Instant Articles Nedir? Instant Articles Nasıl Kurulur? [Geniş Kapsamlı]

instant articles nasıl kurulur? - ugurugurcan.com

Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook‘tan nasıl para kazanılır diye soruyor olmalısınız ki cevabı bu yazımızda yer alıyor. Facebook’un Instant Articles(hızlı makaleler) servisi ile artık bundan sonra Facebook üzerinden para kazanabilirsiniz.

Facebook Instant Articles Nedir?

Web sitelerinizdeki içeriklerin RSS tabanlı bir şekilde Facebook’ta hızlı bir şekilde açılmasına Instant Articles denir. Ve Instant Articles sadece mobil cihazlar ve tabletler için uygundur. Masaüstü cihazlar için Instant Articles şu an aktif değil ve Facebook’un bunu ortaya çıkartıp çıkartmayacağının bilgiside mevcut değil. Ama tahminimce ilerde Facebook masaüstü kullanıcıları için farklı bir çalışma yapacaktır. Bunu yaşayıp göreceğiz.

Facebook’un iddasına göre Instant Articles kullanan yayıncılar normal bağlantılara göre %20 daha çok ziyaretçi alıyor, %70 daha çok beğeni alıyor ve son olarak %30 daha fazla paylaşım alıyor.

 

 

Örneğin ülkemizde öncelikle Onedio Facebook sayfasının aktif ettiği özellik ile Facebook paylaşımlarını ışık hızıyla okumaya başlamıştık. Bu özellik ile Onedio’nun web sitesine gitmeden Facebook’un içinde, içerikleri ışık hızıyla okuyabilir ve diğer içeriklere geçebilirsiniz.

Burada önemli bir nokta olan para kazanma özelliği ise Audience Network uygulamasında mevcut. Yani Google’un Adsense servisine benzetebiliriz. Buradaki tek fark paranın direkt Facebook içinde kazanılıyor olmasıdır. Bu özelliği aktif eden web site sahipleri takipçilerine ışık hızıyla içeriklerini gösterip, makaleler arasında reklam göstererek bundan görüntülenme(CPM) üzerinden gelir elde ediyorlar.

 

 

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Artık yayıncılarına para kazandırıp dışarıya çıkan trafiği azaltmak isteyen Facebook emin adımlarla yayıncıları ile gelirini paylaşmaya başladı. Bu özelliği öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif edip testler sonucunda verim alan Facebook şimdi bu özelliği tüm dünyaya açmış durumda.

Bundan sonra Google’ın sağlam bir rakibi var diyebiliriz. Ve bu rakip şimdiden bir çok yayıncı bulmuş durumda. Şu an Türkiye’de ödemelerinde aktif olmasıyla birlikte bu sisteme akın akın geçiş var. Çünkü bildiğiniz gibi Facebook normal site bağlantılarına verilen erişimi kısmış durumda.

Instant Articles Nasıl Kurulur? Instant Articles Kurulumu

Bu bölümde Instant Articles’ın kurulumu hakkında bilgiler vereceğim. Instant Articles ile nasıl para kazanılacağını bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım. Ve dünyada Instant Articles ile para kazanan yayıncıların performans raporunu bir sonraki yazımda göstereceğim.

1- Instant Articles’a Kaydolun

Öncelikle Instant Articles sayfasından kaydolarak işleme başlayabilirsiniz. Ve bunun için yapmanız gereken Facebook’ta hızlı makaleleri kullanmak isteyeceğiniz bir sayfa seçmek.

 

instant articlesa nasıl kaydolunur

 

2- Facebook Sayfanız İle Sitenizi Bağlayın

Daha sonra Facebook sayfanızda yayınlama araçları kısmından bazı işlemleri yapmanız gerekiyor başlıyoruz. Sitenize verilen kodu alıp head kısımları arasın ekliyorsunuz. Ve bu işlemden sonra kayıtlı URL kısmına sitelerinizin tüm adreslerini ekleyip bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

 

3- Stil Kısmından Logo Ekleyin

Hızlı makaleleri değerlendirme onayına göndermeden önce mutlaka ve mutlaka stil kısmından logonuzu eklemeniz gerekiyor.

 

 

Sonra logoyu ekleyin.

 

Facebook tarafında herşey başarıyla yapıldıysa şimdi WordPress tarafına geçebiliriz.

 

4- RSS Alanını Doldurun

Üretim ve geliştirme RSS alanına www.siteniz.com/feed/instant-articles şeklinde düzenleyebilirsiniz. Eğer ki yanlış RSS adresi girerseniz içerikleriniz üretim makaleleri kısmına gelmez. Bu işlemi yaptıktan sonra sol tarafta yer alan üretim makaleleri gelecektir.

 

 

Sitenizin değerlendirmeye gönderilmesi için minimum 10 makaleye ihtiyacı var. Sitenizde minimum 10 adet makale oluşturmanız ve bunların üretim makaleleri kısmına eklenmesi gerekiyor. Eklenmesi gerekiyor derken otomatik bir şekilde eklenen makaleleri sizler hatalı kısımlar var ise düzenleyebiliyorsunuz.

 

 

5- WordPress Instant Articles İle Sayfanızı Bağlayın

WordPress instant articles eklentisini sitenize kurmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra ayarlara gelerek Facebook Page ID girmeniz gerekiyor. Aşağı kısımda ise stil isminizi eklemeniz gerekiyor. Stil kısmı genellikle ‘default’ olarak geçiyor. Bunu değiştirmediyseniz bu şekilde kalabilir.

 

 

6- Instant Articles Reklam Yerleşimini Ayarlayın

Instant articles sizleri kabül ettikten sonra Audience Network hesabında App Review kısmına gidip burada uygulamanızı herkese açık yapmanız lazım. Daha sonra Audience Network kısmına girerek reklam yerleşimi kodunu alıp WordPress sitenizdeki panele eklemeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra hızlı makaleler servisi size açıldığında reklamlarda içeriklerin arasında çıkmaya başlayacaktır.

 

Bu işlemleri yaptıktan sonra ödeme alabilmeniz için instant articles’dan para kazanmayı aktif etmeniz gerekecek. Bu yüzden yakında çıkaracağım yazıyı bu linkten paylaşmış olacağım.

Ücretli bir şekilde Facebook Instant Articles kurulumu istiyor iseniz hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıları yazmamdaki en iyi motivasyon kaynağı sizsiniz. Okumuş olduğunuz içeriği beğendiyseniz destek ve bilgi amaçlı sosyal medyada paylaşabilir ve aşağıdaki yorum alanından tartışma başlatabilirsiniz.