E-Ticaret Sitelerinizde Satışlarınızı Arttırın!

Dijital pazarlama uzmanı çoğu kişinin e-ticaret için yaptığı taktikleri hamleleri en basit e-ticaret sitesi sahibi kişinin anlayacağı şekilde anlatmaya çalışacağım. En başta siteniz için kullanıcı deneyimini en üst düzeye getirecek şekilde bir site yaptırmak.  

Siteniz internetten en kötü anlayan birisi için bile kullanabilirlik düzeyi çok basit olması gerekir. Kullanıcı dostu bir site yaptıktan sonra kategoriniz bazında en çok satış yapılan ürünleri internetten araştırarak o ürünler üzerinden reklam veya kampanya çalışmalarına odaklanın.

Rakip analizinden sonra en çok hangi ürünlerle ilgili Google veya Facebook’ta nasıl reklam çıktığının örneğini alarak sizde o şekilde reklamlara başlayabilirsiniz.

Tık Başına Reklam Modelleri (CPC) ; 

Google adwords’e kaydolarak bir reklam kampanyası açabilir ve reklamlarınıza başlayabilirsiniz. Facebook’tan ise hedefleme yaparak yaş, dil, konum belirterek ilgili kişilere ulaşabilirsiniz.  Basit bir e ticaret siteniz varsa 50 veya 100 tl lik reklamlarla başlamanız daha mantıklı olacaktır. 50 TL lik reklamınızla 100 veya 150 TL lik satış yaptığınızda daha çok para yatırmanız gerekir. Yalnız reklam yaparken reklamın açıklaması ve ürünün satılabilirliği son derece önemlidir. Satılması çok zor olan ürünü koyarsanız negatif yönde bir kaybınız olabilir.  Adwords uzmanı birisini bularak işinizi daha kolaylaştırabilirsiniz. Uzmana komisyon vererek bir anlaşma yapabilirsiniz. Veya adwords danışmanı birisini bularak aylık bazda sizin reklam bütçelerinizi düzenleyip en çok satış yapan kelimeleri çıkartıp sizlerin daha çok satış yapmanızı sağlayabilir.

satış ortaklığı

Satış veya Üyelik Başına Reklam Modelleri (CPS – CPL )  ; 

Diğer internet reklam modelleriyle devam ediyoruz konumuza. Satış ortaklığı veya üyelik başı ücret ödediğimiz reklam modeli sizlere daha cazip gelecektir. Bu gelirortaklığını yapan türk internet siteleri ve yabancı gelirortaklığı yapan siteler birsürü vardır. Bunlar arasında en güvenilir olanlara kaydolup gerçekten üyelik başı olayında gerçek üyelerin geldiğini anladığınızda bu reklam modeliyle devam edebilirsiniz.  Satış ortaklığında işiniz garantidir. Satış için ortaklık yaptığınız sitenin yayıncıları sizlere satış yaptığı her satıştan belirlemiş olduğunuz komisyon tutarını kazanır. Satış ortaklığında sitenize birsürü ücretsiz ziyaretçi gelir. Satış olmuyorsa o ziyaretçilerin hiçbir anlamı yoktur.

Üyelik başına olan model ise uzun ömürlü bir modeldir. Örneğin Trendyol.com ile 1 aylık yaptığım üyelik modelde 3000 üye için 1.500 TL ücret aldığım 1 ay için Trendyol.com 3 senede toplam 46.000 TL lik satış yapmıştır. Üyelik modellerinde çok iyi bir e-mail pazarlama taktiği yapmanız gerekir.  Trendyol bu konuda çok başarılı bir strateji izleyerek şu anda Türkiye’de en iyi Özel E-Ticaret siteleri arasındadır.