Yeni Başlayanlar İçin Google Sıralamalarınızı Yükseltecek 7 Önemli SEO Önerisi

Dünya’nın en popüler arama motoru olan Google’da yer almak sanıldığı kadar zor değil. Dijitalleşen Dünya’mız da hedeflediğiniz satışlara ya da müşterilere ulaşabilmek için artık geleneksek reklam yöntemlerine ek olarak SEO‘ya önem vermemiz gerekiyor. Rakipleriniz dijital dünyaya çoktan “merhaba” demiş ve yüzbinlerce potansiyel müşterisiyle iletişime geçmiş olabilir. Siz de organik SEO dünyasına adım atmak istiyor, ürün veya hizmetinizi duyurmak yeni müşteriler bulmak veya satışlarınızı arttırmak istiyorsanız ilk olarak Google SEO optimizasyonuyla tanışmanızda fayda var.

Google SEO Optimizasyonu Nedir?

Site içi SEO ve site dışı SEO olarak insanlar tarafından sıkça duyulan SEO terimini; Google’ın algoritmalarına ve kriterlerine göre web sitenizi iyileştirme çalışmalarına verilen isimdir. Sürekli güncellenen ve değişen SEO optimizasyon kriterleri Google tarafından belirlenir ve web sitenizin buna uygunluğu yine Google’ın botlarıyla test edilir. Web sitenizin açılış hızından tutunda ürünlerde kullandığınız alt başlıklara kadar her detay Google’ın belirlediği kriterlere uyuyorsa başarılı bir şekilde Google’ın sayfalarında gözükürsünüz. Ancak, kriterleriniz Google’ın yapısına uygun değilse web siteniz Google sayfalarında müşterileriniz tarafından bulunamaz ve dolayısı ile SEO optimizasyonunuz başarısız olur.

SEO Optimizasyonunun Amacı Nedir?

Yapılan birçok araştırmaya göre kişilerin bir web sitesinde basit ara yüzü ve anlaşılabilir bir anlatımı daha çok sevdiği ortaya çıkmıştır. Google tarafından da belirlenen SEO kriterlerinde (User İnterface ) kavramının önemini hiç unutmamak gerekiyor. SEO faaliyetlerinde temel amaç Google arama motorlarında ilgili kelimelerde doğal bir şekilde görünüp ve yükselmektir. Sadece özgün içerik girmek ve anahtar kelime çalışmalarıyla başarılı olmayı hedeflemek başarıya gitmenizi engeller. SEO optimizasyonunu gerçek anlamda anlayıp daha sonra SEO optimizasyon işlemlerini gerçekleştirmek en doğrusu olacaktır.

Neden SEO Yaptırmalısınız?

 • Satışlarınızı arttırmak
 • Potansiyel müşterilerinizle iletişime geçmek
 • Marka bilinirliğinizi arttırmak gibi yüzlerce SEO yaptırmanız için nedenleri sayabiliriz.

Firmanızı veya hizmetinizi milyarlarca kişinin görmesini ve tanımasını istiyorsanız bir an önce web sitenizi SEO Optimizasyonuna göre düzenlemenizde ve kriterlere uygun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. SEO’yla ilgilenen veya “bende kendi sitemde SEO çalışmaları yapmak istiyorum” diyenler için bu yazımızda Google Sıralamalarınızı Yükseltecek 20 SEO Önerisini bulacaksınız.

Yeni Başlayanlar İçin Google Sıralamalarınızı Yükseltecek 7 SEO Önerisi

 1. Siteniz SEO Uyumlu Mu?

Henüz web siteniz yoksa site tasarımınızın sizin SEO başarınızı etkileyeceği için kati suretle mobil cihazlarla uyumlu olması gerekir. Eğer ki var olan siteniz mobil uyumlu değilse webmasterlar sizlere yardımcı olarak sitenizin mobil uyumunu gerçekleştirebilir. Bazı durumlarda sitenizin baştan tasarlanması gerekebileceğinden web site tasarımını yaptırırken mutlaka SEO uyumlu site tasarımını yaptırdığınızdan emin olun. Sitenizi kendiniz tasarlamak istiyorsanız ise SEO çalışmalarınıza en uygun siteyi WORDPRESS üzerinden tasarlayabilirsiniz.

 1. Sitenin Tasarımı SEO Yükselişlerinizi Doğrudan Etkiler.

Siteyi tasarlarken potansiyel müşterilerinizi düşünün. Hizmetinizi ya da ürününüzü en kolay nasıl alabileceklerini planlayın ve satın alımı kolaylaştırabilecek modüller kullanın. Sipariş kısmında çok fazla soru sorup veya bilgi isteyip müşterinizi siteden satın alma aşamasında kaçırmak elbette istemezsiniz. SEO uzmanı olan bizler sizlere daima User Interface sitelerinizin olmasını öneririz. Kullanıcı ara yüzü basit olan ve kullanıcıyı yormadan sıkmayan tasarımlar siteden çıkışları azaltır ve bu da sitenizin trafiğini arttırır. Sitenizde aradığını bulabilen ve çok uzun süreler kalan kullanıcılar böylece arama motoru botlarının dikkatini çeker. Çok renkli ve karışık tasarıma sahip sitelerde ne yazık ki SEO çalışmalarınız istediğiniz gibi gitmeyebilir.

 1. SEO Uyumlu Web Siteye Nasıl Sahip Olursunuz?

SEO danışmanı olarak bana başvuran çoğu müşterimden en çok aldığım sorulardan birisi de web sitesini nasıl yaptırmalıyım? Web sitesi yaptırırken dikkat etmeniz gerekenlerin ilk başında gelen siteyi yaptırma amacınıza göre bu soruyu yanıtlamamız mümkün. Eğer ki e-ticaret sitesi açıp ürün satmak ya da kurumsal web sitesi açıp kitlelere hizmetinizi tanıtmak istiyorsanız zaten sitenizde SEO çalışmaları yapmanız veya yaptırmanız gerekiyor. SEO uyumlu bir site için sizlere önerim ise elbette WordPress olacaktır. Yoast SEO gibi son derece önemli SEO eklentilerini kolaylıkla kullanabileceğiniz WordPress sizi başarıya götürecek bir siteyi yaratmanızı sağlayacaktır.

 1. Site Hızının SEO Çalışmalarınıza Etkisi Çok Büyük!

Kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinizde eğer ki siteniz geç yükleniyor ise X butonuyla ne yazık ki binlerce ziyaretçiyi daha sitenize girmeden kaybedebilirsiniz. Hizmetiniz veya ürününüz her ne kadar uygun, kaliteli veya çok iyi de olsa web siteniz 1-4 saniye içinde açılmıyorsa Google sıralamalarınızı değiştirmek için yapacağınız SEO çalışmalarında başarıyı yakalayamayabilirsiniz.

Teknik: Site hızını düşüren faktörleri ortadan kaldırın!

 • Resimler: Sitenizde kullanacağınız resim dosyalarının boyutları site açılış hızınızı doğrudan etkiler. Seçtiğiniz resimlerin ise Responsive( uyumlu) olup olmadığına mutlaka dikkat edin.
 • Kaynak Dosyaları: Javascript ve CSS kodlarında yer alan yorumlar veya boşluklar gibi gereksiz satırları kullanmamaya özen gösterin. Minimalize edilmiş kaynak dosyaları tarayıcıların kodlarınızı daha hızlı görmesine ve çözmesine destek olacaktır. Aynı zamanda CSS ve Javascrtiptlerinizi de aynı dosyada tutmaya özen gösterin. Bu dosyaların hızlı yüklenmesi için tarayıcılarda yer alan önbellekleme özelliğini kullanın. Ayrıca HTML kodlarının üst kısmı yerine Javascript’lerinizi Body kısmının kapanış etiketinden öncesine yerleştirmeyi deneyin. Bu taktik ile sayfa içerikleriniz kaynak dosyaların tetiklenmemesiyle yüklenmeye başlayacaktır.
 • WordPress tabanlı sitenizde Google SEO optimizasyonu için faydalı eklentiler haricinde bilmediğiniz eklentiler de varsa sitenizden bu eklentileri de kaldırarak sitenizin hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Yoksa aşağıdaki gibi siteniz yamuk yumuk bir şekilde çok yavaş bir şekilde açılabilir 🙂

 1. SEO Çalışmalarınızın Olmazsa Olmazı Anahtar Kelime Belirleme Aşaması

Firmanızı ya da ürününüzü dijital ortamda tanıtırken kullanacağınız kelimelere anahtar kelimeler denir. Sizi bulmak ya da ürününüzü almak isteyen binlerce kişi bir takım kelimeleri arama motoruna girerler. İşte girilen bu kelimelerden arama hacmi en yüksek olan kelimeler sizin odak anahtar kelimeniz olacaktır. Diğer kelimelerde arama hacmine göre long tail anahtar kelimeleriniz ve yan anahtar kelimeleriniz olarak belirlenecektir.

Teknik: Anahtar Kelimenizi Belirlerken Bunlara Kulak Verin!

 • RankBrain’in algoritması eskiden uzun kuyruklu anahtar kelimelerde başarı sağlarken artık odak anahtar kelimenize benzer anahtar kelimeleri başarılı kılıyor. Bu nedenle long tail anahtar kelimelerine ek olarak yan anahtar kelime dediğimiz arama hacmi orta derecelerde olan kelimeleri tercih edin. Örnek vermek gerekirse; “kırmızı kazak” odak anahtar kelimeniz olarak seçtiğinizde long tatil ve yan anahtar kelimelerini de dikkate almanızda fayda var. Kırmızı v yaka kazak, yarım kollu kırmızı kazak gibi çeşitli anahtar kelimelerini arama hacmine göre belirlemeli ve listelemelisiniz.
 • LSI Graph, Keyword Tool gibi anahtar kelime bulma araçlarını da kullanarak arama hacimlerine göre kullanabileceğiniz en iyi anahtar kelimelerini görebilirsiniz.
 1. İçerikler SEO Çalışmalarınızı Rezil De Eder Vezir De! Sitenizin İçeriklerini Nasıl Oluşturmalısınız?

“İçerik kraldır” sözüyle içeriğin önemini bir kez daha vurgulamak istedim. SEO uzmanı olarak belirtmeliyim ki son 10 yılda Google tarafından içeriğe verilen değerin önemi gitgide arttı ve eskiden içeriklerde verdiğiniz bilgilerden ziyade anahtar kelimelerinizin sık olması daha önemliydi. Kullanıcıya yönelik tasarımı yukarıda belirttiğim için bu konuyu daha kolay anlatabileceğime inanıyorum. Sizi ya da ürünlerinizi bulmak isteyen kişiler sitenize eriştiğinde istediği bilgiye ya da butona kolaylıkla ulaşamıyorsa sitenizi terk edeceği ve sitenizde kalma sürelerinin minimum olacağını söylemiştim. İçerik sitedeki kalma sürelerini doğrudan etkileyen bir konu olduğu için bunu SEO taktiği olarak da sizlere verebilirim. Sitenizde yer alan içerikleriniz gerçekten onların görmek istediği bulmak istediği bilgileri içeriyorsa sitenizin tasarımına bakmadan sitenizde kalmaya devam ederler. Aynı zamanda site içerisindeki içerikler arasında site içi sayfa bağlantıları koymanızda site içi SEO faaliyetlerinizi olumlu yönde etkileyecek ve sitenize giren kullanıcının sitenizde kalmasını sağlayacaktır. İşte bu nedenle hem SEO sıralamalarınızı değiştirmek için hem de siteniz için belirlenen SEO kriterlerine uygunluğu taşımanız için İÇERİK sizin için çok önemli bir konudur.

Teknik 1: İçerik Nedir?

İçerik dediğimiz şeyin tam tanımı ise yazıdır. Google tarafından minimum 300 kelime olarak belirlenen yazılara birtakım kişiler makale veya içerik denir. Dijital pazarlama uzmanı olarak makale olarak bilinen bu yazıların aslında yanlış kavram ile tabir edildiğini söylemeden geçemeyeceğim. Makale bilimsel yazıları ele alan araştırmaya dayalı çok farklı metinlerdir. Bizim SEO amaçlı ürettiğimiz metinlerin adı İÇERİK olarak bilinmektedir.

Teknik 2: İçerik Nasıl Yazılır?

Yukarıda belirttiğim gibi minimum 300 kelime olarak SEO hedefleriniz için belirlenen içerikleri yazarken dikkat edilmesi gereken birtakım kriterler vardır. İçerik yazma aşamasında “benim kalemim iyi değil ki” “ ben içerik üretemiyorum” diyenleriniz elbette olacaktır. İçerik yazarları veya sıklıkla bilinen diğer kavramla makale yazarlarıyla çalışarak içeriklerinizi kolaylıkla üretebilirsiniz. İçerik nasıl yazılır kısmında ise içeriğin hangi konuda yazılacağı, ne amaçla yazılacağı çok daha önemli bir konudur ve bu sürecin bir planlama gerektirdiğini söylemeliyim. Örneğin, bebek ürünleri satan bir siteniz var ve Blog kısmında içerik üretmeye başlamak istiyorsunuz. Sizin bloğunuzda anne ve bebek ile ilgili haberler, duyurular, sağlık gibi tüm kategorilerin yer alması doğru olacaktır. Arama hacmi yüksek diye hizmetinizden ya da ürününüzden bağımsız hiçbir içeriği paylaşmamanızı öneririm. İçerik yazarken dikkat etmeniz gerekenlere hızlı bir giriş yaptıktan sonra size önereceğim tek şey içeriği yazarken anahtar kelimelerle içeriğinizi boğmamaktır. Google’ın önerdiği ölçülerde 300 kelimelik bir yazıda 3 kez odak kelimenizi geçirebilir 3-4 adet de long tail veya yan anahtar kelimelerinizi geçirebilirsiniz. Odak kelimeniz başlığınızda ve metindeki ilk cümlede geçmesine özen göstererek iyi bir içerik puanı yakalayabilirsiniz.

Teknik 3: Yüksek Tıklanma Oranları İçin Etkileyici Kelimelerle Başlıklar Oluşturun.

Onedio.com sitesini bilmeyen yoktur. Bu sitenin sosyal ağlarda neden diğer sitelere göre daha çok tıklanıldığı kesinlikle ilgi çekici başlıklar ve kapak fotoğraflarında saklı olduğunu söyleyebilirim. Hatta belki yakın gelecekte Google arama sıralamalarında küçük bir kapak fotoğrafı çıkabilir. Bunun için başlık yapısını orjinal bir uslüpla oluşturmamızda fayda var.

Blog ya da haber paylaşımlarınızda sıklıkla kullanacağınız başlıklarınızı seçerken yapacağınız şeylerle dahi yazınıza merak uyandırıp sitenizin tıklanma oranını arttırabilirsiniz. Yüksek tıklanma oranları demek haliyle SEO başarısı demek olduğundan içeriklerinize koyacağınız başlıkları en az 3 kez düşünmenizde fayda var. Birbirinin aynısı ya da merak uyandırmayan başlığa eminim ki sizlerde tıklamak istemezsiniz. Ben bu yazının başlığa SEO ÖNERİLERİ VE TEKNİKLERİ yazsaydım belki gerçekten bu konuyu araştıran kişiler girecek diğerleri ise daha başka başlıklara yönelip sizlerle paylaştığım bir çok tekniği kaçıracaktı. İşte bu yüzden başlıklarınızda etkileyici ve duygusal bağ kurmayı sağlayacak kelimeler kullanmaya özen gösterin. Onedio bu söylediğim taktiğin en iyi örneğidir mesela. Onedio’da yer alan çoğu başlık merak uyandırdığı için çok fazla tıklama alıyor bu nedenle siz de içeriklerinize kurumsallığınızı bozmayacak düzeyde başlıkları oluşturmalısınız.

NOT: Başlık oluştururken unutmamanız gereken nokta ise elbette odak anahtar kelimeniz. Başlıkta odak anahtar kelimenizin geçtiğine dikkat edin ve yazı da alt başlık dediğimiz başka başlıkları da kullanın. Alt başlıklarda ise odak kelimeyi içeren long tail veya yan anahtar kelimeler mutlaka olmalı.

Teknik 4: İçerikte Dürüst Olun!

Site içeriklerinde dürüst olmalısınız
Site içeriklerinde dürüst olmalısınız

İçerikte dürüstlük kavramını 2 farklı konuda ele alabiliriz. SEO hedefleriniz için yazdığınız yazılarda asla başka sitelerden bir cümle dahi kopyalama yapmamalısınız. İçeriklerinizin %100 özgün olması sizi SEO’da başarılı olmaya bir adım daha yaklaştıracaktır, unutmayın! Paylaştığınız içerikleri kendinizinmiş gibi yayınlamak hem etik bir davranış değil hem de yasal sorumlulukları olan bir durum. Bu sebeple sitenizde gözükecek her yazının ilk olarak özgün olduğunu özgünlük araçlarından kontrol ettikten sonra yayına almanızı öneriyorum.  İçerikte ikinci dürüstlük kriteriniz ise içerik başlığında verdiğiniz mesajın içerikte de olması. Örneğin, ÜCRETSİZ SEO Analizi Yaptırmak İster Misiniz? Diye bir başlık attığımı varsayalım. İçerikte ise SEO analizinin nasıl yapıldığını aşamalarını ve öneminden bahsedeyim. Ama size vereceğim ücretsiz SEO analizi hizmetim yok ve bununla ilgili bir bilgi de vermemiş olayım. Otomatikman içeriğimi dürüst bulmaz, sitemden ayrılır ve bir daha gelmezsiniz hatta bir takım sitelerde bu yaptığımı bile dile getirerek bir kriz ortamı yaratabilirsiniz. Büyük firmalar için krizin gelişmesi anlamına gelen bu olay sadece bir başlık yüzünden çıkacaktır. Markanın büyük bir krizle karşı karşıya kalmasına sebep olan “başlık seçiminin” ve “içeriğin önemini “ anlatabildiysem ne mutlu bana.

 1. İçerikler Tamam! Şimdi Sıra SEO Optimizasyonunda Mutlaka Yapılması Gerekenlerde!
 • Web Sitesinin Mülkünü Alma

Web sitesi mülkünü almak demek sitenin sizin olduğunun teyiti demektir. Siteyi silebilir, değiştirebilir yayından kaldırabilir ve daha birçok şeyi site üzerinde yapabilirsiniz. Domaini aldığınızda verdiğiniz ya da yetkilendirdiğiniz mailiniz sizin web sitenizin mülkünü almayı sağlayacaktır. Gmail olarak kayıt olduğunuz bir maili kullanmanızı bu nedenle şiddetle önermekteyim.

 • Web Sitesinin Mülkünü Almak İçin Ne Yapmalısınız?

Google Search Console, Google tarafından sizlerin hizmetine sunulan ücretsiz bir hizmet olarak ifade edilebilir.

 1. Google arama motorunda yer alan sonuçlarda sitenizin nasıl göründüğünü ve ilerdiğini izlemenize sağlayan aynı zamanda yönetmenize yardımcı olan Google Search Console aracına üye olun.
 2. Üye olduktan sonra web sitenizin mülkünü üstünüze almak için aşağıdaki adımları seyredin.
 3. Search Console’a girdikten sonra MÜLK EKLE butonuna basın ve sitenizin URL’sini girin.
 4. HTML ile doğrulama seçeneğini tıkladığınızda bir dosya inecektir. O dosyayı masaüstüne alın ve aşağıdaki adımları izleyin.
 5. Filezilla yardımıyla doğrulama yapmak en kolay yoludur. Filezilla’yı indirin ve panel bilgilerinizi girin.
 6. Public Html dosyasının içerisine indirdiğiniz ve masaüstüne aldığınız Google ile başlayan dosyayı atın. Daha sonra sitede yer alan doğrulama kısmına gelin ve DOĞRULA diyin. Web sitenize giden bu linkte doğrulama kodunu gördüyseniz işlem tamam demektir.
 7. Search Console da mülklerim kısmında zaten web sitenizi kolaylıkla görebileceksiniz.
 • İçeriklerinizin Hızlı İndex Almasını İster Misiniz?

Herkes içeriğinin hızlı indexlenmesini elbette ister. İşte bu noktada Google’a doğrudan istek talebi göndermek size kalıyor. %100 özgün ve SEO uyumlu yazdığınız içeriklerinizin linklerini Google Search Console yardımıyla hızlı bir şekilde indexletmeye gönderebilirsiniz.

 • Yazılım, Tarama ve Oluşturma Hatalarını Görüp Düzeltmek Mümkün!

 

 

Kurumsal SEO uzmanı olarak Search Console kullanımının SEO çalışmaları üzerinde son derece önemli olduğunu söylemeliyim. Eğer siz de SEO ile ilgileniyor veya siteniz için SEO çalışmaları yapmak istiyorsanız mutlak suretle SEARCH CONSOLE kullanım kılavuzunu okumanızı öneririm.

İçeriğiniz ya da tasarımınız süper olsa da site içinde tarama, yazılım gibi çeşitli hatalar sebebiyle SEO çalışmalarınızdan istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için SEARCH CONSOLE’a girip var olan hataları gözlemlemeniz gerekiyor. İşte yapabilecekleriniz;

 • Google Yapısal Veri Test Aracını isteğe bağlı kullanabilirsiniz.
 • Search Console > Tarama > Tarama Hataları alanından gördüğünüz her türlü hata için gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.
 • Search Console > Tarama > Google gibi getir > tıklayarak ana sayfanız ve yeni oluşturduğunuz içerikleri getir yaparak tarama hatalarını hemen gözlemleyebilir ve çözüme kavuşturabilirsiniz.

Unutmayalım ki, SEO Çalışmaları Şakaya Gelmez!

Çözemediğiniz durumlar illa ki olacaktır. Sitenizde kaliteli bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız mutlaka bizler gibi uzmanlara başvurmanız gerektiğini söylemeliyim. SEO taktikleri ve aşamaları olan ve deneyim gerektiren bir strateji olduğu için siteniz için en doğru olanı kurumsal SEO uzmanıyla çalışmanız olacaktır. Google’da spam yediğinizde ya da yıllar geçmesine rağmen başarısız olduğunuzda verdiğiniz emekler ve bütçeniz boşa gidecektir. Bu nedenle, hedeflerinizi doğru olarak belirleyebilmeniz ve minimum bütçeyle maksimum başarıya ulaşmanız için kurumsal SEO danışmanı olarak hizmet vermekteyiz. “Ben’de dijitalde var olmak ve rakiplerimden önde olmak istiyorum” diyorsanız sizlere sunacağım referanslarımla “İşte bu” diyeceğinize eminim.

Bir önceki yazım olan “2018 SEO Teknikleri” yazısını okuyabilir ve dilerseniz paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.