Mail yöntemiyle ulaşmak çok daha kolay ve hızlı bir yöntemdir.

Blog ve Forum Yorumlarını Takip Edin

Blog ve forumlarda yorum yaparak backlink alma mantığı çok klişe gibi gelse de doğru yerde yapıldığında inanılmaz kaliteli backlinkleri sizlere sağlayabilir. Bunun için sektörünüzle ilgili Blog ve forum sitelerini takip etmeli ve genelde ilk yorum yapan kişinin siz olmasına özen göstermelisiniz.

En Kaliteli Backlink ve Ziyaretçi Blogger İncelemelerinden Gelir Unutmayın!

“İçerik kraldır” sözünü ben şahsım olarak binlerce kez söylemişimdir. Blogger ve elbette içerik üreticileri kuşkusuz SEO çalışmalarının olmazsa olmazlarındandır. Bu nedenle, bloggerların inceleme yazıları da sizler için kuşkusuz en iyi backlink alanlarıdır. Her alanda popüler olan Blogger’lar belirli bir takipçi kitlesine sahiptir ve siteleri ciddi oranda trafik alır. Burada yapmanız gereken tek şey ise Blogger seçiminde taktik uygulamak. Google’ın alakasız sitelerden backlink alma konusundaki ciddiyetini yukarıda sizlere anlattığımı hatırlatarak Blogger seçiminde de buna özen göstermenizi önermekteyim. Sizin verdiğiniz hizmet yâda ürünle ilgisi olmayan bir bloggerdan gelecek trafik sayısı ile ilgili bloggerdan gelecen trafik girişleri elbette aynı olmayacaktır. Google nezdinde sıralamanızı değiştirecek ve size + avantajlar sağlayacak bir backlink arıyorsanız Blogger seçiminize dikkat edin.

Bloggerlarla iş birliği kurmak ise oldukça kolay ve uygun fiyatlı diyebilirim. Sektörünüze uygun bir Blogger’ı keşfettikten sonra yapmanız gereken tek şey iletişime geçmek!

Blogger’larla anlaşmak sizin için oldukça karlı bir taktik olsa da burada da dikkat etmeniz gerekenler var. Örneğin, 100 TL gibi bir rakam ödediniz ve Blogger’a bir ürününüzü incelemesi için içerik oluşturmasını söylediniz. Blogger bu içeriği istediğiniz kriterlerde hazırlamalı ve bunu sizin istediğiniz sürece web sitede tutmalıdır. Aksi halde, SEO kıstaslarına uygun olmayarak hazırlanmış bir içerik işinizi görmeyeceği gibi olan faydası da web siteden kaldırılması ile son bulabilir. Bu nedenle, Blogger ile bu görüşmeleri yaparken içerik kriterlerinizi ve süre taleplerinizi mutlaka iletin.

Kapanmış Web Sitelerin Bağlantılarını Bulmaya Çalışın

Kapanmış web sitelerin bağlantıları kesinlikle en iyi backlink alanlarıdır. Yönetimsel problemler yaşayan web siteleri zaman içerisinde kapanma kararı alabilir. İşte bu noktada, siz devreye girerek kaliteli backlink almayı deneyebilirsiniz. Zira, popüler olan bu web sitelerinden backlink almak kuşkusuz SEO savaşlarında başarılı olmanız demek.

“Kapanmış bir web sitesinden nasıl bağlantı alınır?” diye soruyorsanız ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey tabi ki alaka derecesi. Bulduğunuz web sitesi yaptığınız iş yâda verdiğiniz hizmetle ilgili bir site değilse bu da çok fazla işinizi görmeyecektir. Bu nedenle, mevcut web sitenizle ilgili yayınlar yapan web sitelerini bulmaya özen gösterin.

Tespit ettiğiniz bu sitelerden backlink almadan önce bu siteleri backlink analiz programlarıyla teste tabi tutun. Kaliteli bağlantılarını belirledikten sonra siteyle iletişime geçin ve makale içinde yer alan bağlantının kırık olduğunu ( çalışmadığını) bildirerek eğer isterlerse web sitenizdeki ilgili makaleyi kullanabileceklerini teklif edin. Böylece, hiçbir ücret ödemeden de en kaliteli backlinkleri bulabilir ve sıralamanızda ciddi değişimleri sağlayabilirsiniz.

  • Backlinklerin analizini yapmak içinse önereceğim program elbette Semrush.

Sizden Bahseden Web Sitelerle İletişime Geçin

Kurum yâda hizmetler hakkında web sitelerinde daima içerikler oluşturulur. Bunlara en güzel örnek ise elbette gezi siteleri. Örneğin, otel yada apart hizmetinizi tanıttığınız bir siteye sahipsiniz ve SEO faaliyetlerinizde daha çok başarılı olmak için backlink alımı düşünüyorsunuz. Yapabileceğiniz en iyi şey otelinizin yada apart hizmetinizin bahsedildiği içerikleri bulmak ve bu sitelere backlink eklemek. Web site adınızın da paylaşılabileceği sitelerde en güzel backlink yöntemi elbette içerik. SEO çalışmalarınız için sizden bahseden siteleri bulun ve her biri ile görüşerek backlink alıp alamayacağınızı görüşün.  Zira, bu kaliteli backlink almak için en ideal seçeneklerden birisidir.

Peki, sizden bahseden web sitelerinden backlink nasıl alırsınız? Elbette backlink almak için site yöneticisi ile irtibata geçmek gerekiyor. Site yöneticisine ilgilendiğiniz yazının linkini gönderin ve burada benim hizmetim/ ürünümden bahsettiğinizi görüyorum, daha fazla yardımcı olmak adına web sitemizin bağlantısını ekleyebilir misiniz? diye sormanız size çok iyi ve sıralamanızı değiştirecek kriterde backlink alma kapısını aralayabilir. Böylece, hiçbir ücret ödemeden yine kaliteli backlink almış olursunuz.

Sosyal Medya Kullanımına Dikkat

Sosyal medya kuşkusuz günümüzde herkesin kullandığı bir güç. İşte bu gücü firmalar reklam amaçları için kullanırken SEO uzmanları da bu kitle gücünü SEO çalışmaları için kullanmalı. Arama motoru kaynaklı organik trafiğinizin güncellenen algoritmalardan etkilenmemesi ve paylaşımlarınızın daha da artması için mutlak suretle sosyal medya hesaplarından URL paylaşımları yapılmalı. Backlink olarak sayılmasa da kısmen backlink olarak da görülebilen sosyal medya hesaplarında yapacağınız her girişim markanızın bilinirliğinin artması demek. Buda elbette Google arama motorunda sizin aranılmanız ve bulunulmanız anlamına geliyor. Örneğin, Facebook’ta kendi cam ürünlerinizi satıyorsunuz ve bununla ilgili bir sayfanız var. Facebook üzerinden belirli bir kitleye sahipsiniz ve sitenizi duyurdunuz. Marka isminizi Google’a yazıp sizi bulan herkes organik trafikle gelmiş olacaktır. Bu nedenle, tam anlamıyla backlink çalışması olmayan sosyal medya hesaplarında paylaşım yapmak yine de SEO çalışmaları için çok önemlidir.

Günümüzde sıklıkla kullanılan bu tarz sosyal mecralardan birkaçı; Pinterest, Instagram, Facebook, Twitter vb’dir.

Paylaşılabilir Kaliteli İçerik Oluşturmaya Özen Gösterin

Çağımız tüketim çağı ve görsel yâda işitsel tüm materyaller hızla yayılıyor. Bugün en ufak bir gif bile Whatsap’ta binlerce kez paylaşılıyorsa içeriğin ne denli önemli olduğunu tekrar tekrar vurgulamaya gerek yok.

SEO faaliyetlerinde içeriğin önemini ise eminiz ki hepiniz artık biliyorsunuz. Google içerik kıstaslarına göre içerikler asla kopya olmamalı, referans gösterilmeden ise hiçbir web sitenin içeriği yayınlanmamalı. Plagiarism ismi verilen çalıntı içerik konusunda Google oldukça hassas. Kullanıcılarına en iyi bilgiyi en özgün şekilde sunmaya özen gösteren Google eskiden olduğu gibi çalıntı içeriklere müsemma göstermiyor. Bu nedenle, SEO’da gerçekten başarılı olmak istiyorsanız değil çalıntı içerik benzerliği yüksek içerikleri bile kullanmamanız gerekiyor.

İçerikleri kendi kriterlerine göre değerlendiren Google kaliteli içeriğin önemini her zaman vurguluyor. Web sitelerinde bilgi arayan kişiler ilk 3 siteye giriyor ancak bulamadıkları takdirde diğer sitelere giriş yapıyorlar. İşte burada kaliteli içeriğin önemi gün yüzüne çıkıyor. Hem sıralama hem de marka bilinirliği sağlama açısından oldukça önemli olan içerik kalitesini sağlamak hiçte kolay değil. Bunun için SEO içeriğinden anlayan profesyonel metin yazarlarının görev alması gerekiyor. Peki, paylaşılmaya değer içeriği üreten SEO metin yazarları nasıl seçilir?

  • Mutlak suretle deneyimli olması şart. Her sektörde çalışmış bir metin yazarı hem pratik olacak hem de birçok konuda bilgi sahibi olacaktır.
  • Google nezdinde noktalama işaretlerinin önemi az olsa da okuyan kişiler buna oldukça önem gösterecektir. Bu nedenle, metin yazarı olarak hizmet aldığınız kişinin Türkçe dil bilgisi kurallara uyup uymadığını yazdığı diğer içerikleri isteyerek görebilir ve seçiminizi yapabilirsiniz.
  • SEO içeriği yazan metin yazarının SEO bilgisinin ne denli olduğu da çok önemli. SEO’da belirlediğiniz anahtar kelimelerin yüzdelik dilimleri, diğer anahtar kelimelerin kullanım sıklığı, linkleme işlemlerinin nasıl yapıldığı gibi birçok konuda deneyimli ve pratik olması gerekiyor.
  • İçerik başlığını siz de verebilirsiniz elbette ama size bir şeyler katmaya çalışan metin yazarlarına yönelmenizi tavsiye ederim. Birçok farklı bakış açısıyla içerik oluşturan metin yazarları size Tıklanabilir Konu Başlıklarını önermekte oldukça deneyimli oldukları için başarı sağlayacaktır.
  • Yazmak için yazan içerik üreticilerinden uzak durun. Laf kalabalığı yâda metin şişirme gibi yöntemlerle çalışan çok fazla yazar var. Okuyucuyu sıkmayan, edebi dile uygun ve anlatmak istediğini en yalın halde anlatan içerik üreticilerine yönelin.

İçeriğinizi yazacak içerik üreticisini seçtikten sonra ise en önemli kriter Tıklanabilir Konu Başlıklarınızı sosyal medya hesaplarında düzenli olarak paylaşın.

Rakip Sitelerin Backlinklerini Tespit Edin

Birçok SEO uzmanı zaten rakiplerinizi incelemek ve ne yaptıklarını rapor etmekle de görevlidir. SEO uzmanı ilk olarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini rakiplerinizi takip ederek sizlere belirtir. Bu nedenle rakip sitelerin backlinkleri de elbette çok önemli. Peki rakiplerimin backlinklerini nasıl görebilirim diyorsanız bunun cevabını da verelim. Tabi ki backlink analiz aracı ile!

Google’a backlink analiz aracı yazdığınızda birçok sonucu göreceksiniz. Dilediğinizi seçerek programları kullanabilir ve kolayca rakiplerinizin aldığı backlinkleri görebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, rakiplerinizin edindiği backlinkleri aynı yerden edinmek olmalı.

Ücretli ve ücretsiz backlink analiz araçları bulunmaktadır ve siz dilediğinizi seçebilirsiniz. Sizlere önerebileceğim en iyi backlink analiz aracı Ahrefs’tir.

Backlink konusu ile ilgili daha anlatacağımız birçok bilgi ve taktik olsa da şimdilik bu yazıyı burada noktalıyorum. Kurumsal SEO danışmanı olarak sizlere ve müşterilerime önerebileceğim tek şey backlink çalışmanızı sektörünüze göre şekillendirmek ve doğal backlink kazanmaya çalışmak olacaktır. Backlink satın alımı yâ da kaliteli backlink alma gibi konularda profesyonel SEO uzmanından hizmet almak istiyorum diyorsanız size seve seve yardım edebileceğimi belirtmek isterim.