SEO Fiyatları 2021 – Yeni SEO Fiyatları

SEO fiyatlarından önce SEO’nun ne demek olduğunu öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca günümüzdeki SEO firmaları SEO fiyatları konusunda serbest piyasaya göre hareket etmektedir. Yani her firmada farklı fiyatlandırma politikası uygulanıyor. Öncelikle SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Web sitenizin sıralamasını yakından ilgilendiren bu çalışmalar Google’ın da önem verdiği bir süreçtir.

Bu konuda hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Yani amacınız SEO öğrenmek ise stratejik çalışmalara, ihtiyacınız olan tekniklere ve buna benzer birçok kritere sahip olmanız önemli. Aslında SEO sadece web sitelerin kusursuz olmasını gerektiren bir durum değildir. Elbette kaliteli içerikler ve optimize edilmiş iyi bir site, arama motoru optimizasyonunu destekleyen kriterler arasında.

SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO öğrenmek görüldüğü kadar zor değildir. Yani profesyonel firmalardan ya da insanlardan destek almanız gerekmiyor. Asıl önemli olan durum iyi bir çalışma süreci ve test aşamasıdır. Çünkü web sitelerin sıralamasını etkileyen uygulamaları tek tek denedikten sonra başarılı olmanız durumunda kendi SEO çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Lakin site içi SEO temelini ve site dışı backlink çalışmalarını bir SEO uzmanına veya SEO ajansına bırakmanızda fayda var. Çünkü çoğu amatör başlayan firma sahibi site içi yaptığı inanılmaz hatalarla Google’da yükselemiyor ve geriye gidebiliyor sürekli. Veya site dışında satın almış olduğu ucuz SEO paketleri sitelerine zarar verebiliyor. Bunun önüne işin uzmanına başvurarak çözebilirsiniz.

Site İçi SEO – Site Dışı SEO

SEO fiyatları konusuna değinmeden önce sizlere site içi ve site dışı SEO’dan bahsetmek istiyorum. Öncelikle site içi SEO, optimize etmeniz gereken aşağıdaki faktörleri içeriyor;

 • Yapılandırılmış veri
 • Site hızı
 • Description
 • URL Yapısı
 • Title
 • Görüntü optimizasyonları
 • İçerik yapısı
 • Web sitenin büyüklüğü

Site dışı SEO ise gönderimler, sosyal medya çalışmaları ve e-mail erişimlerini oluşturur. Bunlar ayrıca backlink kaynakları olarak da kullanılıyor. Site içi SEO bireysel olarak öğrenilebilir. Ancak site dışı SEO’yu hiç kimse destek almak isteyen birine öğretmez. Bunun nedeni de kişisel olarak uygulanan tekniklerin bilinirliğini engellemektir. Ben şahsen bu durumu destekliyorum. Çünkü SEO’yu tüm hatlarıyla öğrenen ve bu işten gelir elde eden insanlar SEO fiyatları konusunda ciddi bir rekabeti beraberinde getiriyor. Doğal olarak çalışmaların detayları paylaşılmadan birtakım küçük detayların öğretilmesinden yanayım.

SEO Performansı Nasıl Ölçülür?

Herhangi bir web sitesinin SEO açısından nasıl bir sonuç sergilediğini öğrenmek için kullanacağınız Google Analytics aracı ile verileri görüntüleyebilirsiniz. Zaten bu kısımdan SEO performansını gördükten sonra almanız gereken aksiyonları da öğrenebilirsiniz. Performans ölçümünde kontrol etmeniz gereken diğer durumlar;

 • Dönüşüm oranı
 • Organik ziyaretçilerin web sitenizden hemen çıkma oranı yani davranış
 • Kanal gruplaması
 • Ortalama konum
 • Tıklanma oranları şeklinde sıralanabilir.

SEO Fiyatları Ne Kadar?

SEO fiyatları konusunda araştırma yaptığınızda farklı seçeneklerle karşılaştığınızı görebilirsiniz. Bu durum tamamen firmaların SEO kalitesine göre değişiyor. Hatta küçük bir araştırma sonucunda 400 TL’ye belirlediğiniz anahtar kelimelerde 1. sayfa garantisi veren firmalara rastlayabilirsiniz. Ancak bu konuda sizlere önerim, daima kurumsal ve herkes tarafından bilinen SEO firmalarını veya uzman bir SEO danışmanı tercih etmenizdir.

SEO ajansları kuruldukları günden bu yana iç ve dış SEO çalışmalarını sürdürüyor. Bazı firmalar yenilikçi bir bakış açısıyla gelişmeye devam ederken bazıları da sabit bir fiyatla hizmet veriyor. SEO fiyatları kelime zorluğuna göre değişmekle birlikte minimum aylık 2000TL – 8000 TL arası değişiyor. Daha kapsamlı ve rekabet düzeyi üst düzey projeler için bu rakamları 2-3 ile çarpabilirsiniz. Bu konuda da sizlere önerim, hizmet almak istediğiniz firmanın referanslarını talep etmenizdir. Yani daha önce bu tür çalışmalar yaptıkları web sitelerini görmeden ya da ilgili sitelerin sahipleriyle görüşmeden hizmet almamanızı tavsiye ediyorum. Fiyat konusu SEO’nun kalitesini belirler. Bu yüzden çok uçuk fiyatların yanı sıra çok düşük fiyatlı SEO çalışmaların da başarılı olabileceğini düşünmüyorum. Yine de buna karar verecek olan sizsiniz.