Kısa Vadeli SEO Out , Uzun Vadeli SEO iN !

Dijital pazarlamanın olmazsa olmaz demirbaşlarından olan SEO (search engine optimization)’yu bilenlerin sayısı internet kullanımının artmasıyla dahada arttı.

SEO yapmak bazı kişiler için 1-2 günlük(50-100 TL) iş olabilir. Ama lakin gerçeği o değildir. Uzun vadede çalışıldığı gibi 6 aylık – 1 senelik dilimler minimum hizmet dilimleridir. Bir sitenin tüm SEO işlemlerini yapmak uzun vadede olan bir süreçtir ve bu süreçte her zaman SEO danışmanının izlemesi gereken kriterler vardır. SEO’cu bu kriterlere göre uzun vadede başarıyı yakalayacak hamleler yapar ve bu hamleler sonucunu hemen göstermez. Örneğin bir siteye tanıtım yazısı yolu ile backlink aldınız. Hemen düşünüyor musunuz anı ve anına bu backlinkin size fayda sağlayacağını.  Belki 1 ay belki 3 ay içinde bu işlem size Google’da sıralama değişikliği ile sonuçlanacaktır.

Tabiki her aldığınız backlinkin size fayda sağlayacağı diye bir kesin ifade kullanamayız. Fayda sağlaması için ne kadar backlink aldığınız ve aldığınız sitenin dışarıya verdiği backlink sayısı gibi birsürü kriter belirliyor. Tabiki Spam yapmamanız kaydıyla.

uzun vadeli seo çalışması

Google artık gün geçtikçe arama algoritmalarını manipüle etmeyecek güncellemeler yapmaya devam ediyor. Kısa vadeli bir seo çalışması yaptığınızda örneğin 2 diyelim buna, sonucu almanız belki 3-4 ay gibi bir zaman olabiliyor. Belkide rekabetten dolayı bu süre dahada uzun olabilir. İlk sayfaya geldiğiniz anda seo çalışmasını kestiğiniz andan itibaren aylık sitenin kazandığı backlink sayısı sonraki aylarda seo yapılmadığı için sıralamalardan düşme ihtimaliminiz bir hayli yüksek olacaktır.

Kısa vadede seo hizmeti yapan diğer yöntemlerden birisi olan seo paketleri ile hizmeti veren kişinin programlarla aldığı backlinkler veya programsız olarak aldığı hacklinkler sitenizi kısa sürede yükseltebilir. Kısa süreli SEO işleminin etkisinin sonucunu hemen aldığınız için sanıyorsunuz ki tamam ben bu kelimelerde herzaman ilk sayfalarda kalacağım. Burada çoğu kişinin yaptığı bu hata ile seoya bakış açışı şirketler tarafından negatif bakılmaya başlanıyor.

Neden Uzun Vadeli SEO Peki Sadede Gelelim…

Sektör sektör yapılan SEO çalışmaları gösteriyor ki , bir kez SEO hizmetine başlandığında bunu sitenin açık olduğu herzaman yapmamızda fayda var. Çünkü uzun vadeli seo çalışmasında Google tarafından herşeyin doğal olarak yapıldığının algısını vermemiz gerekiyor. Bunu botlara yedirmemiz lazım kısacası. Yoksa 2-3 SEO çalışması yapıp sonra siteyi bırakmak demek tamamen botların (hmm bunlar backlink aldı ve bıraktı) algısı yaratıyor diye düşünüyorum. Yalnız SEO çalışmasını başarıya ulaştıktan sonra yine yüksek bütçelerle devam ettirmek çok mantıklı gelmiyor. Bunun yerine daha kaliteli sitelerden zamanlama olarak daha seyrek alıp , sosyal medyaya yüklenmekte fayda var diyebilirim.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Eğer içeriği beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları ile yazımı paylaşarak bana bir teşekkür edebilirsiniz. Ve bu konuda olan yazıların devam etmesini istiyorsanız yorum atabilirsiniz. [/box]