Çözüldüğünde Satışlarınızı Arttıracak 10 Google Ads Hatası

Bu yazımda sizlere Google ADS hataları diğer adıyla Google reklam yönetimi hataları hakkında en çok yapılan 10 farklı durumu paylaşıyor olacağım. Öncelikle ADS, işletmelerdeki satışları artırmak için kullanılan Google’ın ücretli reklamcılık hizmetidir. Bu hizmet sayesinde Google’da reklamlar verebiliyor ve stoklarınızda yer alan ürünleri de hızlıca bitirebiliyorsunuz. Fakat Google reklam yönetimi konusunda yapılan çok fazla hata var. Tespit ettiğim ve birbirinden önemli olan 10 Google ADS hatasını sizlerle tüm detaylarıyla paylaşmak istiyorum. Bu hatalardan önce Google ADS hakkında da bazı bilgileri aktarmanın doğru olacağını düşünüyorum.

Google ADS Nedir?

Google’ın işletmeler için hazırladığı reklam sistemine Google Ads adı veriliyor. Ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan bu reklam sistemi, hazırlanan reklamı görecek kişiler üzerinden hedef kitle oluşturularak tamamlanıyor. Yani reklamın hangi saat diliminde ve hangi konumlarda görüleceğine siz karar veriyorsunuz. Eğer doğru reklam analizi yaparsanız doğru tüketiciye ulaşmak o kadar kolay olacaktır. Fakat Google Ads hatalarıyla başbaşa kaldığınızda bütçenize göre daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Google’da Hangi Reklam Modelleri Var?

Google’da video reklam, alışveriş reklamları, görüntülü reklam ve arama ağı gibi farklı reklam modelleri var. Video reklamlar, video içeriklerin tüketicilere ulaşmasını sağlar. Genelde Youtube platformundan yararlanılır. Alışveriş reklamları Google’da ürün ve ürün özelliklerinin yayınlanmasını amaçlar. Görüntülü reklam ağı ise web sitesi, video ve uygulamadan oluşan bir reklam grubudur. Son olarak arama ağı modeli ise reklamların belirlenen anahtar kelimeye göre tüketicinin karşısına çıkmasını sağlar. Şimdi sizlere Google ads hataları yani diğer tabiriyle Google ADS en çok yapılan hatalar hangileri sorusunun detaylı yanıtlarını sunuyorum.

1- Raporlama ve Ölçümlemeye Önem Vermemek

Evet bu süreç çok önemli. Son zamanlarda insanlar dijitale doğru hızlıca yol almaya başladı. Çünkü sanal ortamlarda yürütülen faaliyetlerin tamamı raporlanabiliyor. Ayrıca kampanyalar için de atılan adımlar takip edilebiliyor. Sonuç olarak reklam verenler bu raporlarla nasıl hareket edebileceğini öğrenebiliyor. Ancak Google Ads’de doğru bir strateji oluşturmayanlar, raporlama ve ölçümlemeye yeteri kadar önem vermeyenler, verimsiz bir reklam politikasıyla karşı karşıya kalıyor. Aynı zamanda daha önceki reklam kampanyalarından ders çıkarmayanlar aynı durumlarla karşılaşmaya devam ediyor.

2- Mobil Uyuma Gerekli Önemi Vermemek

Mobil uyum her proje için artık büyük önem kazanmıştır. Web sitenizi ziyaret eden kişiler artık mobil cihazlardan sitenize ulaşmakta ve talep ettiği ürüne kısa sürede ulaşmaktadır. Google Ads sayesinde görüntülü reklamları internet üzerinden yayınlayanlar mutlaka mobil uyuma dikkat etmelidir. Belirttiğimiz üzere insanlar artık web sitelerine cep telefonları üzerinden ulaşarak daha kısa sürede hizmet almayı amaçlıyor. Sonuç olarak Google ADS en çok yapılan hatalar hangileri diye sorulduğunda, mobil uyumsuzluğun ön planda olduğunu söylemek mümkündür.

3- Kalite Puanına Dikkat Etmemek

Google’ın seçilen ürünlere ve tercih edeceğiniz anahtar kelimelere göre hazırlanan reklamlar için kaliteli puanı verdiğini unutmayın. Google Ads ile reklam hazırlayan kişiler bu konuda dikkatsiz davranıyor. Yani kalite puanının farkında olunmadığında bazı sorunlar yaşanabiliyor. Kalite puanı aslında reklamlarınızın kaçıncı sırada çıkacağını belirten önemli faktörlerden biri. Üst sırada çıkan reklamlar bildiğiniz üzere daha görünür olacaktır ve farkındalığı da artacaktır. O halde kalite puanına dikkat ederek Ads reklamlarının daha üst sıralarda olmasını sağlamanız gerekiyor.

4- Tek Bir Reklam ile İlerlemek

Google Ads hataları arasında ne yazık ki tek bir reklamla ilerlemek gibi bir durum da söz konusu. Google Ads reklamları sayesinde aynı reklam grubunda birden fazla reklamlar ekleyebiliyorsunuz. Fakat bu sistemi tercih edenler birden fazla reklam oluşturmayı nedense tercih etmiyor. Haliyle Google ADS en çok yapılan hatalar arasında bu faktörü de göstermek doğru olacaktır.

Şu şekilde açıklamak daha doğru olacak sanırım; Fazla reklam hazırlamak geri dönüş süreci açısından önemlidir. Yani birden fazla reklam yayınladıktan sonra hangi reklamdan daha çok geri dönüş aldığınızı kolaylıkla görebiliyorsunuz. Yine bu süreçte hangi reklamın daha çok ilgi gördüğüne karar verebiliyorsunuz. Bu durum ilerideki reklam stratejilerinizi de belirlemiş olacak. Sonuç itibariyle daha başarılı reklamlar için birkaç reklam varyasyonu oluşturmanızı öneriyorum. Anahtar kelimeleri de doğru bir şekilde kullanarak bütçenize uygun seçeneklerden faydalanabilirsiniz.

5- Reklam Uzantılarından Yararlanmamak

Google reklamlarında ürünleriniz için hazırlamanız gereken açıklamalar kısa olmalıdır. Bu durum aslında ürün özelliklerinin detaylı anlatılması için sizi zora sokabilir. Ayrıca tüketicinin ürünler hakkında kısa sürede iletişim kurmasını da zorlaştırabilir. Google Ads kullananlar özel reklam uzantılarını tercih ederek bu sorunları çözüme ulaştırabiliyor. Nedense günümüzdeki Ads kullanıcıları biraz çekimser davranıyor. Benim bu süreçte size önerim, telefon, yer ya da mesaj atılacak numara gibi bilgileri reklam uzantılarından faydalanarak tüketicilerle paylaşmanız olacaktır. Bu durum daha hızlı geri dönüş almanızı sağlar. Alternatif olarak açıklamada site içi yönlendirmeler yaparak bu bilgileri paylaşabilirsiniz.

6- Yanlış Yönlendirme

Yanlış yönlendirmede Google Ads hataları arasındadır. Bir örnek üzerinden ilerlemek istiyorum; Kullanıcıların reklamlarınızı görüntüleyerek satışını yaptığınız ürünle ilgili detaylı bilgi almak isteyecektir. Tüketiciler haliyle reklama tıklayarak detayları görüntüleyeceği sayfaya ulaşmayı amaçlar. Siz reklamı hatalı bir sayfaya yönlendirdiyseniz kullanıcı oradan hızlıca uzaklaşacak ve reklama tıklandığı için ekstra para ödemek zorunda kalacaksınız. Hizmet ile ilgili reklam hizmet sayfası yerine ana sayfaya veya başka bir sayfaya yönlendirildiyse hem kalite puanınız düşecek hem de kullanıcı sitenizden kaçacaktır. İşte bu yüzden reklam yönlendirmelerinin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Reklamlarınızı tüketicilere sunmadan önce mutlaka yönlendirmeleri kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

7- Yer ve Zaman Ayarlarına Dikkat Etmemek

Ne yazık ki Google Ads hataları arasında yer ve zaman ayarlarını kullanmamak gibi bir durum da söz konusu. Reklamlarınızın tüketicilere ne zaman görüneceğini belirlemenizi sağlayan bu sistem ayrıca reklamlarınızı fazla tıklamadan da koruyor. Bu sayede maliyetin düşmesi sağlanabiliyor. Ancak burada belirtmem gereken ekstra bir bilgi var. Reklamlarınız hazırlanırken zaman ayarı kullanmazsanız bütçeniz kısa sürede tükenecektir. Şöyle bir örnekle konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak istiyorum; Markanız için Aralık ayı sonuna kadar bir indirim kampanyası hazırladınız. Reklam hizmeti aldığınız kişi bu reklamlarını Aralık sonunda kaldırılmasıyla ilgili ayar yapmazsa, reklam bitiş döneminden sonra bile tıklamalar alarak masrafınızı artıracaktır. İşte bu durumdan korunmak için zaman ayarı kullanmanız gerekiyor.

Zaman ayarı dışında lokasyon sınırlaması da Google Ads’de yapılabiliyor. Bu konuda da sizlere örnek vermek istiyorum. Firmanızın sadece online değil, fiziksel bir mağazası olduğunu düşünecek olursak; Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren fiziksel mağazanız için reklam verdiğinizde bu 3 lokasyon için yer belirlemeniz gerekiyor. Bunun tam tersi olarak, reklamlarınızın tüm Türkiye genelinde çıkmasını sağlarsanız ciddi bir maliyetle karşılaşacağınızı unutmayın.

8- Görsel Reklamlarda Harekete Geçirici Mesaj Kullanımı

Google Ads en çok yapılan hatalar konusunda görselliğe de değinmek gerekiyor. Çünkü dijital ortamlarda tüketicilerin ilgisini çekmek için kaliteli görsellerden faydalanmanız gerekiyor. Yazılı metinlerden daha çok dikkat çeken görseller daha fazla ziyaretçi anlamına gelir. Yani karşınızdaki kişi satın almak istediği ürünü görmeden reklamınıza tıklamak istemez. Bu görsellerin kaliteli bir şekilde hazırlanması da yetmez. Hemen Alışverişe Başla, Haydi Harekete Geç gibi CTA(Call To Action) komutları ekleyerek tüketicileri alışveriş yapmaya özendirebilirsiniz.

9- Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelime kullanımı da Google Ads’de yapılan hatalar arasında. Şimdi öncelikle Google Ads sistemi, reklamlarınıza her tıklanma başı belirlediğiniz ücreti sizden tahsil etmektedir. Haliyle reklamlarınız eğer yanlış bir tüketici grubuna yönlendirildiyse ve tıklamalar aldıysa, ödeyeceğiniz para boşa gider. Bu nedenle ödenen miktarın gereksiz harcanmaması adına negatif anahtar kelime özelliği sunulmaktadır. Peki bu süreç nasıl işliyor?

Bir kozmetik satışı yapan firma olduğunuzu düşünün. Bu süreçte kadın kozmetik ürünleri gibi bir kelimeyi, negatif anahtar kelimelere ekleyerek ürünlerinizle ilgisi olmayan tüketicilerin genel reklamı görmesini engelleyebilirsiniz.

Bir diğer hata, yanlış anahtar kelime seçimidir. Kampanyaların başarısız olmasına neden olan bu duruma ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer yanlış anahtar kelime kullanırsanız, reklamlarınıza ilgisi olmayan tüketici grupları ulaşır ve başarısız bir reklam yönetimiyle karşılaşırsınız. Sonuç olarak sektör araştırması yapmadan anahtar kelimeleri seçmek son derece yanlıştır. Ben yine bir örnek üzerinden ilerlemek istiyorum. Bir pansiyon için reklam hazırladığınızı varsayın. Reklam için anahtar kelimelerinize otel veya butik otel gibi kelimeleri eklemek yanlıştır.

10- Eşleşme Hataları

Google Ads en çok yapılan hatalardan sonuncusunu sizlerle paylaşmak istiyorum. ADS’de reklam verirken anahtar kelimelere karar verdikten sonra eşleşme seçimi yapmanız gerekiyor. Eğer hatalı eşleşme seçeneğini tercih ederseniz daha çok tıklama alır ve maliyeti artırırsınız. Haliyle reklamlarınızdaki eşleşme seçenekleri için aşağıda paylaşacağım durumlara dikkat etmeniz gerekiyor.

İlk olarak tam eşleşmeyi ele alalım. Kelime grubunun birebir yazılmasıyla uygulanan tam eşleşmede anahtar kelimeniz kaliteli saatler ise en kaliteli saatler araması yapan kullanıcılar sizin reklamınızı göremez. Çünkü tüketicilerin Google’da yaptığı aramada, ayarladığınız anahtar kelimenin tamamı kullanılmamıştır.

Sıralı eşleşme, kelime sıralamasının son derece önemli olduğu bir eşleşmedir. Örnek verecek olursak; anahtar kelimemiz yine kol saatleri olsun. Sıralı eşleşme yaparken araya bir kelime giremez fakat anahtar kelimenin sonuna veya başına ekleme yapılabilir. Kullanıcılar en iyi kol saatleri veya kol saatleri çeşitleri gibi aramalar yaparsa reklamlarınızı görüntüleyebilir. Yani asıl önemli olan durum anahtar kelimelerdeki sıralamanın bozulmamasıdır.

Son olarak geniş eşleşmeyi ele alalım. Kol saatleri anahtar kelimesinde geniş eşleşmeyi seçerseniz reklamlarınız kaliteli kol saatleri aramalarında çıkabilir. Ayrıca ucuz saatler aramalarında da çıkabilir. İşte bu durum geniş eşleşme ile ilgilidir.

Bu içeriğimde sizlere  Google Ads en çok yapılan hatalardan bahsettim. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için her zaman güvenilir ve referanslı kişilerden hizmet almanız gerekiyor. Sizler de Google ADS uzmanı olarak tarafımdan teklif isteyebilir ve hizmet talep edebilirsiniz. Aynı zamanda uzun yıllardır SEO uzmanı olarak çalışmalarıma devam ettiğim için bu süreçte ihtiyacınız olan tüm hizmet ve destekleri paylaşmayı sürdürüyorum. Dilediğiniz her saatte fiyat teklifi için iletişime geçmeniz yeterlidir.