Google BERT Nedir?

BERT açılımı, Bidirectional Encoder Representations for Transformers olarak yeni bir teknolojiyi kullanan Google, kullanıcıların araştırmalarına konu olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Google BERT nedir şeklinde yeni bilgilere ulaşmak isteyen web kullanıcılarına sunacağımız bilgilerle beraber bu modelin genel özellikleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl Google tarafından arama sorgularını anlamak amacıyla BERT adındaki teknoloji kullanılmaya başlandı. Transformatörler, herhangi bir cümle içerisindeki diğer tüm sözcüklere göre kelimeleri işleyen modellerden faydalanmaktadır. Bu durum aslında modelin kelimenin uygun anlamını yorumlayabildiği şeklinde aktarılabilir. Ya da kelimeleri belirli bir sıralamaya göre yorumlayarak sorguların anlaşılabilir bir seviyede olmasını sağlar.

BERT Modelinin Site Sahipleri ve SEO Uzmanları için Önemi

BERT modeli, sorguları anlamak için arama sıralamayı doğrudan etkilemektedir. Fakat aramaların tamamı için Google BERT modelinin uygulanmadığı unutulmamalıdır. Şu an için ABD’de İngilizce olarak yapılan her 10 adet aramadan 1 tanesi için kullanıma açılacak. Ayrıca Google’dan gelen açıklamada, BERT modelinin oldukça karmaşık olduğu belirtiliyor. Bununla beraber Google’ın donanımsal özelliklerinin de sınırları BERT nedeniyle zorlandığı aktarılıyor. Haliyle uzun bir süre daha sadece sınırlı sayıdaki aramalarda bu modelin tercih edileceği düşünülüyor.

Google BERT nedir araştırması yapan kullanıcıların yanı sıra ABD’deki Google Search kullanıcıları bu model sayesinde arama sonuçlarında çok daha faydalı bilgiler ile karşılaşmaya devam edecek. Bu süreçte uzun cümleler veya edatların anlam bütünlüğü için bu model arama yapar. Ardından da arama sorgusundaki kelimelerin içeriği anlaşılabilir halde yorumlanmaya başlanır.

Google, kullanıcıların yaptığı aramaların yanı sıra Featured Snippet’lerin arama sonuçlarını geliştirmek için de BERT modelini kullanmaya devam ediyor. Ayrıca arama yapanlar için BERT modelinde yapılacak değişikliklerin daha yararlı olmasını sağlamak adına önemli test aşamalarından geçtiği de aktarılıyor.

BERT Örnekleri ve Test Aşamaları

BERT örnekleriyle ilgili yapılan bir testte, bu modelin algoritmalarının sorgulama sürecini nasıl kavradığı keşfedilmiştir. Yani algoritmaların daha önce yapamadığı kelimeler arasındaki bağlantıları daha iyi anladığı ortaya çıktı. BERT algoritması yeni dilleri anlama yetenekleri, kullanıcılara aradıkları şeyi net olarak sunması için iyi sonuçlar vermeye başlamıştır. Zaten Google’a göre, karmaşık bir sorgu dizesini tercih eden kişilerin nedeni, arama motorlarının farklı türlü konuşma sorgularını anlayamama korkusundan kaynaklanmaktadır. Fakat Google BERT güncellemesi sayesinde bu boşluğun kapatılması amaçlanıyor.

Google BERT Algoritması Teknik Detaylar

Bu algoritmaya göre geleneksel dil işleme modellerinin yerine artık iki yönlü dil işleme özelliği kullanılacak. Sağdan sola ve soldan sağa doğru giden yüzeysel 2 yönlü dil işlemesinin tam tersine, Google BERT algoritması ile beraber her kelimenin diğer kelimeye olan ilişkisi anlaşılacaktır. Bu durum elbette daha karmaşık bir model olduğunu anlamamıza yetiyor.

BERT Algoritması Genel Arama Sonuçlarını Nasıl Etkileyecek?

Bu algoritma ile beraber konuşmalı ve uzun arama sorgularında büyük değişiklikler bekleniyor. Bununla beraber SEO’cuların da düşünmesi gereken bazı şeyler var. Tüm arama sonuçlarını değiştirecek olan Google BERT algoritması ile beraber yeni SEO çalışmalarının nasıl olacağı merak konusu. Aktif hale getirildiğinde Google arama, edattaki bir değişikliğin, web kullanıcısının arama amacını yerine getirme konusundaki önemini zaten bilmektedir.

Peki bu algoritma web sitelerinizi nasıl etkileyecek? 20 Ekim 2019’dan sonra organik trafik düşüşü yaşayan web site sahiplerinin bilmesi gereken tek şey, güncellemenin daha çok içerik odaklı sitelere yaradığıdır. Bu durumda web sitenizde birtakım teknik iyileştirmeler yapabilir ve Google sıralamasındaki yerinizi korumaya çalışabilirsiniz. Haliyle içerik kalitesini artırmak ve içeriklerin hedef kitlesi için uygun olmasını sağlamak da BERT güncellemesinin önem verdiği konulardan biridir.