Google Search Console Nedir? Yenilenen Search Console Kullanımı

Search Console aracı sitenin arka planında hayati önem derecesinde olan Google’un ücretsiz aracıdır. Google bizler için sadece bir arama motoru değil elbette. Web sitelerin temel yapıtaşlarına doğrudan etki eden Google’u iyi bilmek birçok konuda büyük avantaj sağlıyor. SEO çalışmaları için Google ’un yapmış olduğu hizmetleri kullanmak ise çok önemli. Google Search Console bunlardan sadece bir tanesi. Sitelerin mülkünü almaktan site içi SEO optimizasyonlarına kadar birçok amaç için kullandığımız Search Console diğer hizmetler gibi Google tarafından sürekli geliştirilip güncelleniyor. SEO uzmanları ve Webmasterlar için son derece önemli olan Search Console’un kullanımı yeni başlayanların da ilgisini çekiyor. Bugünkü yazımızda ise Search Console’un ne olduğunu, ne işe yaradığını ve Search Console ile neler yapabileceğinizi bulabilecek ve aynı zamanda yenilenen Search Console’a daha hâkim olabileceksiniz.

Search Console Nedir?

Google‘un bir hizmeti olan Search Console web sitenizi açtıktan sonra yapmanız gereken ilk adımları içeren bir hizmet. Google Search Console hesabı oluşturmak ile başlayan bu adımlar daha sonra sitenizi Google’a mülk olarak eklemeniz olarak devam eder. Sıralamanızdan kullanıcı deneyimlerinize kadar size zarar verecek tüm sorunları fark etmeniz konusunda yardımcı da olan Search Console Google’un sitenizi nasıl taradığını ve indekslediğini de anlamanızı sağlayacaktır.

En önemliside sitenizi Google’un daha iyi anlaması için sitemaps haritanızı ve robots dosyanızı ekleyerek yönetmenizi sağlar. Bu şekilde Google’da istediğiniz veya istemediğiniz sayfaların indekslenmesini daha kapsamlı şekilde yönetebilir ve sitenize zararlı gelen bağlantıları disavow link aracı ile engelleyebilirsiniz.

Yeni Search Console Hakkında Her Şey

Google sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir arama motoru. İnternet reklamcılığının liderliğini sürdüren Google birkaç ay önce Search Console alanını yeniledi. Search Console hakkında gelişme ve yenilikleri tamamlandığını duyuran Google, yeni URL inceleme aracını kullanıma da açtı.

Search Console Yeni URL İnceleme Aracı Mı?

Kullanıcıların sık sık taleplerini değerlendirerek güncellemeler yapan Google, bu kez URL’lerin nasıl göründüğü ile ilgili kullanıcıların taleplerini karşılayacak bir yenilik yaptı. Arama sonuçlarında herhangi bir URL’nin nasıl görüldüğü ile ilgili yaptığı bu gelişme ile Google büyük beğeni topladı.

URL inspection olarak bilinen URL incelemesi aracı ile Google aramanın daha şeffaf hale gelmesi bekleniyor.  URL inceleme aracı kısaca sayfalarınızla ilgili her bilgiyi Google dizininden yola çıkarak sizlere sunuyor.

Google tarafından yapılan son tarama tarihiden durum bilgisine, tarama hatalarından dizine ekleme hatalarına kadar her bilgiye erişebildiğiniz URL incelemesi aracı ile web sitenizin SEO faaliyetlerine de daha hâkim olabiliyorsunuz.

Search Console Performans
Search Console Performans Paneli

URL Geçerli AMP Geliştirmesiyle İndeksleme

Oluşturduğunuz ya da güncellediğiniz sayfaları Google’ın indekslemesi için Search Console ekleyebiliyorsunuz. Eğer ki tarama sonrasında sayfa dizine eklenmemiş ise nedenleriyle birlikte Search Console yani YENİ URL İNCELEME ARACI size bunu detaylı olarak bir rapor halinde sunuyor. Noindex robotlarından meta etiketlerine kadar tüm detayları içeren yeni raporda canonical URL hakkında da bilgileri bulabilmek mümkün.

Search Console Güncellemeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Search Console bir web siteyle ilgili SEO faaliyetlerini yürüten herkesin iyi bilmesi gereken bir araç. URL inceleme aracı olmasının yanı sıra SEO çalışmalarınızı değerlendirmek için de Search Console’u kullanmakta fayda var. Yeni eklenen birkaç özellik bu sebeple Search Console’u daha değerli kılıyor.

Search Console’da bulunan Ara Analizi API yani Search Analytics API kısmında sitenin 16 aylık trafiğini görebilmek mümkün. Performans raporu olarak da kabul edebileceğiniz bu rapor ile 16 ayınızı değerlendirmek ve yeni stratejilerinizi belirlemek çok kolay.

Gıda ile ilgilenen web site sahiplerinin en çok yaşadığı sorun rich snippets yapısal veri sorunları Search Console ile çözülecek gibi duruyor. Yemek tarifleri zengin sonuçlarını doğrudan etkileyen yapısal veri sorunlarının yaşanmaması adına düzeltmeleri test etme ve doğrulama Search Console tarafından sizlere sunuluyor.

Google Play Instant anlık arama sonuçlarında daha fazla görünürlük sağlayan Search Console güncellemeleri birçok kullanıcıyı tatmin etti.

Beta aşamasında olan Search Console şimdiden webmasterlerin ve web site sahiplerinin ilgisini çekmeyi başardı. Birçok soruna çözüm olan yeni Search Console aracına ise her ay yeni özellikler ve rapor araçları Google tarafından eklenecek olması merakları tavanda tutuyor.