Influencer Marketing Nedir? Örnekleri Nelerdir? [İNCELEME]

influencer marketing

Nedir Bu Influencer Marketing Kavramı?

Influencer marketing nedir ve örnekleri nelerdir? İnternet ekosisteminin sürekli genişlemesiyle birlikte her gün yeni bir dijital pazarlama kavramı ortaya çıkageliyor ve biz bunlara bazen yetişemiyoruz. İşte bu yeni pazarlama trendini şu şekilde açıklayalım. Yüksek takipçili Youtube, Twitter, Instagram, Facebook ve Snapchat hesaplarında yer alan etki eden fenomen ve ünlülerin kitlelerini kullanarak markaların ürünlerini tanıtmak amacıyla yapmış olduğu sosyal medya içerikleriyle kitleleri etkileşime geçirmeye biz Influencer Marketing diyoruz. Bir başka tabirle markaların insanların beyninde birer şimşek çakması etkisi yaratmasına Influencer Marketing’in ta kendisi diyoruz.

Influencer marketing gücünü kullanarak kitlelerin beynine ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında mesajlar yollayabilirsiniz. Çünkü insanlara display reklamlar, video reklamlar ve sosyal medya reklamlarından gına geldi diyebiliriz. Bir viral reklam olmasada ve basbas ben reklamım demese de influencer marketing çalışmalarında kullanıcılar takipçisi yüksek olan hesabın ve kanalın içeriğiyle doğrudan etkileşime geçecek ve ürününüzü merak edecektir. Influencer marketing, son zamanlarda trendini dahada arttırmış olan native advertising kavramının bir nevi sosyal medya ayağı diyebilirim. Çünkü ortak noktaları birbirine çok yakın iki pazarlama kavramı ile tüketiciler bu pazarlama içerikleriyle etkileşime geçerken kendilerini tam anlamıyla reklamla etkileşime geçtiklerini hissetmeyecekler.

Influencer Marketing Örnekleri?

  • Youtube’da bildiğiniz gibi markasının isim sahibi olduğum kanal üzerinden başlayalım diyorum. Oha Diyorum Youtube kanalında bir işletmenin kendi reklamını dolaylı yoldan influencer marketingi kullanarak yaptığını gördük. Spor yeri veya stresini atmak için bir havuz arayan takipçi kitlesi için direkt etkili bir influencer marketing çalışması. Yalnız içinde yüzme ve spor isteği olmayan takipçiler için bu videodan sonra böyle bir isteğin gelmesi gerçekten muhtemelen. Influencer marketing örneği olan bu youtube videosunda etki ve tepki olarak başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

  • Facebook’ta Influencer Marketing örneği verebileceğim kanal yine isim sahibi olduğum markamın Facebook sayfasından. SETUR markasının 23 nisan çocuk bayramı için özel hazırlatmış olduğu bu videoda yaz ayına girmeden önce insanların zihninde tanıtıcı sevimli bir algı yapılmış. Bu algıyı marka hiçbir display reklamda elde edemeyebilirdi. İşte burada Influencer Marketing‘in kitleler üzerindeki algısal etkisini tekrardan görüyoruz.
  • Instagram’dan örnek verecek olursak bu sefer celebritys(ünlüler) ile fenomenleri karşılaştıracağız. Öncelikle hem takipçi sayısı hemde etkileşim sayısı olarak dağlar kadar like ve yorum alan Hande Erçel’in paylaşımını göstermek istiyorum. Takipçi olarak bayan kitlenin yoğun olduğu bir hesapta L’Oréal Paris Elseve İkili Bakım Sprey tavsiyesi birer Influencer Marketing örneğidir.

  • Hemen aşağıdaki ikinci örneğimiz ise fenomen bir hesapta yapılan influencer marketing çalışmasıdır. İnsanlara ürün hakkında ilgi çekici bir video ile etkileşim kurulmaya çalışılmış. Ne kadar profesyonel bir çalışma olmasada bunuda örnekler arasına alabiliriz.

influencer marketing instagram

Bundan sonraki içeriklerimizde Türkiye’de yer alan Influencer Marketing ajanslarını sizlere tanıtmaya çalışacağım. Önceki içeriklerimde yer alan bu yazıya benzer konulardan “Native Advertising Nedir? Nerelerde Kullanılır?” içeriğini okuyabilirsiniz.