Google Ads TBM Düşürme Taktikleri

15

Google Ads’de TBM(tıklama başına maliyet) düşürmek için öncelikle bütçenizi stratejik olarak belirlemeniz gerekiyor Sektörünüzle alakalı kelimeleri Google arama motorunda araştırıp çıkan reklam metinlerini çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Reklam metinlerini rakiplerimizden daha tıklanabilir yapıp direkt hedef kitlenin tıklamak isteyeceği şekilde ayarlarsak TBM oranları bir düzeyde düşecektir.

Çoğu Adwords(Ads) reklamcısı reklam metinlerini uzun süredir değiştirmez. Sizler bunu yapmayın. Bir reklam metniniz tutmuşsa o metinin illa ki tıklanma düzeyinde düşüşler olması muhtemeldir. İşte bu düşüşte direkt olarak sitenizle alakalı bir metin hazırlayıp reklama sunup kalite puanını ölçmemiz gerekir. Kalite puanı 5-6 düzeyinde ise orta, 8-9-10 düzeyinde ise süper reklam metniniz olduğunu anlayabiliriz.

Reklamlarınız rakiplerinize göre ne kadar  tıklanma ihtimali zor derecedeyse o derece TBM oranı yüksek olacaktır. Rakipleriniz aşırı reklam giriyorsa ve bu sektör biraz pahalı bir sektörse TBM oranları bir o kadarda yüksek olacaktır. İşte bu durumlarda sizlere reklam metninde ve siteye geldiğinde gördüğü metinlerin uyumluluğu konusunda işler düşüyor. Bunları sizlere yolları ile belirteceğim.

Satışlarınızı arttırmak ve daha çok müşteriye ulaşmak için TBM oranlarını düşürmenin reklam metinleri dışında yolları vardır.

1- Negatif Anahtar Kelimeler :

Reklamlarınıza tıklayıp gelenlerin sadece ilgili kişiler olduğunu mu sanıyorsunuz? Örneğin bir uzaktan eğitim reklamında reklamlarımıza uzaktan araba yazıpta gelenleri söyleyelim yoksa uzaktan kumandalı araba diye aratıp gelenleri mi söylemeliyim. Bunun gibi kelimeler hem size gereksiz bir bütçe çıkartır hemde size gelecek müşterilerden satış yapmanızı engeller.  Bir tüyo vermek gerekirse insanlar Google’a ücretsiz, free, demo gibi kelimeler yazarak bir çok reklama tıklarlar. Bu ve buna benzer kelimeleri negatif anahtar kelimelere eklediğimizde sitelerinize daha doğru hedef kitlelerin geleceğini söyleyebiliriz.

2- Anahtar Kelime Eşleşmeleri :

Öncelikle 3 tane eşleme modeli vardır. Geniş eşleme, tam eşleme, sıralı eşleme. Biz genellikle default olarak geniş eşlemeyi seçiyoruz. Bu bize yüksek trafik ve yüksek gösterim verir. Yalnız geniş eşleme ile bir okadar gereksiz insanın sitenize geldiğini söyleyebiliriz. Geniş eşlemede o yüzden tbm oranı düşüktür. Örnek olarak ayakkabı kelimesinde geniş eşleme modeliyle bırakırsanız sizlere örneğin ; spor ayakkabıları, ayakkabı modelleri, topuklu ayakkabı gibi kelimelerden ziyaretçi gelecektir.  Siz eğer spor ayakkabı satacaksanız tam eşleme modelini bu kelimeye kullanarak direkt spor ayakkabıyla ilgilenen kişilere ulaşabilirsiniz. Adidas spor ayakkabı satın al diye yazdığınızda direkt olarak müşterilere ulaşabilirsiniz. Bir kelimeyi tam olarak eşlemek için o kelimeyi köşeli parantez içinde yazmalısınız örn: “[Spor Ayakkabı]. Topuklu ayakkabıda satıyorsanız onuda tam eşleme modeliyle ekleyip başka bir kampanyada spor ayakkabı ve topuklu ayakkabıyı geniş eşlemeye bırakarak maliyetinizi bu şekilde düşürebilirsiniz. Bir başka yöntemde anahtar kelimeleriniz için sıralı eşleme modelidir. Bu modelde kelimelerinizin başına +Spor Ayakkabı ekleyerek çok alakasız geri dönüşleri azaltmanıza yardımcı olur.

3-Alakalı Reklam Grupları ve Doğru Metinler: 

Bazı reklamverenlerin yaptığı yanlışlardan biriside kategori yapmadan spor ayakkabı ve topuklu ayakkabı kelimesini aynı sayfaya yönlendirmesidir. Bu müşteri düşmanı bir davranıştır. Müşterileri gerçekten satış yapmasını istiyorsanız onları reklam grubuyla alakalı sayfaya yönlendirmenizde kesinlikle fayda var.

4-Uzun Kelimeler Seçimi: 

2014’te adwords’te kısa kelimelerde oldukça rekabet olduğundan dolayı adwords uzmanları artık daha uzun kelimeler seçerek bunlardan çok düşük tbm fiyatları ile reklama çıkmaktadır. Bu kelimeleri bulmak için internette kelimeleri araştırabilirsiniz. Bu kelimeleri bulursanız rakiplerinizden bir adım önde olursunuz.

Adwords uzmanı olarak size İstanbul’dan danışmanlık sağlayabileceğimi belirtir sizler için hem seo danışmanlığı hemde sosyal medya danışmanlığıda yapabileceğimi duyururum.

15 YORUMLAR

  1. istanbul ankara kaç km yazınca tüm detayları veren, o biçim akıllı arama motoru olduğunu iddia eden site yöneticilerine türlü türlü optimizasyon standatları belirleyen aklı çok Google “uzaktan eğitim” için verilmiş bir reklamda “uzaktan kumandalı araba” aramasında çıkartıyorsa Google’ın ne kadar sahtekar veya berbat bir sistem olduğunun kanıtıdır.
    Sadece adwords değil Google bir web sitesini de böyle aptalca eşleştirmelerle arama sonuçlarında çıkartıyor. Google bundan 5 sene önce gayet iyiydi. Aradıklarımı bulmam zor olmuyordu. şimdi tam bir rezalet. spam ile mücadele etmiyor. aksine spam içerikleri daha çok gösterdiği gibi spam olmayan sayfalarıda alakasız kelimelerle eşleştiriyor..
    Bing arama motoru dünyanın en iyi arama motorudur şuan.

CEVAP VER