Etkili Bir Landing Page Hazırlarken Bu Kriterlere Bir Göz Atın.

Dijital pazarlamacıların bilmesi gereken konulardan birisi olan landing page hakkında birsürü bilgi var etrafta. Landing page öncelikle ne olduğunu bilmeyenler için tanımlayalım. Bir pazarlama hedefi için web sitemizde oluşturduğumuz herhangi bir sayfaya “landing page” denir.

Markalar ve e-ticaret siteleri internet üzerinde kampanya yaparken landing page‘lerden yararlanırlar. Öncelikle Google Adwords ve Facebook reklamlarını kullanan markalar belli bir ürünün veya kampanyanın tanıtımını yaparak insanları siteye çekerler. İnsanlar sitede form aracılığıyla kayıt oluştururlar.

Landing page tasarımları1

Örneğin bir üyelik sayfası, bir ürünün satın alma sayfası, bir dökümanın indirilmesi gibi landing page örneklerinden sayabiliriz. Genellikle e-ticaret siteleri üyelik için bu tarz özel landing page hazırlayarak ziyaretçilerin isim soy isim e mail gibi bilgilerini alırlar. Bu şekilde ziyaretçi bu sitelere bilgilerini en kolay şekilde vererek alışverişini yapar ve bu şekilde üyelik başı satıştan dönüşüm oranları ortaya çıkar.  Bu oranlar sonucunda e-ticaret sitesi sahibi reklama harcadığı bütçeyi arttırır veya a/b landing page testleri yaparak en çok dönüşüm sağlayacağı şekilde bir yol izler ve dönüşüm oranını arttırır. Bu dönüşüm oranını satış sayısı / üyelik sayısına bölerek ölçerek artışa geçtiğini hesaplar. Örneğin X landing page tasarımından o hafta 100 üyelikten 5 satış yapmıştır. Yani bunun dönüşüm oranı 5/100=0,05’dir. Eğer daha kullanıcı odaklı ve satış odaklı bir Y landing page hazırlayıp oranı arttırdığında örneğin 10/100= 0,1’e yükseldiğini görüyoruz. Tabiki bu oranlar kaba taslak bir orandır. Gerçek kazancı ölçmek için yapılan satış fiyatını ve üyelik başına ödenen fiyatı ölçümlemek en doğrusudur.

Landing page örneği

landing page tasarımları

1-Landing Page Hazırlarken Mümkün Olduğunca Kısa Bilgiler İsteyin.

2-Landing Page tek sütun olmasına dikkat edin. Kullanıcılar uzun ve 2-3 sütunlu formlardan hoşlanmaz.

3- Landing Page hazırlarken form ekranını sağ üst köşeye kısa bir şekilde hazırlarsanız kullanıcın daha çok dikkatini çeker. Araştırmalar bunu söylüyor.

4-Landing Page hazırlarken ziyaretçilerinizi iyi ikna etmeniz gerekiyor. Neden bir ziyaretçi durduk yere form doldurmak ister ki?

5- Landing Page hazırlarken önemli püf noktalardan biriside hata yapıldığında sayfayı tekrar yenilediğimizde eski bilgilerin tekrardan gelmesidir. Bu özelliği yazılımcılardan destek alarak yapabilirsiniz.

6-Kendinizi ziyaretçilerin yerine koyun ve insanların gerçekten formu doldurabileceğine emin olduğunuz anda landing page’i kampanya olarak kullanıcılara sunabilirsiniz.

7– Pop-up Landing page hazırlayarak kullanıcıları hiç yormadan saniyeler içerisinde dönüşümlerinizin arasına koyabilirsiniz.

Aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları ile yazımı paylaşarak bana bir teşekkür edebilirsiniz :)