Yeni Nesil Video Pazarlaması İle Markaların Etkileşimleri

İnternet reklamcılığı sadece banner veya arama reklam ağından ibaret olmadığını biliyoruz. Video pazarlama internet dünyasının en büyük dinamiklerindendir. Her geçen gün video pazarlamasının büyüme oranı artıyor. Büyük firmaların veya orta ölçekli firmaların kesinlikle video pazarlamasında olmaları gerekiyor. 

Video pazarlamasının en başında gelen sosyal medya sitelerinden Youtube,Facebook ve Twitter dışında Instagram, Vine ve son zamanlarda popüler olan Snapchat geliyor. Şu an bireysel olarak reklam verebileceğimiz siteler Youtube, Facebook ve Instagram’dır. Instagram’a zaten Facebook üzerinden reklam verildiği için Instagram üzerinden nasıl reklam verileceğini araştırmanıza gerek yok. Twitter, Vine ve Snapchat gibi sosyal medya uygulamalarında genellikle fenomen hesaplar yoluyla video pazarlaması yapılabilir. Twitter ve Snapchat bilindiği gibi Türkiye’de bireysel kullanıcılardan reklam almıyor. Sadece Türkiye’deki iş ortağı ajansı sayesinde reklamlarını sadece kurumsal kimliklerden alıyor Twitter. Snapchat’de aynı şekilde kurumsal markalardan reklamlarını almaktadır.

Yeni Nesil Video Pazarlamasında Hangisi Daha Etkili?

Mobil-Video-Pazarlama-crop

En etkili video pazarlama platformu dediğimizde aklımıza ilk etapta Youtube geliyor. Ve daha sonra milyarlık kullanıcı sayısıyla Facebook diyebiliriz. Twitter‘ın bu konuda pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz çünkü mecrası ve hedef kitlesi bambaşkadır. Yeni nesil mobil uygulama video pazarlamasında ise Vine, Instagram ve Snapchat gibi mobil uygulamalar gençlerin çok sevdiği foto, video paylaşma uygulamalarıdır. Markalar için bunların aralarında en etkilisi Instagram diyebiliriz. Instagram‘ın toplam 400 milyon kullanıcısı varken Vine‘ın kullanıcı sayısı 200 milyondur. Snapchat ise 100 milyonda kalmıştır.

Takipçi Sayısı : Örneğin ilk aşama olarak markaların Instagram ve Vine’da ki takipçi sayılarına bakalım etkileşim sayılarına bakmadan aldanmayalım. Mc Donalds’ın hem Instagram hemde Vine takipçilerini incelediğimizde arada neredeyse 5 kat fark olduğunu görüyoruz. İkinci aşama olarak markaların etkileşimlerine bakacağız.

mc donalds

Etkileşim : Instagram’da toplam 1 milyon 100bin takipçisi olan Mc Donalds’ın örnek bir video etkileşimlerini aşağıda görüyoruz. Şu an toplam 18 bin like, 774 yorum görüyorum(daha sonra bu artabilir). Yani takipçilere göre oranlama yaparsak %1,8 oranında bir etkileşim aldığını görüyorum. Diğer videolarda da oranlar aşağı yukarı böyle olduğu için standart bir videoyu sizler için örnek aldım. Etkileşim sayısı olarak beğeni ve yorum sayısını toplamanız yeterli.

We’re warming up to the idea of fall. ☕️???

McDonald’s (@mcdonalds) tarafından paylaşılan bir video ()

Şimdi de Vine McDonald’s hesabında ki bir videoyu örnek alalım. Bu paylaşımda karşılaştırma kriterleri olarak beğeni ve yorumu kaale aldığımız için loops sayısına bir kişinin birden fazla loopslamasından dolayı dikkate almıyorum. Beğeni sayısı 616, yorum sayısı 93, paylaşım sayısı 123.  Yani 195 bin takipçi arasından %0.4’ü etkileşimde bulunmuş. Diğer videolarda aşağı yukarı bu şekilde bir beğeni almıştır.

Sonuç : 20 büyük markayı analiz ederek sizlere yeni nesil video pazarlamasında etkileşim bakımından Instagram, Vine‘a göre açık ara öndedir diyebilirim. Takipçi sayıları çok olan markaların etkileşim sayılarınında bir hayli yüksek olduğunu görüyoruz. Lakin bireysel hesaplarda Vine tamamen video ağırlıklı gittiğinden dolayı bir kaç gömlek Instagram’dan öndedir.