SEO Uzmanı | Kurumsal SEO Uzmanı

Kurumsal SEO Uzmanı olarak uzun yıllardan beri firmalara hizmet vermekteyim.  Bu süre çerçevesinde kurumsal bir firmada dijital pazarlama uzmanı olarak çalışarak kendimi SEO alanında uzun yıllar boyunca geliştirdim.

Hemen SEO Teklifinizi Alın! 

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe insanların satın alma davranışı ve bilgi alma yöntemleri de değişiyor. Bugün geleneksek reklam mecralarındaki reklamların görülme olasılığı çok çok düşükken sosyal medyada bir reklamın görülme olasılığı %90 oranlarında seyrediyor. Hal böyle olunca, markalar da dijitalleşmek zorunda kalıyor. Bugün, teknoloji devlerinin dahi yaptırdığı SEO optimizasyonunun temeli aslında Google’a dayanıyor. SEO optimizasyonu nedir ne değildiri açıkladıktan sonra SEO kavramının tarihçesine değinecek ve Google SEO hizmeti nedir, SEO danışmanı ne yapar, SEO uzmanı nasıl olunur, kurumsal SEO uzmanı nedir gibi birçok konuya da açıklık getireceğim.

SEO Nedir? SEO Yapmak Ne Demektir?

SEO kavramı hayatımıza çok önceleri giren ancak günümüzde oldukça popülerleşen bir dijital kelime aslında. Google’ın Search Engine Optimization olarak açılımını yaptığı SEO kelimesinin Türkçe karşıtı arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. Google tarafından ortaya atılan bu kelimenin anlamı haricinde ne işe yaradığı ise elbette en büyük merak konusu. Bunun içinse SEO’nun tarihine bakmak ve gelişimiyle değişen misyonunu anlamak gerek.

SEO Nerden Çıktı?

1993 yılında Excite adlı basit bir arama motoru ile hayatımıza girecek olan SEO’nun temelleri atıldı. Anahtar kelime odaklı dizin servisini ilk defa bizlere sunan Excite’in devamı gelmedi. 1994 yılında Google hayatımıza hızlı bir giriş yaptı ve arama motoru olarak bilinirliğini her geçen gün arttırdı. Kullanılmaya devam edilen Google’da aranılanı daha kolay bulmak için elbette güncellemeler gerekiyordu ve Google ekibi buna kayıtsız kalmadı. Arama motorlarında görünür olmak için illegal çalışan herkesi engellemeyi kafaya koyan Google belirli algoritmaları yayınlamaya başladı. Zira, yüzlerce backlink ve yüzlerce anahtar kelimeyi tek sayfada toplamak neredeyse herkesin yaptığı bir şeydi. Black Hat SEO ismi verilen bu yöntemler bütününü fark eden Google daha iyi bir deneyim için algoritmalarını halen daha güncellemekte. Çünkü, Google başarıyla yoluna devam etmek istiyorsa kullanıcıların aradığı şeyleri en iyi halde sunması gerektiğini fark etti. Bundan dolayı da sürekli yatırım ve geliştirmeler yapmakta ve arama sonuçlarında daha kaliteli bir veri sunmayı kendine hedef koymuştur. “SEO’nun tarihi az çok bilgi aldık, SEO ne işimize yarar, SEO ile neleri başarabilirim “ derseniz okumaya devam edin.

SEO Ne İşe Yarar?

Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar bilgiye her zaman daha kolay ulaşma eğilimindedir. Bu nedenle insanlara aradığı bilgileri kolaylıkla verebilen siteler ve arama motorları daima çok fazla ziyaretçi almaktadır. Google gibi Dünya’nın en önemli arama motoru bile kendi sunduğu hizmetlerde dahi devamlı kullanıcı odaklı geliştirmeler yapmaktadır. SEO kavramında da aynı şey geçerli. Sizin bir web siteniz var ve sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız sitenizi öyle bir dizayn etmelisiniz ki müşterileriniz hem işlevsel hem de görsel olarak sizleri beğensin. Marka imajınızı ne denli iyi kurarsanız o denli müşteriniz olur felsefesiyle yola çıktığınızda aslında SEO’nun ne işe yaradığını da anlayabilirsiniz.

İnternet üzerinde satış yapmak yâda hizmetlerinizi duyurmak istiyorsanız kuşkusuz zaten bir web sitesine ihtiyacınız var. “Web sitesini kurdum bitti” mantığı ise zaten ilk senelerden beri de işlemiyordu. Web sitenizi hareketlendirmek ve ürünlerinizi satmak için mutlaka bir şeylere ihtiyacınız var. İşte o da SEO! Peki, SEO nasıl yapılır?  diyorsanız okumaya devam!

SEO Nasıl Yapılır? SEO’yu Kendim Yapabilir Miyim?

SEO yapmak elbette bir deyimden çok daha öte bir kelime anlamına sahip. SEO yapmak basitçe söylense de elbette SEO yapmak hiçte kolay değil. Google kurucuları dahi SEO’yu tam anlamıyla geliştirmek için sürekli güncellemeler yapmaktayken siz de bir kez SEO’yu yaptım bıraktım diyemezsiniz. Google SEO hizmeti süreklilik isteyen ciddi bir süreç ve hizmettir. Yaptığınız tüm çalışmaları istikrarlı bir şekilde devam ettirmezseniz elbette Google tarafından arka planlara atılırsınız. Çünkü Google’da hiçbir web site sahibi diğerlerinden üstün değildir ve ne yapıyorsanız tam anlamıyla karşılığını mutlaka alırsınız. Bu nedenle, SEO’yu kendim yapabilir miyim sorularına bizzat Google SEO hizmeti veren kurumsal SEO uzmanı olarak “ imkânsız değil, ancak zor” yanıtını verebilirim. Peki, neden “ zor” diyorum?

İlk olarak mutlak suretle Google’ı yakından takip etmeniz gerekiyor. Google sürekli kendini ve algoritmalarını güncellediği için sizin de bu güncellemeleri eş değer olarak web sitelerinize uyarlamanız gerekiyor. Google’ın yapılmasını istemediği şeylerden katiyen uzak durmanız ise elbette diğer ipuçları arasında yer alıyor. Örneğin, eskiden bir sayfaya yüzlerce anahtar kelime koymak Google nezdinde geçmişte “ok” olsa da şuanda Google sıralamalarında ciddi bir gerileme ve hatta yok olma tehtidi demek. Bu nedenle, “eğer kendi SEO’mu yapabilirim” diyorsanız bıkmadan usanmadan sürekli Google’ı incelemeli, haberleri okumalı ve bunları sitenize uyarlamalısınız. Ancak, bu ekstra bir zaman kaybı ve olası yanlışlıklar da demek. Örneğin, Google yakın zamanda güncelleme yaptı ve Yoast SEO eklentisinde oluşan bir açıklık sebebiyle web siteleri gerilemeye başladı. Google’da gerilemeye sebep olacak o problemi eğer ki siz keşfedemezseniz çok iyi çalışmalar yapsanız dahi gerilersiniz. Sıralamanızı yükseltmek için daha fazla çaba sarf etseniz de o problemi çözmeden hiçbir başarıyı da elde edemezsiniz. Bu nedenle, Google SEO hizmetini sağlayan ben gibi SEO uzmanı kişilerle çalışmanızı önermekteyiz.

SEO Yaptırırsanız Neler Değişecek?

İlk sıralarda yer almak elbette herkesin tek isteği. İstanbul’da bir dönerci restoranınız varsa ve İstanbul dönercisi yazdığınızda ilk sırada çıkmak size ekstra kazanç, ekstra marka bilinirliği ve ekstra müşteri demektir. İlk sırada yer alan web sitelerine tıklama oranlarına bakıldığında bunun ne demek olduğunu anlamak hiçte zor değil. İnsanlar aradıklarını ilk 3 sitede bulamazlarsa diğer sitelere göz atmaktalar. Bu nedenle, yaptığınız iş ne olursa olsun ilk 3’e girmek demek ciddi bir bilinirlik ve kazanç anlamına gelecektir. İşte, “web sitemi kurdum, ee neden kimse aramıyor, neden ürünlerimi kimse satın almıyor?” diyenlerin neyi yapmadıklarını böylece ortaya koyduk. Web sitesi haricinde de yapmanız gereken SEO optimizasyonu için mutlak suretle bir SEO uzmanı ile çalışmanız gerekiyor. SEO uzmanı hem kodlama hem de SEO algoritmalarına profesyonel anlamda hâkim olduğu için hem kısa sürede size başarı sunabilir hem de bütçenizden tasarruf etmenizi sağlayabilir. “Google’da ilk sıraya nasıl çıkarım?” sorusunu soran herkes araştırmaları sonucunda mutlak “ SEO danışmanı ile “ yanıtını almaktadır.

SEO yaptırmanız size birçok avantajı sağlayacaktır. İşte onlardan en önemli iki tanesi!

 • E-ticaret siteniz varsa yada hizmetlerinizi pazarlıyorsanız SEO yaptırmak size + kazanç sağlatacaktır. Örneğin, İstanbul dürümcüsü olarak ilk sırada gözüken web sitenize siparişler yağacak ve elbette siteniz reklam gösterimi, tanıtım yapma gibi diğer konularda da size kazanç kapılarını aralayacaktır.
 • Marka bilinirliği ise günümüzde en önemli konulardan birisi. Açtığınız İstanbul dürümcüsü şubelerinizin sayısını SEO ile arttırabileceğiniz söylersek hiçte yanılmış olmayız. Markanızı bilen duyan kişiler şubelerinizi gördüğünde girme eğilimini arttıracak ve buda dolaylı yoldan satış yapmak ve kar etmek demek.
SEO Danışmanı Kimdir? Ne Hizmet Verir?

Google nezdinde web sitelerinde sıralama yakalamak isteyen herkes Google SEO hizmeti veren SEO danışmanı ile çalışmaktadır. Yani, Google algoritmalarını yakından tanıyan, Google’ ın beklentilerini bilen ve buna göre siteleri düzenleyen kişi SEO uzmanı yada diğer adı ile de SEO danışmanı olarak kabul edilir. SEO taktiklerini çok iyi bilen ve verdiğiniz bütçeyi reklam verme konusunda en efektif şekilde kullanan profesyonel SEO danışmanları sizlere reklam, içerik gibi web sitenizle ilgili tüm ihtiyacınız olan hizmetleri sağlayabilir. Adwords reklamlarıyla sizleri üst sıralara taşıyan kişiler eğer ki organik SEO çalışmalarını yapmıyorsa sizi kısa vadede yukarda tutacaktır ve bu hizmeti veren kişiler tam anlamıyla SEO UZMANI DEĞİLDİR!  SEO uzmanı sizin web sitenizi tamamen Google kriterlerine uygun olarak tasarlar yâda günceller ve daha sonra reklam bütçenizi en efektif şekilde kullanarak yönetir. Düzenli olarak her hafta yâda aylık olarak sizlere yapılan çalışmaları ve alınan neticeleri raporlar ve daha fazla çalışılması gereken noktalara daha fazla eğilim gösterir.

Benim web sitem var, SEO uzmanı bana nasıl bir hizmet verecek? ” diyenler için hemen daha fazla bilgi verelim.  SEO uzmanı öncelikli olarak sitenizi detaylı olarak inceler ve SEO anlamında yapılan tüm yanlışları size bildirir. SEO çalışmalarına zarar verecek en ufak eklenti bile web sitenizden kaldırılarak siteniz tamamen organik SEO çalışmasına hazırlanır. Sitenizde verilen hizmetlere doğru orantılı olarak SEO uzmanları anahtar kelimenizi belirli bir stratejiye göre belirler. Sitenin ara yüzünde yer alan ve kullanıcı dostu olmaktan çok uzak olan kodlamaları düzeltir ve anahtar kelimelere göre sayfa açıklama kısımlarını yeniden düzenler. Anahtar kelimeleri rekabet oranlarına göre nasıl yükseltebileceğinin planlamasını yaparak sizin verdiğiniz bütçe doğrultusunda reklam planlamanıza da el atar. Profesyonel SEO uzmanları günümüzde backlink satışını yine organik yöntemlerle almaya çalışarak ve bunu Google’ın uygun gördüğü şekilde yaparak sitenizi yükseltir. İşte burada profesyonellik devreye girmekte. Belirli bir kalıplarda SEO yaptığını iddia edenler backlink satışlarını takip eder ve en ucuza bir backlink alır. Zaten, satın alınan çoğu backlinkler sonra siteler tarafından sizin haberiniz olmadan da kaldırılsa da yine de faydasından çok zararı vardır. Sektörünüzle ilgisi olmayan sitelerden backlink almanız sizin agresif bir çalışma içerisinde olduğunuzu gösterir ve Google bunu zaten fark ederek sizin ilerlemenizi yavaşlatır. Çünkü, Google daima adaletli bir sistemde web sitelerinin sıralamalarını değiştirmeye özen göstermektedir. Bu nedenle, iyi bir SEO uzmanı yalnızca sektörünüzle ilgili sitelerden hatta rakiplerinizden bile backlink almaya çalışır. Backlink haricinde SEO danışmanı olarak görev alan kişi veya kişiler siteniz için ihtiyaç duyulan içerikleri de temin eder. Tüm içerikleri yine SEO kıstaslarına göre temin eden SEO uzmanları çalışmalarını sizlere devamlı raporlar.

Başarılı SEO Uzmanını Nasıl Tanırsınız?

Eminiz ki, siz de işini gerçekten iyi yapan ve sizin web sitenizi kendi web sitesi gibi sahiplenecek SEO uzmanı ile çalışmak istersiniz. Bu nedenle, SEO uzmanı araştırması yapar ve varsa referansları ile görüşürsünüz. İşte size başarılı bir SEO uzmanını gözünden tanımanız için birkaç ipucu!

 • İyi bir SEO uzmanı mutlak suretle domain ve hosting yönetiminden anlamalı.
 • Profesyonel olarak değil de yazılım ve kodlama hakkında en az temel düzeyde bir bilgisi olmalı. Çünkü, web sitelerde oluşabilecek herhangi bir problemde kodlardan düzeltebilmelidir.
 • İyi bir SEO uzmanının Google’ı çok iyi bilmesi gerektiğini defalarca kez zaten söylemiştik. Google Webmaster Tools ve Google Analytics kuşkusuz bir SEO uzmanının en iyi bilmesi gereken alanlardan birisi. Dikkat!
 • Site içi SEO kriterlerini ve Site dışı SEO kriterlerini devamlı olarak en güncel haliyle iyi bir SEO uzmanı size aktarabilir.
 • Siteniz için yapılması gereken SEO analiz araçlarını kullanmayı ve yorumlamayı mutlak suretle bilmesi gerekmekte.
 • Rakip analizi kuşkusuz her alanda çok önemli. Yaptığınız iş yâda verdiğiniz hizmetle ilgili rakiplerinizi mutlaka SEO danışmanın izlemesi gerekiyor ve sizin de bu çalışmaları yapmanızı sağlıyor olması gerekiyor.
 • Anahtar kelimesi analizini kuşkusuz en iyi şekilde sağlayabilmeli ve rekabet değerlerine göre bir strateji oluşturmalıdır.
 • Google’ın indexleme kriterlerini çok iyi bilmeli ve indexleme sorunlarıyla doğrudan ilgilenmelidir.
 • İyi bir SEO uzmanı sitede yapılan her şey için haftada 1 site haritası gönderme işlemini gerçekleştirir. Site haritasını devamlı Google’a bildirmek Google botlarını sitede devamlı tutmak anlamına gelir ve yaptığınız tüm çalışmalar kısa süre içerisinde indexlenerek sıralamanızı değiştirir. Bu nedenle site haritası, robots.txt ve htaccess gibi dosyaların ne anlama geldiğini bilmeyen SEO bildiğini iddia eden kişilerden mutlaka uzak durun!
 • Sitede yayınlanacak tüm içeriklerin özgünlüğünü her seferinde kontrol etmeli ve varsa problem tekrar yazara geri düzenlemeye göndermelidir.
 • Link seçimi konusunda taktiklere dikkat etmeli ve en doğru paylaşım zamanına göre paylaşımı yaptırmalıdır.
 • Algoritma güncellemelerini takip etmeli ve etkilenen alanlarda güncellemeleri hemen yapmalıdır.

Uğur Uğurcan Olarak Sizlere Nasıl Bir SEO Hizmeti Verebilirim?

Uzun yıllardır farklı sektörlerde SEO uzmanı olarak görev aldım ve her birinde elbette SEO taktikleri edindim. Teknik SEO dışında kişilerin kendi kendine edindiği taktikler veya ipuçları elbette Kalıcı SEO çalışmalarında büyük önem arz ediyor. Farklı sektörlerde görev aldığım için her sektörde başarılı bir SEO çalışması yapabilmekteyim. İstanbul SEO uzmanı olarak bilindiğim bu günlerde farklı şehirlerdeki kurumsal firmalar için de kurumsal SEO uzmanı olarak da görev yapabilmekteyim. Sizlere uzun yıllardır Google SEO hizmeti veren ben SEO danışmanı olarak da sizlere desteklerimi sunmaktayım.

Web siteniz için SEO hizmeti almak istiyorsanız sizlere profesyonel Google SEO hizmeti sağlayabilirim. Tamamen Google’ın belirlediği kriterlere uygun, kalıcı ve uygun fiyatlı olan SEO hizmetim hakkında detaylı bilgi almak için dilediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz!

FORMU DOLDURUN, GÖRÜŞELİM! 

Hangi Hizmet Hakkında Teklif Almak İstiyorsunuz?:

SEO DanışmanlığıSosyal Medya DanışmanlığıAdwords/Ads DanışmanlığıWeb Site Hizmeti

 

Bu Konu Hakkında Yorumlar: “SEO Uzmanı | Kurumsal SEO Uzmanı

 1. Hocam selamlar, kurumsal alanda bir çok firma ile çalışmış bir SEO uzmanı arayışı içerisindeyiz sizlere form doldurdum en yakın zamanda dönüşlerinizi bekliyorum

 2. Hocam selamlar, eğitim sektöründe kurumsal bir seo danışmanıyla çalışmak istiyoruz sitenizde form doldurdum dönüşünüzü bekliyorum. Saygılarımla

 3. Uzun yıllar boyunca aynı şirkette çalışan iki dijital pazarlamacı olarak senden çok şey öğrendiğim gerçeğini kimseden saklayamam, hani bu sektörde gerçekten işini bilenlerle çalışacaksın derler ya işte o kişilerden biriside gururla söylüyorum ki sensin dostum. Yalnız SEO ile alakası olmayan firmalar işin içine girip sektörü mahvetmeye devam ediyor ve güven azalıyor bu yüzden referansı güvenilir olan Uğur arkadaşımızı kurumsal SEO uzmanı olarak öneriyorum. Bir konuşun derim. İstanbul’da tek geçerim!

 4. Eğitim sektörüyle ilgili bir sektörde kurumsal firmamız için SEO teklifi istemekteyiz iletişime geçerseniz çok seviniriz. Tamer Atacık

 5. Bir SEO uzmanı olarak hocam bende diyorum ki ölücüler bizden uzak olsun dediklerinize sonuna kadar katılıyorum.

 6. Uzun yıllardır blogunuzu takip ediyorum Uğur bey, bu konuda bilgi ve tecrübenize güvenerek mailinizi beklemekteyim. SAYGILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir