Remarketing İle Hedef Kitleyi Optimize Etmenin Yolları

Online reklamcılığın gün geçtikçe daha değerli olduğu günümüz teknolojisinde hedef kitleyi doğru optimize ederek satışları arttırabiliriz. Remarketing kanal yardımıyla hedef kitlemizin dönüşüm oranlarını yukarı çekmenin yolu analiz verilerinde yatıyor. 

E-ticaret sitenizde remarketing(yeniden pazarlama) kanalı için sitenizin ziyaretçi verilerine ihtiyaç vardır. Bu veriler için Google Analytics’te segmente ettiğiniz hedef kitleler için özel reklamlara çıkmanızda fayda var.  Ve bunun daha ötesinde bu özel reklamların A/B ikili test reklamlarıyla denenip, performansı en yüksek olan reklamın yayınlaması gerekiyor.

Potansiyel müşterilerinizi segmentlere ayırın

Remarketing listenize ana sayfayı görüntüleyenler, ürün sayfasını görüntüleyenler, kategori sayfasını görüntüleyenler, sepeti terk edenler ve geçmişte satış yapanları segmentleyin. Bu segmentlere özel ilgi çekici call to action(eyleme çağrı) mesajları verin. Şimdi sizlere Google’ın önerdiği ve çoğu Adwords danışmanının kullandığı liste segmentasyon stratejisini açacağım.

Remarketing segment stratejisi

1)Ana sayfayı görüntüleyenler

Ana sayfanızı daha önce ziyaret etmiş yalnız hiçbir dönüşüm gerçekleştirmemiş ziyaretçiyi sitenize tekrardan çekmek için genel hizmetinizden bahsedebilirsiniz. Burada vereceğiniz mesaj örneğin “Yeni sezon ürünler, toptan fiyatına” olabilir.

2)Kategori Sayfasını Görüntüleyenler

Kategori bazlı sitenizi ziyaret edip başka bir işlem gerçekleştirmemiş ziyaretçiler için vereceğiniz mesaj “Yeni ürünlerimize göz atın” olabilir. Veya kategorinizde ki ürünleri listeleme yöntemiyle dinamik reklam şeklinde hedefleyebilirsiniz.

3)Ürün Veya Teklif Sayfasını Görüntüleyenler

Örneğin bayanların çok hoşlandığı ürünlerden birisi topuklu ayakkabılar kategorisinde bir ürünü inceleyip siteden çıkış yapan potansiyel müşteri için şu mesajı verebilirsiniz “%40’a varan indirimler”.

4)Sepeti Terk Edenler

E-ticaret sitesinde bir ürünü veya ürünleri sepete ekleyip siteden çıkış yapan potansiyel müşteriyi tekrar kazanmak için ilgisini çekecek mesajlar yayınlayabilirsiniz. Örneğin satın almak istediğiniz ürün görselini kullanıp “Bugün bu ürünlerde kargo bedava” diyebilirsiniz.

5)Geçmişte Satın Alma İşlemi Yapanlar

Sitemizde daha önce satın alma işlemi gerçekleştiren müşteriler potansiyel müşteriden aktif müşteriler konumuna ulaşmıştır. Bu sadık müşterileri daima sıcak iletişimde tutmamız onlara yeni kampanyalardan veya satın aldığınız ürüne benzer ürünlerden haberdar etmemiz gerekiyor.

Sonuç: Remarketing kanalınızı optimize edici segment stratejilerini uygulayarak satışlarınızı arttırın.Yeniden pazarlama kanalınız için tüm reklam boyutları için birer reklam oluşturmanızda fayda var. Ve mümkün olduğunca yeniden pazarlama stratejileriniz için dinamik yeniden pazarlamayı kullanın.