Google Mobil Güncellemesi İle Başınıza Gelecekler

21 Nisan Salı günü itibariyle dünyanın en büyük arama motoru ve sektörün büyük kısmını elinde bulunduran Google mobil güncellemesini yapmış olmaya başlayacak. Bugünden itibaren sıralama sonuçlarında büyük dalgalanmalar göreceksiniz. 

Güncelleme tarihine kadar bir işlem yapmadıysanız eğer çok birşey kaybetmiş olmayacaksınız. Sıralama olarak zaten dalgalanmaların oturması 2-3 ayı bulacaktır. Bu dalgalanmalardan zarar görmemeniz için hemen sitenizin mobil versiyonuna geçmenizde fayda var. Zira Google resmi olarak kendi blogunda mobil uyumluluğun sıralama kriteri  olacağını söyledi.

Sitenizin mobil uyumluluk testini yapmanızda kesinlikle fayda var. Belkide sitenizin mobil uyumluluk testini geçemeyeceğini erkenden öğrenmeniz sizlere çok fayda sağlayacaktır. Her mobil tema sağlıklı olamıyor olabilir çünkü.

google mobil uyumluluk

Eğer kurumsal bir site veya bir e-ticaret siteniz var ama halen mobil uyumlu hale getirmediyseniz olacaklara katlanmanız gerekecek. Çünkü insanların büyük bir kısmı mobil internete yöneldi. Bunun neticesinde Google’da bir ürün veya hizmet arayan kişi bundan sonra mobil uyumlu olan sitelerin daha üst sıralarda yer almasından dolayı o sitelere yönelecek. Eğer siz mobil siteye geçmediyseniz rakip sitelerin bu güncellemeyi yaptığından dolayı sizi geçmesi ve müşterileri kapması kaçınılmaz olacaktır.

Ve başınıza gelecekler bu kadarla kısıtlı değil. Eğer şirketiniz veya kurumunuz gelirlerinin büyük bölümünü Google aramalarından sağlıyorsa bu onlar için büyük bir yıkım olacaktır. Bu yıkıma karşı önlemlerinizi aldıktan sonra mobil sitenizin hız testini yapmanızda kesinlikle fayda var diyebiliriz. Bundan sonra ki kriterler daha detaylı olacağı için sitenizin hız skoru, sitenizde kalma süresi, sitenizde görüntülediği sayfa sayısı gibi diğer alt kriterlerler Google’da ki sıralamanızı etkileyecek etmenler olacaktır.

Yukarıda gördüğünüz capste ki sitesini mobil uyumlu hale nasıl getireceğini düşünen adam gibi bir problem yaşıyorsanız hemen bir webmaster ile iletişime geçmenizde fayda var. Yoksa yolun sonu güzel gözükmüyor…

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Eğer içeriği beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları ile yazımı paylaşarak bana bir teşekkür edebilirsiniz. Ve bu konuda olan yazıların devam etmesini istiyorsanız yorum atabilirsiniz. [/box]