Inbound Pazarlama İle Satışlarınızı Arttırmanın Püf Noktaları

Inbound Pazarlama(Inbound Marketing), hizmetiniz veya ürünlerinizle ilgili içerikler oluşturarak tamamen doğal yollarla müşterilerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu pazarlama yönteminde paralı reklam yapılmaz. 

Inbound Pazarlama Nedir?

2005 yılında Brian Halligan tarafından ortaya çıkarılmış bu pazarlama kavramı günümüzde çoğu pazarlama yöneticisinin kullandığı bir yöntem olmuştur. Inbound pazarlamanın özü içerik yaratmak ve paylaşmaktır. Bu sayede sektördeki hedef kitlemizin bizlere ulaşarak ürünlerimizin ve hizmetlerimizin bilinirliği ve tanınırlığını arttırmış oluruz. Bunun sonucunda satışlarınız artmış olacaktır.

Örneğin yemek tarifleri sitesinde tariflere bakan bir kişi bir süre sonra o sitede çok etkin bir konuma gelir. Siteyi çemberi altına alan ziyaretçi dikkatini çeken tüm içerikleri okur veya paylaşır. Bu ziyaretçi en sonunda sitenin içindeki yemeklerle ilgili ürünleri sipariş ederek bir müşteriye dönüşür. Bu ziyaretçinin müşteriye dönüşmesi Inbound Pazarlama ile gerçekleşmiştir.

Inbound Pazarlama Stratejisi
Kaynak : Hubspot

4 Temel Pazarlama Eylemi

1) Dikkat çek

Inbound pazarlamanın birinci eylemi dikkat çekmektir. Yalnız sitenize çekeceğiniz ziyaretçiler doğru hedef kitle olması çok önemlidir.  İşte bu ziyaretçileri birer müşteriye çevirmek için en doğru kanallar şunlar ;

Blog: Inbound pazarlama bir blogla başlar. Sitenizin bir blog sayfası yoksa ilk iş olarak kesinlikle blog kurmalısınız. Sizlere tavsiyem WordPress tabanlı olmasıdır. Blogunuzda oluşturacağınız içerikler müşterilerinizin aradığı kelimelere yönelik olmalıdır. Bu sayede müşterileriniz hem yeni şeyler öğrenmiş olur hemde birer müşteri adayı konumuna ulaşabilir.

SEO : Açtığınız blog üzerinden potansiyel müşterilerin sizlere ulaşması için arama motorları üzerinde etkili olmanız gerekiyor. Bunun için blogunuza öncelikle in SEO çalışması yapmalısınız. Yaptığınız SEO çalışması sonucu hedef kitlenize yönelik anahtar kelimeleri araştırıp dikkat çekici konu başlıkları seçerek insanları arama motorundan sitenize çekmelisiniz. Veya bir SEO danışmanı ile çalışabilirsiniz.

Sosyal medya: Blogunuzda yayınladığınız içerikleri paylaşması için en dikkat çekici sosyal medya paylaşım araçlarını kullanın. En iyi sosyal medya paylaşım buton sitelerini ziyaret edip sizlere en uygun olanını seçebilirsiniz. Bu şekilde sosyal medyada ziyaretçi çekebilirsiniz. Bunun yanında sosyal medyada kanal açarak içeriklerinizi oralardan paylaşıp takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Sayfalar: Müşterilerinizin ilgisini çekmek için sadece 3 saniyeniz var. Müşterilerin ilk baktığı şey sayfanın konu başlığıdır. Konu başlıklarını müşterilerinizin dikkatini çekicek şekilde ayarlamanız gerekiyor.

2) Dönüştür

convert

Hedef kitlenizi siteye çekmeyi başardıysanız sıradaki iş ziyaretçilerin iletişim bilgilerini almaktır. Ziyaretçilerin ilgisini çeken içerikler sunacağınızı vaad ederek iletişim bilgilerini toplayabilirsiniz. Ve bu şekilde hedef kitleniz sizin için birer silah olacaktır.

Call to action(eyleme çağrı) : Eyleme çağrı sitenizi ziyaret eden kişileri harekete geçirmek için yapılmış butonlardır. Etkinliğe katıl, e-kitap indir gibi butonlar ile ziyaretçileri kayıt yapmaya yönlendirip e-mail ve diğer bilgilerini alabiliriz.

Landing pages(varış sayfaları) : Ziyaretçiler “call to action” butonları ile varış sayfalarına yönlendirilir. Bu sayfalar tek sayfa düzeninde ve sonuç odaklıdır. Varış sayfaları hizmetleriniz veya ürünleriniz hakkında bilgi verir ve bizim buradaki amacımız ziyaretçilerin hakkında bilgi almamızdır. Ziyaretçilerimizden bilgileri alırsak potansiyel müşteriye dönüşme olasılığı artmış olacaktır.

Formlar: Ziyaretçileri birer potansiyel müşteriye dönüştürmek için yapmamız gereken adımlardan biriside formlardır. Gerek Google Formları gerek de wordpress form eklentileri ile sitenizde müşteriler için form oluşturabilirsiniz. Örneğin “hemen teklif al” isimli bir form oluşturarak ziyaretçileri form doldurmaya teşvik edebilirsiniz.

3) İlgiyi Koru

Müşterilerinizi elinizden sımsıkı tutun.
Müşterilerinizi elinizde sımsıkı tutun.

Hedef kitlenizi sitenize çekmeyi başarıp bunların bilgilerini topladıktan sonra ikinci kısım bunları gerçek müşteriye çevirmek. İşte esas püf nokta burada yatıyor. İşte ilgiyi koruyup müşterileri elde tutmak için yapmanız kullanmanız gereken bazı araçlar var.

E-mail : Ziyaretçiler sitenize gelip “call to action” ile form doldurup sizlere mail bilgisini verdiğinde bunu sonuca çevirmemiz gerekiyor. Bunun için ziyaretçileri gerçek müşteriye çevirmek için sürekli olarak belli periyotlarla ilgilerini çeken içerikleri mail olarak yollayabilirsiniz. Mailchimp, MailerLite gibi mail servislerini kullanıp mail stratejilerinizi uygulayabilirsiniz.

Pazarlama stratejileri:  E-mail stratejilerini kullanarak ziyaretçilerin sitenizde en çok nelerle ilgilendiğini öğrenebilirsiniz. Ve bu içeriklere göre stratejinizi değiştirebilirsiniz. Örneğin paylaşımlarınızı Instagram’da daha çok beğeniyor ve yorum yapıyorlarsa onlara içeriklerinizi yoğunlaştırarak daha çok etkileşime geçebilirsiniz.

Kapalı döngü raporu: Potansiyel müşterilerin gerçek müşterilere dönüşmesi için yaptığımız çalışmaları satış ekibiyle görüşerek CRM(Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemi ile entegre etmelisiniz.

4) Güçlü Tanıtıcı Olun

giphy (3)

Ziyaretçileri sitenize çektiniz ve bunların bilgilerini eyleme çağrı ile belkide satışa çevirip gerçek müşteri edindiniz. Bu edindiğiniz müşterilere ilgi duyabileceği içerikler sunmaya devam ederek sürekliliği sağlayabilirsiniz. Satışa dönüştürdüğünüz müşterileri elinizde tutabilmek için içerik konusunda her zaman güçlü olmalısınız.

Sosyal medya mesajlaşma : Ziyaretçilerinize sosyal medya hesaplarınızı takip etmesini isteyiniz. Twitter’dan sizleri etiketleyen veya hedef kelimelerinizde hashtag’li tweetler atan kullanıcılara ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında cevap verin veya mesaj gönderin. Facebook’ta ise sayfanızın mesaj ayarları bölümünden müşterileriniz için hazır cevaplar oluşturarak hızlı bir şekilde dönüş yapar ve güçlü bir tanıtım sergilemiş olursunuz.

Akıllı eyleme çağrılar: Kullanıcılarla iletişime geçmek için hedef kitlenizi çok iyi tanımanız gerekiyor. Örneğin onlara matkap satıyorsunuz, müşteriniz gerçekten matkaplar hakkında fazla birşey merak etmez. Asıl istediği şey sadece delik açmaktır. Bu yüzden çözümleriniz müşterilerinizin istediği şeyler olsun. Onlara içerik sunarken deliklerin nasıl kolay bir şekilde açıldığı ile ilgili olsun ki daha sonra matkap satın al çağrısı yapabilesiniz.

E-mail ve pazarlama stratejisi: Ziyaretçilerinize devamlı olarak e-mail üzerinden içerik sunmaya devam edin. İçerik sunarken çözüm olarak satışa yoğunlaşmayın. Satış ikinci planda olsun.

Sonuç : Inbound pazarlamada müşterileriniz için sıkıntıyı teşhis edip çözüme yönelik içerikler üretin. İçeriklerinizi üretirken sonuç kısmında yaptığınız işlerle ilgili bilgiler olsun. Genel iddialardan uzak durup herkesin kullanmadığı iddialarda bulunmanız sizlerin ne kadar farklı hizmetler veya ürünler sattığını gösterecektir.