Rich Media Nedir? Canlı Örnek İncelemesi

İnternet reklamcılığı alanında eski usul bannerlar yerine hareketli, şık ve etkileşimi arttıracak reklam modelleri ortaya çıktı. Ziyaretçilerin etkileşime geçmesini sağlayan video,ses gibi gelişmiş özellikler içeren yeni dijital reklamcılık terimine Rich media(Zenginleştirilmiş Medya) deniyor.

Klasik bir blog yazısına göre sizlere yazıların gözünüzde canlanması ve daha iyi anlamanız için gerçek örneklerini sizler için inceledim. Google Rich Media Gallery‘den örneklere bakabilirsiniz.

Bir web sitesine girdiğimizde bannerlar eskisi gibi dikkatimizi çekmiyor. Rich media ile bannerlar artık hareket edebiliyor, konuşabiliyor ve bizi etkileşime geçmeye teşvik ediyor. Yani tek bir tıklama ile bir çok reklama ulaşabiliyorsunuz. Bazı RM reklamlarında oyunlaştırma,anket, seçim gibi etkileşime geçirecek aksiyonlar olabiliyor.

Rich Media(HTML5) vs Flash Banner

Rich media reklamları ile Flash banner reklamlarını karşılaştırdığımızda görüyoruz ki en önemli fark reklamın RM’de genişleyip uzaması, yalnız Flash banner’da bu özelliğin olmamasıdır. Bir diğer en önemli fark ise RM reklamlarında birden fazla tıklama alanının olması, bunun flash bannerda sadece tek tıklama alanının olmasıyla ne kadar kısıtlayıcı bir teknoloji olduğunu çıkartabiliriz.

Rich Media Canlı Örnekler

Mini, 1959’da üretilmeye başlanan, 1960’ların sembolü olarak görülen kült bir otomobil markasıdır. 1950’li yıllardan 1999 yılına kadar yaklaşık 40 yıl ufak tefek değişikliklerle aynı model olarak üretimde kalmıştır. Mini Cooper’ın Rich media reklamına bir sitede tıkladığımızda aşağıdaki gibi bizi etkileşime teşvik edecek orta boyutta bir pop-up çıkartıyor karşımıza.

Ford Motor Company, Henry Ford tarafından Highland Park, Michigan, ABD’de 16 Haziran 1903 tarihinde kurulmuştur. Ford otomobil markasının Youtube’un üst kısmında gördüğümüz Rich media reklamını sizlerle paylaşıyorum. Sade ve arabanın ön planda olduğu bir reklam eski bannerlara göre oldukça cezbedici durmuş.

Dünyanın en büyük online film ve televizyon içeriği portalı Netflix, ABD’de 1997’de kuruldu. 2015’in sonu itibariyle artık Türkiye’de olan Netflix yabancı ülkelerde yer alan Rich media reklamını inceliyoruz. Bu Rich Media reklamında video bitiminde hangi oyuncunun üzerine gelirsek videosu açılıyor. Bu reklam Youtube’un üst kısmından alınmıştır.

Rich Media Kaynakları Nelerdir?

Rich media(RM) reklamları oluşturmak için DoubleClick Studio, Google Adwords, Google Web Designer‘de reklamlarınızı oluşturup hemen reklama çıkabilirsiniz. Bilindiği gibi RM reklamları için Flash ve HTML5 teknolojisi kullanılıyor. Yalnız Google’ın yeni açıklamasında 30 haziran 2016’dan sonra Flash teknolojisiyle hazırlanan reklamları kullanmayacağını söyledi. Bundan sonra ki süreçte reklamlar HTML5 teknolojisi ile yayınlanacak.

Sonuç: Rich media reklamları oluşturarak  dönüşüm oranlarınızda gözle görülür bir yükselme göreceksiniz. Niye mi? Banner reklamlar insanların artık çok az etkileşime geçtiği display reklam modelidir. Artık video ve hareketli resimler ile tüketiciler  daha çok etkileşime geçtiği için gün geçtikçe önemi artıyor. Reklamcılık teknolojisini yakından takip edenler kesinlikle RM reklamlarına geçmesi gerekiyor.