Çözüldüğünde Sıralamalarınızı Yükseltecek 39 SEO Hatası

SEO çalışmalarında yapılan hatalar gerçekten can sıkıcı sonuçlara neden olabiliyor. Ben bu yazımda sizlere en çok yapılan SEO hataları konusunda önemli bilgiler paylaşıyor olacağım. SEO öncelikle Search Engine Optimization’un kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur. SEO çalışmalarındaki amaç, web sitenin değerini artırmak ve arama motorlarında üst sıralara çıkmaktadır. Kaliteli bir SEO çalışmasında hata sıfır olmalı ve ziyaretçi sayısı günden güne artmalıdır. Elbette tek başına SEO çalışması yeterli değildir. İçeriklerin özgün olması, site içi SEO kriterlerine dikkat edilmesi, özgün resim ve benzeri faktörler de web sitelerin üst sıraya çıkmasında etkilidir.

SEO çalışmalarında yapılan hataları bu yazımda 39 başlıkla sizlere sunuyorum. Her birini de açıklamalarıyla paylaşıyorum. Günümüzde web site kullanıcı sayısının artması ve arama motorlarında üst sıralara tırmanmanın altın anahtarı olan SEO çalışmalarının her zaman profesyonel kişilerce yapılması gerektiğini düşünüyorum. Sıradan bir SEO çalışması, sitenizdeki sorunları ortadan kaldırmadığı gibi arama motorlarındaki sıralamanızı da etkilemez. Aslında bu tür çalışmalar sitenizi daha geriye götürür. Ancak profesyonel bir SEO çalışması sayesinde web sitenizin trafiği artarken başta Google olmak üzere arama motorlarında üst sıralara tırmanmaya devam edebilirsiniz. Sözü çok uzatmadan en çok yapılan SEO hataları ile ilgili detaylı açıklamalarıma geçmek istiyorum.

Anahtar Kelime Sınırını Aşmak

En çok yapılan SEO hataları arasında benim önemsediğim konulardan biri anahtar kelime sayısıdır. İçerik sıralamanızda anahtar kelimelerin ciddi etkisi vardır. Sayfa ya da metin içerisinde yoğun olarak kullanılan anahtar kelimeler web sitenizin SEO’suna olumsuz etki eder. Üstelik Google, bu şekilde üst sayfalara çıkmak isteyen web sitelerini cezalandırabilir.

Kısa İçerik

Sitenizde kopya veya kısa içerikler varsa, ziyaretçiler siteden anında uzaklaşacaktır. Ayrıca kalitesiz içerikler kullanırsanız yine aynı durumu yaşarsınız. Günümüzde kısa içerik üretmek gerçekten kolaydır. Fakat içeriklerin uzun olması da tek başına yeterli değildir. Mutlaka kullanıcıları bilgilendirici içeriklerin kullanılması gerektiğinin altını önemle çizmek istiyorum.

Backlink Paketleri Satın Almak

SEO çalışmalarında yapılan hatalardan biri de backlink paketleri satın almaktır. Aslında çok eski zamanlarda bu yönteme başvuran kişi sayısı bir hayli yüksekti. Mesela yüksek kalitede link alarak onların sitenize yönlenmesini sağlarken SEO çalışmasına katkıda bulunulurdu. Fakat Google artık düşük kalitedeki siteleri anında tespit ediyor ve link yönlendirmelerini de görebiliyor. Bu durum elbette SEO çalışmalarına olumsuz etki ederken ben şahsen sitenizle alakası olmayan SEO paketlerini satın almanızdan yana değilim.

Aynı İçeriği Değiştirerek Yayınlamak

Bazen aynı içeriğin küçük bir kısmı değiştirilerek aynı anahtar kelimede tekrar yayınlanarak sitenin üst sıralara çıkması bekleniyor. Bu gerçekten hatalı ve yanlış bir hareket. Google’ın gözünde kopya içerik olan bu tür aktivitelere hiç bulaşmamanızı tavsiye ediyorum.

Gecikmiş SEO Çalışması

En çok yapılan SEO hatalarından biri de geciken SEO çalışmasıdır. Örneğin, kaliteli içerikler oluşturmaya odaklandınız ve belirli bir sayıya ulaştınız ancak SEO çalışmasına başlamadınız. İşte bu durum günümüzdeki en büyük hatalardan biri. Bu yüzden çalışmalara ne kadar erken başlarsanız o kadar güzel sonuç elde edersiniz.

Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturmamak

İçerik konusu gördüğünüz üzere birkaç kez karşımıza çıkıyor. Eğer kullanıcıların neden arama yaptığını analiz etmeden içerik yayınlarsanız, SEO çalışmaları olumsuz etkilenecektir. Yani kullanıcıların arama sonuçlarını anladıktan sonra kullanıcı odaklı içerik hazırlayarak yayınlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Site Başlığı Seçimi

Ziyaretçilerin göreceği ilk şey, site başlığıdır. Bu yüzden içeriğinizle site başlığınızın uyumlu olması gerekiyor. Ayrıca hedef kitlenize ulaşmak için bu duruma dikkat etmenizde yarar var. Özellikle Google’da üst sıralara çıkabilmek için kaliteli bir başlık seçmeniz gerekir.

Yetersiz Güncelleme

Sitenizin güncelleme sayısı yetersiz ise SEO da olumsuz etkilenecektir. Çünkü arama motorları artık güncel siteleri üst sıralarda önermeye başladı. Haliyle web sitenizin güncellemelerini zamanında yapmanız gerekiyor. Üstelik kullanıcılar da güncellenen bilgilere kısa sürede ulaşmayı hedefliyor.

Aşırı Etiket Kullanımı

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak adına doğru anahtar kelime kullanılmalıdır. Ancak aynı şeyi etiket kullanımı için söylemek yanlış olur. Gereğinden fazla meta etiketi kullanırsanız en iyi SEO çalışmasını yaptırsanız bile sonuç değişmeyecektir. Herkes web sitesini ziyaretçileri için düzenler ve en iyi içerikleri kullanmaya çalışır. Fakat onlarca meta etiketi kullanmak sitenizi geriye götürecektir.

Başlıklarda Resim Kullanmak

Başlık bölümünde resim kullanmak arama motorları üzerinde gereksiz bir yaklaşımdır. Çünkü başlığınıza resim eklemeniz durumunda arama motorları bu resmi algılamaz ve haliyle gereksiz bir işlem yapmış olursunuz. O halde en çok yapılan SEO hataları arasında başlıklarda resim kullanımını da eklemek doğru olacaktır.

HTTP Durumlarını Görmezden Gelmek

HTTP durumlarını görmezden gelmek de en çok yapılan SEO hataları arasında yerini almıştır. Sunucu hataları, bozuk linkler ve yönlendirmeler nedeniyle SEO her zaman olumsuz etkilenir. Detaylı analiz yapmak için Ahrefs Site Audit üzerinden veya SEMrush kullanarak aksiyon alabilirsiniz.

Bozuk Harici Linkler

Kullanıcıları farklı bir sitede bulunmayan sayfalara yönlendiren bozuk harici linkler, web sitenizi ciddi anlamda etkiler. Bu nedenle link kullanımına dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Bozuk Dahili Linkler

Bozuk dahili linkler, kullanıcıları çalışmayan bir sayfaya yönlendirir. Bu nedenle SEO çalışmalarınız da her zaman olumsuz etkilenir.

Bozuk Görseller

Web sitenizdeki hatalardan biri de bozuk görsellerdir. Eğer bir görsel dosyası mevcut değilse, SEO çalışmanız ciddi anlamda etkilenecektir.

Tekrarlanan Meta Açıklamaları

Meta açıklamasını sürekli aynı kelimelerle oluşturuyorsanız kesinlikle yanlış yapıyorsunuz. Evet meta açıklamasında anahtar kelime bulunmalı ancak anahtar kelimeyi 3-4 defa geçirmek son derece hatalı bir yaklaşımdır.

Onlarca, Yüzlerce Gereğinden Fazla Etiket Kullanımı

Meta açıklamalarında olduğu gibi başlık etiketlerini tekrarlamak da en çok yapılan SEO hataları arasındadır. Bunun yanı sıra etiketlere aşırı önem yüklemek son derece anlamsızdır. Arama motorunun ilk sayfasında kaç tane etiket sayfasına rastladınız? Etiket yerine kaliteli bir içerik, anahtar kelimeli alt başlıklar kullanmak ve içeriklerin uzunluğundan çok niteliği çok önemlidir. Bu yüzden etiket sayfalarına gerek yoktur.

Google Analytics ile kontrol edip eski değersiz etiket sayfalarınızı trafik almıyorsa silebilir ve 301 ile ilgili kategorilere yönlendirebilirsiniz.

Birden Fazla H1 Etiketi Kullanmak

Birden fazla H1 etiketi kullanımı, SEO’ya zarar verir. Üstelik sadece dış SEO’ya değil iç SEO çalışmalarına da olumsuz etki eder.

H1 ve Diğer Başlıklardaki Benzerlikler

SEO hataları arasında H1 ile alt başlıklardaki benzerliğe dikkat etmeniz gerekiyor. Benzer başlık kullanımı, SEO çalışmalarını doğrudan etkiler.

Başlığın Çok Uzun Olması

Başlıkların uzun olması arama motorlarının sevmediği durumlardandır. Haliyle SEO’nuz da olumsuz etkilenir. SEO için başlık sınırı 65 karakterdir. Bu karakteri geçerseniz arama motoru sonuçlarında sitenizin başlığı hep taşar ve bunu Google malesef hiç sevmiyor 🙂

Başlığın Çok Kısa Olması

Kısa başlıklar da arama motorlarının gözünde değersizdir. Başlıkların genellikle 40 ile 65 karakter olması yeterlidir.

Eksik H1 Etiketi

H1 etiketleri, başta Google olmak üzere arama motorları tarafından içeriğin konusunu belirlemede önemlidir. Bu yüzden H1 başlığının içerikle uyumlu olması gerekir. Ayrıca ana SEO başlığınızın ilk h1 etiketiniz ile uyumlu olması ve hatta aynı olmasını öneriyorum.

HTTPS’nin HTTP’ye Yönlendirilmesi

Siteniz HTTPS olarak düzenlendiyse herhangi bir sayfanın http’ye yönlendirme yapması ciddi sorunlara neden olur. Kullanıcılar bu durumda güvenli olmayan bir siteye giriş yaptığını düşünür. Haliyle en çok yapılan SEO hataları arasında bu duruma ekstra özen gösterilmelidir.

AMP Sorunları

AMP, mobil kullanıcıları ilgilendiren bir sorundur. AMP standartlarına uygun olması gereken HTML kodu nedeniyle web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğü etkilenir.

Eksik Hreflang

Eksik Hreflang, çok dilli bir web sitesinde, arama motorlarına bölgesel kullanıcılar içn neler sunulduğunu göstermek amacıyla kullanılması gereken etiket ve linklerin eksik olması halinde ortaya çıkar.

Hatalı Hreflang Bağlantısı

Göreceli URL kullanımı durumunda linklerde dizin oluşturma sorunu yaşanır. Bu duruma da dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Dizine Eklenme Durumu

Birçok kullanıcı dizine eklenme durumunu görmezden geliyor. Bu hataları analiz etmek için SEMrush ve Ahrefs kullanmanız gerekiyor.

Mobil Uyum

Bir web sitesinde mobil uyum her şeyden önemlidir. Haliyle en çok yapılan SEO hataları arasında sitenin mobil uyumluluğunun sağlanmamasını örnek olarak gösterebilirim. Aramam motorları artık mobil uyuma eskisinden daha çok özen gösteriyor.

Yavaş Sayfalar

HTML yüklenme hızı yavaş olan sayfaların SEO açısından sorun çıkardığı unutulmamalıdır. Gmetrix ve Google Page Speed araçlarını kullanarak sitelerinizin hızını ölçebilir ve tedaviye başlayabilirsiniz. Unutmayın hızı çok yavaş olan bir site arama motorları tarafından hiç sevilmez.

Site Performansı

Sitenizin her anlamda performansının düşük olması, SEO öncesi hatalardandır. Aslında SEO yapılmadan önce performansın üst düzeye çıkarılması gerekiyor.

CSS ve JavaScript Dosyalarının Küçültülmemesi

Evet bu tür dosyaların küçültülmemesi de en çok yapılan SEO hataları arasında yerini almıştır. Ayrıca önbelleğe eklenmeyen bu dosyaların da SEO hatalarına neden olduğunu unutmayın.

Canonical Hataları

Site içerisinde birden fazla aynı tipte sayfa mevcutsa her sayfaya özel Canonical etiketi kullanılması öneriliyor. Canonical ile benzer içerikte oluşturduğunuz sayfaların arasından ana sayfayı Google’e bildirmeniz gerekiyor. Yoksa çok sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor olacak. Bu sefer Duplicate sorunu ile arama motorların sitenizi kopya içeriklerle dolu bir site olarak algılayacak ve istediğiniz kelimede hangisinin öne gelmesini seçemeyecektir. Aslında arama motorları tahmin ettiğimiz kadar akıllı değildir. Bunun bir sebebi de sitelerimizin karışık olmasıdır.

Site Haritası Oluşturmamak

SEO çalışmasına aslında bir site haritası oluşturarak başlamak en sağlıklı yöntemlerdendir. Site haritası mutlaka Robots.txt dosyanıza eklenmeliir. Site haritanızı oluştururken alt kategorileri ayrı ayrı oluşturmalı ve sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamalısınız.

Robots Dosyası İle Önemli Sayfaları Engellemek

Bazen robots ile yanlışlıkla sitemizin istenmeyen sayfalarını engelleyim derken önemli sayfaları da engelleyebilirsiniz. Ve haliyle Google bu sayfaları indexlemez sitenizin görünürlüğünü olumsuz etkiler.

Sitede Bolca Reklam Alanları Kullanmak

En hayati hatalardan biriside sitenin heryerine daha çok para kazanmak için reklam alanları eklemektir. Bu SEO’yu olumsuz etkiler çünkü UX(kullanıcı deneyimi) kullanıcı dostu olmayan bir sitenin her uygulanan bir güncellemede yerle bir olmasına şaşmamak lazım.

Masaüstü Ve Mobil Site İçeriklerinin Farklı Olması

En çok rastladığım hatalardan biriside masaüstü ve mobil’in birebir aynı olmamasıdır. Ve hatta %50’den fazla içerik farklılıkları, eksiklikleri olan siteyi arama motoru incelediğinde eş bulması gerekiyor. Bu yüzden bu hatayı minimuma indirmenizde fayda var.

Yüzlerce, Binlerce Duplicate Sayfayı Silmemek

Siteniz içeriklerinize benzer yüzlerce hatta binlerce sayfa varsa derhal silin kaldırın. Veya bu sayfaları noindex etiketi ekleyin.

Yeni Açılan Siteye Binlerce Backlink Almak

Siteniz yeni açıldı ve gaza basmak istiorsunuz. Çok heyecanlısınız ve hemen ilk sayfaya gelmek istiyorsunuz. Biraz yavaş! Google yeni açılan sitelerin backlink almasını kesinlikle yapay bulmakta. Domain değerinin düşük olması, sitenin yaşının çok yeni olması ile birlikte en büyük yapılan SEO hatalarından birisidir ve ölümcüldür.

Alınan Tüm Backlinklerin Do Follow Olması

Kaliteli backlink ağı kurarken bazen yüksek otoriteli sitelerden do follow alıyorsunuzdur. Yalnız bu SEO çalışmasını yaparken tamamen doğal görünmek için do follow & no follow dengesini tutmanız gerekecektir. Bunu tutmazsanız manuel cezalar ile siteniz karşı karşıya gelebilir. Bu hatalar yine ölümcüldür.

Ucuz SEO Uzmancığı, SEO Ajanscıkları İle Çalışmak

Aslında sektörün değil tüm dünyada bir mal alırken, hizmet alırken yaptığı hatalardan birisidir ucuz diye satın almak. Bu sefer aldığınız ucuzluk site çok çok pahalıya mal olabilir ve siteniz ömür boyu Google tarafından banlanabilir. SEO uzmancıkları ile çalışırsanız sadece ucuz diye yapacakları en ufak kritik bir hata ile sitenize kalıcı zarar gelebilir. Eğer ki siteniz bir şirket ismi ve marka ise bunun vereceği zarar ucuz eti alıp yemekten daha kötü olacaktır. Ucuz etin yahnisi yenmez lafını atalarımız boşuna söylememiştir. Çalıştığınız uzman ve ajansın referanslarını bolca inceleyin. Hatta referanslarını arayın ve birkaç soru sorarak emin olun.

Profesyonel ve kaliteli bir SEO hizmeti almak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. Ya da en çok yapılan SEO hataları konusunda merak ettiğiniz soruları hemen yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Uzun yıllardır dijital pazarlama alanında gerçekleştirdiğim çalışmalar sayesinde müşterilerimin talep ve ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyorum. Adwords danışmanlığı ve sosyal medya danışmanlığı ile beraber SEO danışmanlığı hizmeti de sunarak dijital pazarlamaya farklı bir bakış açısı getiriyorum.