Firmaların SEO Yapması İçin Geçerli 6 Sebep

Kurumsal SEO Uzmanı

Her geçen gün artan internet kullanımı firmalar için yepyeni bir reklam alanı oldu. Google ile başlayan ve gelişen bu reklam alanları için mutlaka bir sitenizin olması gerekiyor. Kendinizi tanıttığınız ve ürünlerinizi sergilediğiniz web siteler gibi interneti reklam yapmak için de kullanabiliyorsunuz. Kazanç, marka bilinirliği, dijital reklam yapmak, satın alma davranışlarındaki değişikliklere uyum sağlamak gibi çeşitli amaçlarla yapılan SEO çalışmaları için firmalar genellikle “Neden SEO yaptırmalıyım” sorusunu sık sık sormaktadırlar. SEO yaptırmanın nedeni sizin markanız için ne istediğinizle doğru orantılıdır. Markanız yeniyse ve siz SEO çalışmaları ile markanızı duyurmak ve hizmetleriniz hakkında potansiyel müşterilerinizi bilgilendirmek istiyorsanız SEO çalışmalarıyla bunu yapabilmeniz mümkün.  Amacınıza göre tasarlanacak bir web site Google kıstaslarına uyduğu takdirde SEO faaliyetlerinizin başarılı olacağını söylemek yanlış olmaz. Siz de kendinizi yâda ürününüzü tanıtmak istiyor ve dijital Dünya’da bende varım demek istiyorsanız SEO danışmanı olarak görev yapan bizlerden yardım alabilir ve siz de hedefleriniz doğrultusunda Google’da başarılı bir sıralama elde edebilirsiniz. Bu yazımızda açıklamaktan bıkmayacağım SEO nedir, neden yapılır sorusuna SEO açılımı nedir ile cevap bulurken dijital reklam stratejilerinde SEO’nun önemini, SEO çalışması adımlarını ve SEO yaptırmanın gerekliliklerini de bulabileceksiniz.

SEO NEDİR, NEDEN YAPILIR?

SEO kavramını ilk kez duyanlardansanız sizler için örnek vererek SEO nedir, neden yapılır kavramını en iyi şekilde açıklamak isterim. SEO dediğimiz kavram Google tarafından belirlenmiş kurallar doğrultusunda oluşturulan stratejilerin hepsidir. Google’ın belirleyici olduğu bu konuda Google’ı franchise sisteme benzetmek doğru olacaktır. Bir hamburger markasının bayiliğini açmak istiyorsanız hamburger markasının tasarımından tutunda sizin için koyacağı kurallara ve kısıtlamalara da onay vermeniz gerekir. Hamburger markasının dediklerini uygulamaz ve bu kriterlerin dışına çıkarsanız elbette başarısız olursunuz. Google’da sizin binlerce web sitesi arasından rakiplerinizi geçerek hedeflediğiniz ziyaretçileri bulmanızı sağlayan algoritmalara sahiptir. Bu algoritmaların hepsi kullanıcılara yönelik belirlenmiş kurallar ve kriterler içerir. “Benim de sitem olsun, müşterilerim siteme girsin” diyorsanız SEO yaptırmak için ilk olarak web sitesine ihtiyaç duyarsınız. Siteniz ise SEO yaptıracağınız için SEO kurallarına uyumlu olarak kodlanmış olmalıdır. Her şeyi tamamladıktan sonra SEO faaliyetlerine geçebilirsiniz. Seçeceğiniz belirli kelimelerde SEO danışmanlığı aldığınız firma yâda kişi sizi Google’ın belirlediği kurallara ve kriterlere göre sizi Google sayfalarına sabitlemeye çalışır. SEO’nun açılımı arama motoru optimizasyonudur. Yani, Google gibi arama motorlarında kullanıcıların sizi kolay bulması için yapılan tüm çalışmalara SEO denir.

SEO neden yapılır yâda neden yapılmalıdır sorusu ise firmaların elbette ortak sorusu. Bu soruya kurumsal SEO danışmanı olarak cevap vermekten ise her zaman mutluluk duyacağımı belirtmek isterim. Farklılıktan hoşlanan kişiler için yatak dizaynı yaptığınız bir firmanızın olduğunu varsayalım. Yer yataklarına benzer bir formda yataklar üretiyor ve tamamen baza karyola vs gibi çok fazla yer kaplayan yataklar yerine tüketicilerin sizin ergonomik ve birçok özelliği olan yataklarınızı tercih etmesini ve yatak alışkanlıklarını değiştirmek istiyorsunuz. İstediğiniz kadar ürününüz kaliteli olsun uygun fiyatlı olsun reklam yapmıyorsanız her zaman marka bilinirliğiniz ve satışlarınız az olacaktır. Belki de sektörde bu yatakları ilk siz üretiyorken sizden sonra sektöre giren firmalar sizi sollayıp geçecek ve sektörünüzün pazar lideri olacaktır. İşte, reklam demek bir firmanın başarısını belirleyen en önemli strateji demektir. SEO ise geleneksel reklamların artık demode olduğu ve etkisiz olduğu kanıtlandığı dönemde önemi anlaşılan yepyeni bir reklam mecrasıdır. Google’ın muhteşem algoritmaları ve geliştirmeleri ile artık minimum bütçe ile bir firma maksimum satış oranlarına ve marka bilinirliklerine sadece SEO çalışmaları ile sahip olabiliyor. SEO yaptırmanın faydalarını ise aşağıda daha detaylı olarak sizler içim açıkladım.

1- Kazanmak İstiyorsanız SEO’ya Önem Verin

Kazanmaktan kasıt elbette kazanç yani kar yapmanız. İnternet gibi milyarlarca insanın bulunduğu bir alanda ürünlerinizi her türlü sınıftaki insanlara sadece bir web sitesi üzerinden pazarlayabiliyorsunuz. Dükkân kirası, elektriği, suyu gibi bir sürü problem olmadan sadece e-ticaret sitesi kurarak aldığınız ürünleri %100’e yakın karlarla satmak bir web sitesi ile mümkün. Sattığınız ürün ne olursa olsun doğru SEO çalışması ile sizin için en uygun hedef kitleye en kısa sürede ve en düşük bütçeyle ulaşmak mümkün olacaktır. Kazancınızı arttırmak, kar yapmak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız e- ticaret sitenizde SEO çalışmalarınızı biran önce yaptırmaya başlayın derim.

2- Marka Bilinirliği Çok Önemli Bir Unsur

Marka bilinirliği demek sizin tüketiciler veya müşterilerinizin gözünde ne kadar tanındığınız demektir. Yani logonuza, sloganınıza yâda ambalajınıza bakan herhangi bir tüketici sizi tanıyorsa marka bilinirliğini sağlamışsınız demektir. SEO faaliyetleri ile yeni yelken açacağınız pazarlarda başarılı olmak çok daha kolay olacaktır. Youtube’da veya diğer sosyal ağlarda markanızla ilgili bilgi verdiğiniz içeriklerle marka bilinirliğinizi SEO ile sağlayabilirsiniz.

3- Pazar Payı Arttırma & Rakiplerle Savaş İçin SEO

Sizinle aynı ürünü üreten yâda aynı hizmeti veren yüzlerce firma arasından sıyrılmak ve en güvenilir marka olmak için artık Dijital Dünya’da yer almanız gerekiyor. Kullanıcılar mobil telefonlarıyla size ulaşabiliyorsa ve SEO çalışmalarınız kaliteli bir şekilde yapılıyorsa pazarda lider olmanız olasıdır. Rakiplerinize fark atmak ve potansiyel müşterilerinizi tüketiciniz yapmak için SEO en iyi stratejiniz olabilir.

4- SEO ile Kolay Bulunabilirlik Satış & Marka Bilinirliği İçin Çok Önemli

Daha önce belirttiğimiz gibi marka bilinirliğinizi arttırmak ve dolayısı ile satışlarınızda bunu görmek için SEO faaliyetlerinizi düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tüketici’ye her zaman yakın olduğunuz SEO stratejileri sayesinde her zaman update bir marka olmanız elbette tüketicilerin gözünden kaçmayacaktır.

5- Tüketicilerin Satın Alma Davranışlarını Değiştirmek Mi İstiyorsunuz?

Rakiplerinizin müşterilerini etkilemek ve var olan tüketicilerinizin satın alma davranışlarını etkilemek için SEO oldukça iyi bir fırsat olabilir. Sitenizde uygulayacağınız Google önerileri ile tüketicilerin satın alma davranışlarını kontrol edebilir ve buna yönelik kampanyalar çalışabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin hangi mecradan geldiğini, demografik özelliklerini, ne kadar kaldığını ve neyi incelediğini her an görebildiğinizi düşünürsek SEO’da buna yönelik stratejileri uygulamanız halinde başarılı olmanız elbette mümkün.

6- Tüketicilerde Yaratacağınız İmaj İçin SEO Önemli

Günümüzde herkes mobil telefonlarından arama motorlarına bağlanıyor ve diledikleri gibi search yapıyorlar. Eğer ki sizin hizmetinize yâda ürününüze ihtiyaç duydukları anda sizi bulamazlarsa imajınız haliyle zedelenecektir. Dijital çağda hala web sitesi olmayan ve kullanıcıya yönelik içerikler üretmeyen markalar büyük oranda satış kayıpları yaşarken imajlarını da zedeliyorlar. Bu nedenle, tüketicilerinizle kurduğunuz samimi marka sadakatini kaybetmek istemiyorsanız Dijital Çağ’a ayak uydurun ve SEO stratejilerinizi bir SEO uzmanına danışarak uygulayın.

Bu yazıda SEO nedir, neden SEO yaptırılmalı gibi soruların yanıtlarını örneklerle açıklayarak vermeye çalıştım. Aynı zamanda firmaların SEO yapması için geçerli 6 sebebi de yine sizlerle paylaştım. ThinkwithGoogle adlı Google’ın resmi Blog sayfasında gördüğüm kadarı ile günümüzde tüketicilerin %87 ‘i ihtiyaç duyduğu ürün yâda hizmetlere ulaşmak için arama motorlarını kullanıyor. Böylesi büyük bir kitleyi daha yakından tanımak ve stratejilerinizi gerçek verilere göre belirlemek sizin için başarı demek.  SEO yaptırmanın önemini açıkladığım bu yazı sonrasında “bende SEO yaptırmak istiyorum” diyen ziyaretçilerim varsa merak ettiği tüm sorularla birlikte bana iletişim numaramdan daima ulaşabilirler.