Affiliate Marketing Nedir? Neden Avantajlıdır?

14

Affiliate Marketing nedir? Genel olarak türkçe karşılığı satış ortaklığıdır. Ve Türkçe’de iş ortaklığı, gelir ortaklığı, reklam ortaklığı gibi kelimeler ile de kullanılabilir. Ve bu pazarlama kanalını Türkiye’de büyük haber siteleri, e-ticaret siteleri sürekli kullanmaktadır. 

Affiliate Network Nedir?

Affiliate Marketing, yayıncı ve reklamveren arasında olabileceği gibi aracı kurumlar ile de gerçekleşebilir. Bu aracı sitelere affiliate network denir. Türkiye’de Gelirortaklari.com , Reklamaction.com gibi aracı kurumlar sayesinde reklamverenler ürünlerini,uygulamalarını ve hizmetlerini yayıncılar ile buluşturarak iş ortaklığı sağlarlar. Dünya üzerindeki affiliate network sistemleri sırasıyla Clickbank.com, Amazon.com, Plimus.com, Cj.com ve vb… 

Örneğin Gelir Ortakları sisteminin kampanyalarını incelediğimizde, yayıncıya üyelik başına(CPL) ve satış başına(CPS) ücret ödeyen kampanyaları görüyoruz. Her kampanyanın kısıtlamaları olabilir. Mesela Magic Rush oyunu indirilme başına 0.45$ veriyor. Bu kampanyayı sosyal medyada yapamazsınız uyarısı olabilir. Yayıncı kampanya kurallarına uyduğu müddetçe kampanyadan çıkarılma gibi bir sorunla karşılaşmaz.

Gelirortakları

Affiliate Marketing Neden Avantajlıdır?

E-ticaret siteleri, oyun siteleri ve uygulamalar için affiliate marketing çok önemli bir pazarlama kanalıdır. Çünkü reklamverenler, reklam verdiklerinde genellikle tık başına ödeme yaparlar. Örneğin 1000 tıklama sonucunda 100 dolar harcarlar. Ve bu 100 dolar sonucunda sitesine gelen 1000 kişiden belkide hiçbirisi satış yapmayabilir. İşte bu riski tamamen ortadan kaldırmak için satış başına komisyon veren kampanyalar oluşturarak yayıncılara kesin satış olması durumunda ödeme yaparlar veya aracı kurumlar ile yaptırırlar. İşte bu yüzdendir ki Affiliate Marketing dönüş odaklı reklamverenler için kesin avantajlıdır.

Affiliate Marketing Kazanç Yöntemleri Nelerdir? 

 1- Tıklama Başına Ödeme(CPC) : CPC’nin Açılımı Cost Per Click‘dir. Bu satış ortaklığında yayıncı sitesinde reklamlara her bir tıklama sonucu ödenen ücrete tıklama başına ödeme(CPC) denir. Türk affiliate network sitelerinde bu ödeme yöntemine diğerlerine çok seyrek rastlanır. Çünkü Türkiye’deki reklamverenler genellikle Google Adwords’u tercih ediyor. Adwords’ten sonra ReklamAction’ın tıklama başına ödeme yapan reklam şirketi ReklamStore, Türkiye’de en çok tercih edilenlerden. Bu yöntem edinmeye bir örnektir.

2- Üyelik Başına Ödeme(CPL) : CPL’nin açılımı Cost Per Lead’dır. Bu satış ortaklığında yayıncı sitesinden reklamverenin sitesine yönlendirdiğiniz kullanıcının kayıt olmasıyla birlikte her kayıt sonucu ödenen ücrete denir. Bu yöntem CPC yönteminden daha çok rağbet görür. Çünkü size sağladığı fayda bir etkileşimdir.

Türkiye’de bu ödeme yöntemiyle çalışan büyük e-ticaret siteleri vardır. Ve direkt sonuç odaklı olduğu için yayıncı içinde kolay olmayan yöntemlerden birisidir. Mesela yayıncıya bir tıklama başına 0.10 TL ödeniyorsa üyelik başına ortalama 0.50 ile 2 TL arası ödeme yapılır.

3- Satış Başına Ödeme(CPS) : CPS‘nin açılımı Cost Per Sale‘dir. Bu satış ortaklığında yayıncı sitesinden reklamverenin sitesine yönlendirdiğiniz kullanıcının ürünü veya hizmeti satın almasıyla sonuçlanan ödeme yöntemidir. Bu yöntemi genellikle e-ticaret siteleri kullanır.

Örneğin bir ticaret sitesi CPS başı size %10 komisyon veriyor. Siz o e-ticaret sitesinde olan bir ürünü kendi sitenizde yayınlıyorsunuz. Ve bu ürüne tıklayıp 500 TL’lik bir ürünü satın alıyor kullanıcınız. Sizin komisyonunuzda otomatikmen 50 TL olacaktır.

CPL-or-CPA-or-CPS

Affiliate Marketing Özel Yayıncı Linki Nedir?

Her kampanyanın yayıncılara özel bir linki mevcuttur. Ve bu linkte sizin yayıncı numaranız olduğu için sizin yaptığınız dönüşümler size kazanç olarak yazılacaktır. Affiliate network sitelerinde raporlarınızı incelerken seçtiğiniz kampanyaya kaç tık olduğunu, kaç üye olunduğu ve ne kadarlık satış yapıldığını gün,hafta veya ay olarak seçtiğiniz takvim periyodlarında inceleyebilirsiniz. Ve bu sonuçlara göre dönüşümü yüksek olan kampanyaya yoğunlaşabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz.

Yayıncılar Affiliate Marketing Yaparak Nasıl Para Kazanabilir?

Affiliate Marketing programları aracılığı ile yayıncılar çok güzel paralar kazanabilirler. Tabiki bu o kadar kolay olmadığı gibi zamanla düzenli bir sistemle çalışıldığında zorda değildir. Yayıncılar için Affiliate Marketing 2 yöntemle yapılır.

çiftçilik yöntemi

1- Çiftçilik Yöntemi : Bu yöntem adından da anlaşılacağı gibi “kendin üret kendin ye” mantığıyla ilerler. Çiftçi yönteminde müşteriyi biz değil müşteri bizi buluyor. Yayıncı öncelikle ücretli veya ücretsiz bir site açması gerekir. Ve satış ortaklığını yapacağı ürün veya ürünler için içerikler oluşturur. Örneğin topuklu ayakkabı ile ilgili içerikler oluşturdunuz ve bu içeriğe arama motorlarından ziyaretçi gelerek reklamverenin banner veya linklerine tıklıyor. Ziyaretçi e-ticaret sitesinden ilgili ayakkabıyı satın alıyor. Ve böylelikle siz bir satışa aracı olduğunuz için payınıza düşen komisyon tutarını alıyorsunuz. Bu yöntem yeni başlayanlar için sitenizin arama motorlarında yukarıya çıkmasının çok hızlı olmamasından dolayı uzun vadede sonuçlanabilir.

avcılık yöntemi affiliate

2-Avcılık Yöntemi : Bu yöntemde biz avcıyız ve satış ortaklığı sağlayan kullanıcılar birer av oluyor. Bu yöntem ile kullanıcılara ulaşmadan önce bize en uygun ürünü veya kampanyayı seçerek Facebook, Twitter, forum vb… sitelerde yapacağımız reklamlar ile dönüşüm sağlayarak kazanç sağlarız. Bu yöntemin dönüşü kısa vadelidir. Çünkü sosyal medyada veya forum sitelerinde paylaşacağımız ürünlerle ilgili içerikler genellikle ilk başta çıkıyor. Bu yöntemden en büyük kazancı sosyal medyada büyük kitleli sayfa, grup veya hesaplara sahip kişiler sağlıyor. Sizlerde sosyal medyada bir niş sayfa veya grup oluşturup ilgili ürün için dönüş sağlayabilirsiniz.

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=””]Eğer içeriği beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları ile yazımı paylaşarak bana bir teşekkür edebilirsiniz. Ve bu konuda olan yazıların devam etmesini istiyorsanız yorum atabilirsiniz.[/box]

[box type=”download” align=”aligncenter” class=”” width=””]Dijital Yayın Serisine abone olarak her hafta bülteninde Dijital Pazarlama, SEM, SEO ve Sosyal Medya Pazarlama hakkında içerik görebilirsin.[/box]

 

14 YORUMLAR

  1. Arkadaş şu koskoca turkiyede affilate marketing die aratiyorum googlede taa 2014 ten kalma siteler içi boş genel içerikleri çıkıyor forumlara yazıyorum milletin komisyon paylaştığı ürünler çıkıyor böyle esnek yapi ya sahip ucu bucağı olamayan affilate marketing tıkanmış kalmış turkiyede içeriği beş para etmeyen eğitim şetleri aldı başını gidiyor bu şekilde eğitici nitelikte hiç bi işin uzmanı ne youtubede vlog yapıyor ne tam sistemli stratejiler öğreten web site kuruluyor yazık gerçekten yazık..

  2. Özellikle bir şekilde audience oluşturmuş yani okuyucu, takipçi veya ziyaretçi kitlesi oluşturmuş kişiler için adsense vb. kaynaklardan reklam almaktan daha avantajlı affiliate marketing. Maalesef gelir ortakları vb. gibi Türkiye hedefli satış ortaklığı programları sunan şirketler; çerez ve takip sistemleri sıkıntılı olduğu için kazanç oranı çok düşüyor.
    Esasında satış ortaklığı diye çevirsek de affiliate marketing ticaret İngilizcesinde “bağlı kuruluş” anlamına gelir. Ve amaç PPC reklamların aksine sadece yönlendirmek değil, yönlenen ziyaretçiyi satın alma, üye olma gibi bir aksiyona doğru ilerletmektir. O amaçla özellikle çiftçi yönteminde affiliate marketing için üretilen içeriğin, yönlendirilen sitede sunulan ürün ve hizmete dair akıldaki sorulara cevap veren ve gerçekten güvenilir bir referans olma özelliği ihtiva etmesi lazım. Ki, ziyaretçi sizin ref linkiniz ile gittiğinde bir aksiyon veya satın alma için hazır olsun.

  3. Affiliate Marketing satış ortaklığı sistemi henüz Türkiyede çok az biliniyor olması ve yanlış yapılan çalışamalar sonucunda bir çok kişinin bu işten ya az yada hiç kazanamamasına neden oluyor.Yıllardır satış ortaklığı yaparak kazanç elde eden ben ve benim gibi bir çok satış ortağı sürekli kazançlarını artırmak için araştırma yapar azimli ve çalışmayı seven kişiler başarılı olmaktadır.İşte bu yüzden sitemizde bu konuda yazılara yer vermekteyiz.Çalışmadan kazanmak zordur.

  4. Reklamaction ve gelirortaklarında bazen buglar olabiliyor. Sizin dönüşleriniz sayılamıyor ve siz bundan kuşkulanıyorsunuz lakin bu It tarafındaki kişilerin kodları eksik olarak eklemesinden olan birşey dikkat ediniz arkadaşlar.

  5. Affiliate marketing denilince akla şu film siteleri veya warez indir sitelerinde çıkan pop uplar geliyor. En çok meyvesini bu bahis siteleri yedi bana göre. Çünkü çevremde hep film siteleri olan kişiler olduğu için ve bu kişiler çoğunlukla çiftçilik yöntemini kullandığı için uzun vadede çok güzel paralar kaldırdılar bu sektörden. Birde bu işin clickbank olanı var. Heralde Türkiye’de çok bilinmiyor ama kullanan kişiler yabancı forumlarda sitelerde çok iyi komisyon oranıyla paralar kaldırdılar.

  6. Sigorta üzerine zamanında güzel çalışmalar yapmıştım. Çiftçilik modeli ile siteme sigorta ile ilgili kelimelerle gelenlere sigorta satışı gerçekleştirdim. Ve bu şekilde gelirimi arttırarak bir çok site açtım ve diğer sektörlere atladım. Yani diyeceğim şu ki insanlar sıfırdan başlayarak çok büyük gelirlere ulaşabilirler.

  7. Trendyolda calisirken Affiliate marketingle cok hasır nesir olduk. Siteye yapilan uyelikler ilk basta sayilmiyordu yayinci tarafindan cok buglar aldik ama bir sure sonra sonunda sistemi oturttuk ve big bomb…

  8. Uğur bey yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Bilgilerinizi bizlere aktardığınız için sizlere müteşekkirim. Yazınızı LinkedIn’da daha çok insan görsün faydalansın diye paylaşıyorum eminim ki güzel yazılarınıza devam edersiniz. Teşekkürlerimle

CEVAP VER