Twitter’da Etkileşimi Arttırmanın 10 Önemli Yolu

Sosyal medya pazarlamasında çok önemli kanallardan birisi Twitter’dır. Twitter‘da etkileşiminizi arttırmak için bu yolları sürekli test ederek geliştirebilirsiniz. Belki sizlerde yeni metodlar bularak paylaşabilirsiniz.

1)Hashtaglerin Gücü Adına

Twitter’ı Twitter yapan en önemli mekanizmaların başında hashtagler geliyor. Hesaplarınızda bir içerik paylaşıyorsanız mutlaka Trend Topics(TT) listesine göz atmanızda fayda var. TT listesinde bulunan bir hashtagi kullanırsanız erişimlerinizin daha çok olduğunu göreceksiniz. Ayrıca istatistiklere göre birden çok hashtag kullanımı erişimi %50 arttırıyormuş.

Mobile hashtag horizontal concept on blue background

2) Görseller Daha Çok İlgi Çekiyor

Tweetlerinizde içeriğinizle alakalı görseller normal tweetlere göre %150 daha fazla retweet, %89 daha fazla beğeni alıyor. Bu istatistikler bizlere kesinlikle çoğu içeriğimizde görsel bulundurmamız gerektiğini söylüyor.

Twitter foto

3) İçeriklerinizle İlgili Gif Kullanın

Twitter için özel gifler hazırlayıp bunları içeriklerinizle birlikte paylaşabilirsiniz. Bazı gifler farkındalık yaratır ve sadece bir tweete göre daha çok etkileşim alacaktır.

giphy

4) Videolar Etkileşimi Arttırıyor

Tweet programınızda foto, gif ve arada video olmasıda etkileşiminize güç katacak içeriklerdendir. Videolu içeriklerinizi çeşitlendirerek daha çok etkileşim alabilirsiniz. Ayrıca videolu tweetler yüzde 28 daha fazla retweet alıyor.

Twitter video örnek

5) Linkleri Doğru Konumlandırın

Tweetinizde atacağınız ilgili linki en sona koymayın, başa veya orta kısımlara koyarsanız daha çok etkileşim sağlarsınız. Bunu cümlenin anlam bütünlüğünü bozmadan yaparsanız daha etkileşim yakalayabilirsiniz. Bu şekilde %25 daha fazla etkileşim alırsınız.

Twitter foto

6) Kısa URL Servislerini Kullanın

Tweetlerinizde içerikle alakalı linkler kullanırken bit.ly, goo.gl gibi url servisleri en çok kullanılan servislerdir. Bu linklerin çok tıklanmasının sebebi en başta güven duyulmasıdır. Haber sitelerinden, video sitelerine bir çok sitenin kullandığı bu servis tweetlerinizde hoş bir görüntü oluşturur.

screenshot-twitter.com 2016-03-24 17-12-35

7) İlgili Kişileri Mentionlayın

Tweetlerinizde içerik neyle ilgili ise bazı durumlarda içerikle ilgili kişileri mentionlayarak etkileşiminizi gözle görülür şekilde arttırabilirsiniz. Örneğin futbol ile ilgili bir içerik yazdınız ve bu içerikle ilgili kişiyi mentionladınız. Bunun sonucunda erişim ve etkileşim oranınız kesinlikle artacaktır.

mention twitter

8) Zaman Etkenini Boş Geçmeyin

İçeriklerinizi oluştururken, istatistikler bölümünden analiz verilerine bakarak tweetlerinizin en çok hangi saatler arasında daha çok etkileşime geçildiğini tespit edin. Bazı haber sitelerinde tweetlerinizi çarşamba günü 9 veya salı günü 2 de yayınlayın gibi veriler çıkar karşımıza. Bunlar tamamen yanıltıcı bilgilerdir. Bu bilgiye ulaşmak için kendi verilerinizi kendiniz inceleyin. Bu veriler sonucunda haftalık veya aylık tweet programınızda en çok dikkat çekmesini istediğiniz tweetleri en etkili saatlerde paylaşın.

tweet paylaşım zamanı

9) Ard Arda Yapılan Tweetlerinizde Araya Zaman Koyun

Tweetlerinizde insanların daha çok tweetlerinizi görmesini isterseniz üst üste tweet atmayın. Buna bir sınır koyun. Örneğin 25 ile 40 dakika arası tweet atarsanız birbirinin erişimini azaltmayacaktır. Bu madde Facebook içinde geçerli.

doğru zamanlama twitter

10) Anketler Oluşturun

Twitter anket özelliğini ilk önce 2 şık ile kullanıma sunmuştu. Daha sonra kullanıcıların taleplerini dinleyerek bunu 4’e çıkardı. Sizlerde yaptığınız işlerle ilgili anketler yaparak içerik çeşitliliğinize katkıda bulunabilirsiniz.

twitter anket özelliği

Sonuç: Bir çok blogda yukarıda ki maddeler aşağı yukarı aynıdır. Yalnız burada önemli olan içeriklerinizin hedef kitleniz için anlam ifade etmesidir. Yukarıda ki yolları uygulamadan önce hedef kitlenizle ilgili empati kurmayı kesinlikle unutmayın. Yoksa hiçbir yol sizleri sonuca ulaştırmaz.