Ana Sayfa / SEM / Google Analytics / GOOGLE ANALYTIC’DE “NOT PROVIDED” KISMINI GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

GOOGLE ANALYTIC’DE “NOT PROVIDED” KISMINI GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

Dijital pazarlamacıların çoklukla şikayet ettiği konu üzerinde duracağım bu yazımda. Google Analytic kullanıcıların sıklıkla gördüğü “Not Provided” çözümünü bilmeyenlere açıklayacağım. Google’da oturumu açık olanların bilgilerinin gizlilik çerçevesinde saklandığı kısım “Not Provided” oluyor.  Bu kısmı görmek için sizlere iki yol göstereceğim şimdi.

Yöntem 1 :

Bu yöntem kesinlikle legal bir yöntemdir. Yalnız biraz çözümleme etmemiz gerekiyor. Öncelikle Google Analytic’de “Edinme” kısmına geliyoruz. Ardından anahtar kelimeler ” Organik Arama” diyoruz. Ve karşımıza arama motorlarından gelen kelimeler ziyaretçi sayıları kaldıkları süreler ile sıralanıyor.

Burada ziyaretçilerin neredeyse %90 lık bölümü not provided da saklanıyor.

Organik Arama Trafiği Google Analytics

 

Burada not provided tıkladığımızda üstte “İkincil Boyut” yazan yere tıkladığımızda Davranışlardan “Açılış Ekranı” seçiyorsunuz. Ve not provided’dan gelenlerin hangi sayfalara geldiğini istatistiklerle görüp hangi kelimelerden geldiğini yüzde yüz olmasa bile algılayabiliriz.

Yöntem 2 : 

İkinci yolumuz ikincil sütuna source/medium seçtikten sonra filtrelemelerden Google/organic’i seçersek. En çok ziyaret edilen sayfalar çıkacaktır. Ve bu şekilde sayfaların başlıklarından bir tahminde bulunabilirsiniz. Bu yöntemler bizler için kesin veri vermez. Yalnız çoğunlukla doğru bilgiye çok yakındır.

 

Hakkında Dijital Pazarlama Danışmanı

Dijital Pazarlama Danışmanı
Dijital pazarlama alanında, SEM, SEO ve sosyal medya pazarlaması üzerine yazılar yazmayı seven Uğur Uğurcan kurumsal firmalara dijital pazarlama hizmeti veriyor.

3 yorumlar

  1. Cok teşekkürler hocam. Bunu uzun zamandır arastiriyordum

  2. Ben not provided kısmını mantıksız buluyorum. Sonuçta kişilerin örneğin X kişisinin tek tek nerelere girdiğini bize söylemiyor ki…

  3. Gerçekten bende bunu neden yapıyorlar diye düşünüyordum uzun zamandır. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir