10 Growth Hacking Edinme Örneği (Facebook)

Bildiğiniz gibi bir önceki yazımızda Growth Hacking‘in ne olduğunu ve hangi yöntemlerle yapıldığını anlatmıştık. Bu sefer işin detaylarına gireceğiz. Growth Hacking’in ilk metriği olan edinme örneklerini inceleyeceğiz.

Facebook’ta ana sayfada gezerken kaydol, abone ol, iletişime geç gibi sizleri etkileşime geçirecek “call to action” mesajları ile karşı karşıya gelmişsinizdir. İşte bu mesajları vermek için insanları sitenize çekicek derecede önemli açıklamalar yazmanız gerekiyor. Bu “call to action” mesajlı reklamlarını denerken A/B test model şeklinde deneyebilirsiniz. Örneklere başlayabiliriz ozaman.

– 1 –

Bu örnekte hem doğrudan bir edinme hemde dolaylı yoldan bir edinme mevcuttur. İçeriğin açıklamasındaki link ile direkt edinmeyi sağlarlar. Sağ üstteki sayfayı “beğen” ile Facebook sayfasını beğendirerek ilerde hedef kitleye sitesine yönlendirecek call to action mesajları ile kullanıcıları çekerler.

growth hacking edinme örnek1 - ugurugurcan.com

– 2 –

İnsanların ilgisini çeken bir fotoğraf ile önce bir etkilerler. Daha sonra açıklama kısmı ile insanları tatmin edip kaydolmalarını sağlarlar. BlaBlaCar hoş bir edinme tekniği kullanmış. 10 üzerinde puanım 7.

growth hacking edinme örnek2 - ugurugurcan.com

3 –

Cloudnames Türkiye büyük ihtimalle re-marketing ile beni hedef kitlesine dahil etti. Sitelerine yaptığım ziyaret sonucu reklamlarını daha sık görmeye başladım. 10 üzerinden puanım 7.

growth hacking edinme örnek3 - ugurugurcan.com

– 4 –

Buradaki edinme biraz klişe olmuş. Ama halen etkili. 10 üzerinden puanım 5.

growth hacking edinme örnek4- ugurugurcan.com

– 5 –

Kontrolün tamamen sizde olduğunu söyleyip etkili bir mesaj verdiğini düşünüp uygulamayı keşfet mesajıyla ne kadar çekici oldu Renault burada yorum sizlerin. 10 üzerinden puanım 5.

growth hacking edinme örnek6 - ugurugurcan.com

– 6 –

Bence bana göre etkili bir resim ve mesaj. Mesajın sonu biraz sönük kalmış olabilir ama resimde ki işyeri zaten işyerimden net olarak gözüktüğü için etkilenmemek elde değil gerçekten. 10 üzerinden puanım 7.

growth hacking edinme örnek12- ugurugurcan.com

– 7 –

E-ticaret siteleri ana sayfama pek düşmüyor. Bunun re-Marketing ile ilgisi olduğunu düşünüyorum. Media Markt “call to action” olarak şimdi alışveriş yap diyerek insanları sitesine çekmeyi hedefliyor. Yalnız çok çok zayıf bir açıklamayla. Burada sosyal medya kampanyalarını yöneten arkadaşlara uyarım şudur ki ne kadar az klişe o kadar çok edinme. 10 üzerinden puanım 4.

growth hacking edinme örnek5 - ugurugurcan.com

– 8 –

Simple site bizi görselden vurarak ilk başta etkiliyor. Daha sonra açıklama ve call to action ile bir güzel çekiyor. Hiç çekinmeden 10 üzerinden 8 vereceğim bir edinme reklamı olmuş.

growth hacking edinme örnek7 - ugurugurcan.com

– 9 –

PayPal ve bunun tarz büyük markalar standart düz mesajlar vermeyi kurumsallık adına benimsemiş olsa dahi bu kurumsal dili sosyal medyada geçerli görmüyorum. Çünkü insanlar aynı tarz standart reklamlar yerine daha samimi sosyal medya içerikleri istiyor. Burası sosyal medya unutmayalım PayPal. 10 üzerinden puanım 4.

growth hacking edinme örnek10 - ugurugurcan.com

– 10 –

Sur Yapı içerik reklamını incelediğimizde görselde ki arka plan hoş olmuş ama sağ altta ki logo hiç güzel oturmamış. Sur Yapı İlkbahar. 10 üzerinden puanım 1.

growth hacking edinme örnek 11- ugurugurcan.com