Instagram IGTV Nedir? Youtube’a Rakip Olabilir Mi?

Instagram’in yeni video kanal sistemi IGTV nedir? Nasıl kullanılır? İçerik, günümüzün en önemli dijital medyanın kaynağı. Birçok sosyal medyada ve web sitesinde yayınlanan içeriklerin etkileşim oranları içeriğin ne derecede kaliteli olduğuyla, görsel içerip içermediğine ve uzunluğuna bağlı olarak değişiyor. İçerik pazarlamasıyla içeriklerini oluşturan çoğu birey yâda firma video içeriklerini kullanarak daha fazla etkileşim elde edebiliyorlar. Uzun yazıları okumaktan sıkılan internet kullanıcıları yapılan araştırmalara göre video içeriklerini diğer içerik çeşitlerine göre daha çok tercih ediyor. Youtube’un neden bu kadar tutulduğunu az çok düşünürsek zaten video içeriğin insanlar üzerinde ne denli etkili olduğunu görebiliriz. İçerik üreticileri de SEO gibi amaçlar doğrultusunda video içeriklerini sıklıkla tercih etmekteler. Sosyal medya üzerinde web sitesindeki içerikleri paylaşan içerik üreticileri video içeriklerinin daha fazla etkileşim sağladığını fark edince video içerik kanallarının önemi ise daha da arttı. Facebook’ta sınırsız video ekleme ve yayın yapma özelliğini de Instagram’da görmek isteyenlerin sayısı hiçte azımsanmayacak kadar fazlaydı. Böylece, IGTV dediğimiz kavram da Instagram’da yapımcıların gayreti sayesinde hayatımıza girmiş oldu. Bu yazımızda IGTV nedir, IGTV’in kullanım alanlarını, IGTV’İN video içerik üreticilerine ne gibi etkisi olacağını ele alacak ve ilerde IGTV’nin yepyeni bir içerik üretim platformu olup olmayacağını değerlendireceğiz.

IGTV NEDİR?

Video sonrası, video önerme özelliğini Instagram’da görmek isteyen kullanıcıların talepleri üzerine yapımcılar keşfet kısmına ek olarak IGTV’yi yayına aldı. Dik formatta videoların yüklendiği IGTV’ye video içeriklerinizi hashtaglar ile yükleyip link verebiliyorsunuz. Video uzunluğunun 60 dakika olması ise IGTV doktorlar, ünlüler, firmalar ve markaların oldukça ilgisini çekti.

Dijital çağa ayak uydurmuş her kullanıcının yeniliklere açık olması elbette güzel bir durum. Snapchat gibi çeşitli sosyal medya hesaplarını geride bırakması beklenen IGTV ise Instagram’ın kendi kullanıcılarını platforma yani yeniden adeta kendine bağladı. Uzun dakikalı videolar üreten Vloggerların oldukça ilgisini çeken IGTV gerekli güncellemeler sonrasında Youtube rakip olabileceği düşüncesiyle ön plana çıkıyor.

IGTV Ne Amaçla Kullanılır?

IGTV, Youtube’de ve diğer platformda paylaşılan video içeriklerini Instagram’ın kendi bünyesinde üretmek ve paylaşmak için tasarlanmış bir özellik. Doktorlar ve Vloggerlar arasında büyük ses getiren IGTV yayınları sonradan paylaşılabilir olmasıyla da dikkat çekiyor. Eğer ki firmanızın bir ürünü varsa ve bu ürünle ilgili açıklamalarda sık sık bulunuyorsanız IGTV sizin için ideal bir reklam aracı olabilir.

Aynı zamanda habercilik amacıyla da kullanılan IGTV son dakika haberlerini direkt olarak verebilme konusunda da oldukça başarılı.

IGTV’nin Video İçerik Üreticilerine Ne Gibi Etkisi Olacak?

İçerik üreticileri bildiğiniz üzere yazılı ve görsel materyalleri kullanarak bilgi yâda tanıtım amacıyla içerikler üretiyor. Video içeriklerinde ise binlerce kategori var ve bu kategorilerde videonun etkileşim oranları inanılmaz yüksek. Bu sebeple, içerik üreticileri IGTV ile Instagram’da daha fazla aktif olacak ve paylaşımları daha da artacak gibi görünüyor. Şimdiden binlerce Instagram fenomeninin ve kullanıcısının faydalandığı IGTV büyük ses getirmiş durumda. İçeriklerde eskiden resim veya kısa video paylaşarak reklam ve tanıtım yapan içerik yaratıcıları şimdi IGTV’nin gücünü kullanarak daha çok kitleye ulaşacak.

İçerik üreticileri için yepyeni bir mecra olan IGTV’nin ise güncellemeleri ve geliştirilme aşamaları devam ediyor. Kim bilebilir IGTV de Youtube kadar video ve içerik barındırma mecrası olarak uzun yıllar hayatımızda olabilir?