Affiliate Marketing Nedir? Neden Avantajlıdır?

Affiliate Marketing nedir? Genel olarak türkçe karşılığı satış ortaklığıdır. Ve Türkçe’de iş ortaklığı, gelir ortaklığı, reklam ortaklığı gibi kelimeler ile de kullanılabilir. Ve bu pazarlama kanalını Türkiye’de büyük haber siteleri, e-ticaret siteleri sürekli kullanmaktadır. 

Affiliate Network Nedir?

Affiliate Marketing, yayıncı ve reklamveren arasında olabileceği gibi aracı kurumlar ile de gerçekleşebilir. Bu aracı sitelere affiliate network denir. Türkiye’de Gelirortaklari.com , Reklamaction.com gibi aracı kurumlar sayesinde reklamverenler ürünlerini,uygulamalarını ve hizmetlerini yayıncılar ile buluşturarak iş ortaklığı sağlarlar. Dünya üzerindeki affiliate network sistemleri sırasıyla Clickbank.com, Amazon.com, Plimus.com, Cj.com ve vb… 

Örneğin Gelir Ortakları sisteminin kampanyalarını incelediğimizde, yayıncıya üyelik başına(CPL) ve satış başına(CPS) ücret ödeyen kampanyaları görüyoruz. Her kampanyanın kısıtlamaları olabilir. Mesela Magic Rush oyunu indirilme başına 0.45$ veriyor. Bu kampanyayı sosyal medyada yapamazsınız uyarısı olabilir. Yayıncı kampanya kurallarına uyduğu müddetçe kampanyadan çıkarılma gibi bir sorunla karşılaşmaz.

Gelirortakları

Affiliate Marketing Neden Avantajlıdır?

E-ticaret siteleri, oyun siteleri ve uygulamalar için affiliate marketing çok önemli bir pazarlama kanalıdır. Çünkü reklamverenler, reklam verdiklerinde genellikle tık başına ödeme yaparlar. Örneğin 1000 tıklama sonucunda 100 dolar harcarlar. Ve bu 100 dolar sonucunda sitesine gelen 1000 kişiden belkide hiçbirisi satış yapmayabilir. İşte bu riski tamamen ortadan kaldırmak için satış başına komisyon veren kampanyalar oluşturarak yayıncılara kesin satış olması durumunda ödeme yaparlar veya aracı kurumlar ile yaptırırlar. İşte bu yüzdendir ki Affiliate Marketing dönüş odaklı reklamverenler için kesin avantajlıdır.

Affiliate Marketing Kazanç Yöntemleri Nelerdir? 

 1- Tıklama Başına Ödeme(CPC) : CPC’nin Açılımı Cost Per Click‘dir. Bu satış ortaklığında yayıncı sitesinde reklamlara her bir tıklama sonucu ödenen ücrete tıklama başına ödeme(CPC) denir. Türk affiliate network sitelerinde bu ödeme yöntemine diğerlerine çok seyrek rastlanır. Çünkü Türkiye’deki reklamverenler genellikle Google Adwords’u tercih ediyor. Adwords’ten sonra ReklamAction’ın tıklama başına ödeme yapan reklam şirketi ReklamStore, Türkiye’de en çok tercih edilenlerden. Bu yöntem edinmeye bir örnektir.

2- Üyelik Başına Ödeme(CPL) : CPL’nin açılımı Cost Per Lead’dır. Bu satış ortaklığında yayıncı sitesinden reklamverenin sitesine yönlendirdiğiniz kullanıcının kayıt olmasıyla birlikte her kayıt sonucu ödenen ücrete denir. Bu yöntem CPC yönteminden daha çok rağbet görür. Çünkü size sağladığı fayda bir etkileşimdir.

Türkiye’de bu ödeme yöntemiyle çalışan büyük e-ticaret siteleri vardır. Ve direkt sonuç odaklı olduğu için yayıncı içinde kolay olmayan yöntemlerden birisidir. Mesela yayıncıya bir tıklama başına 0.10 TL ödeniyorsa üyelik başına ortalama 0.50 ile 2 TL arası ödeme yapılır.

3- Satış Başına Ödeme(CPS) : CPS‘nin açılımı Cost Per Sale‘dir. Bu satış ortaklığında yayıncı sitesinden reklamverenin sitesine yönlendirdiğiniz kullanıcının ürünü veya hizmeti satın almasıyla sonuçlanan ödeme yöntemidir. Bu yöntemi genellikle e-ticaret siteleri kullanır.

Örneğin bir ticaret sitesi CPS başı size %10 komisyon veriyor. Siz o e-ticaret sitesinde olan bir ürünü kendi sitenizde yayınlıyorsunuz. Ve bu ürüne tıklayıp 500 TL’lik bir ürünü satın alıyor kullanıcınız. Sizin komisyonunuzda otomatikmen 50 TL olacaktır.

CPL-or-CPA-or-CPS

Affiliate Marketing Özel Yayıncı Linki Nedir?

Her kampanyanın yayıncılara özel bir linki mevcuttur. Ve bu linkte sizin yayıncı numaranız olduğu için sizin yaptığınız dönüşümler size kazanç olarak yazılacaktır. Affiliate network sitelerinde raporlarınızı incelerken seçtiğiniz kampanyaya kaç tık olduğunu, kaç üye olunduğu ve ne kadarlık satış yapıldığını gün,hafta veya ay olarak seçtiğiniz takvim periyodlarında inceleyebilirsiniz. Ve bu sonuçlara göre dönüşümü yüksek olan kampanyaya yoğunlaşabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz.

Yayıncılar Affiliate Marketing Yaparak Nasıl Para Kazanabilir?

Affiliate Marketing programları aracılığı ile yayıncılar çok güzel paralar kazanabilirler. Tabiki bu o kadar kolay olmadığı gibi zamanla düzenli bir sistemle çalışıldığında zorda değildir. Yayıncılar için Affiliate Marketing 2 yöntemle yapılır.

çiftçilik yöntemi

1- Çiftçilik Yöntemi : Bu yöntem adından da anlaşılacağı gibi “kendin üret kendin ye” mantığıyla ilerler. Çiftçi yönteminde müşteriyi biz değil müşteri bizi buluyor. Yayıncı öncelikle ücretli veya ücretsiz bir site açması gerekir. Ve satış ortaklığını yapacağı ürün veya ürünler için içerikler oluşturur. Örneğin topuklu ayakkabı ile ilgili içerikler oluşturdunuz ve bu içeriğe arama motorlarından ziyaretçi gelerek reklamverenin banner veya linklerine tıklıyor. Ziyaretçi e-ticaret sitesinden ilgili ayakkabıyı satın alıyor. Ve böylelikle siz bir satışa aracı olduğunuz için payınıza düşen komisyon tutarını alıyorsunuz. Bu yöntem yeni başlayanlar için sitenizin arama motorlarında yukarıya çıkmasının çok hızlı olmamasından dolayı uzun vadede sonuçlanabilir.

avcılık yöntemi affiliate

2-Avcılık Yöntemi : Bu yöntemde biz avcıyız ve satış ortaklığı sağlayan kullanıcılar birer av oluyor. Bu yöntem ile kullanıcılara ulaşmadan önce bize en uygun ürünü veya kampanyayı seçerek Facebook, Twitter, forum vb… sitelerde yapacağımız reklamlar ile dönüşüm sağlayarak kazanç sağlarız. Bu yöntemin dönüşü kısa vadelidir. Çünkü sosyal medyada veya forum sitelerinde paylaşacağımız ürünlerle ilgili içerikler genellikle ilk başta çıkıyor. Bu yöntemden en büyük kazancı sosyal medyada büyük kitleli sayfa, grup veya hesaplara sahip kişiler sağlıyor. Sizlerde sosyal medyada bir niş sayfa veya grup oluşturup ilgili ürün için dönüş sağlayabilirsiniz.