SEO Açısından Rich Snippets Kullanımı

Google Rich Snippets

Google’da yapılan aramalar sonucu tıklanma oranlarınızın artması için yapılan çalışmalara SEO çalışması diyoruz. SEO çalışmasına yardımcı olan Rich Snippets web sitelerinin arama sonuçlarında ziyaretçilerinize yardımcı olan bir SEO işaretleme uygulamasıdır.

Rich snippets uygulamasını şu şekilde özetleyelim. Sayfanızda yer alan ürünlerin, incelemelerin, kişilerin, etkinliklerin, video ve kitapların arama motorlarına ayrıntılı bir şekilde bir kod yapısıyla bildirilmesidir.

Rich Snippets Yararları

Google arama sonuç sayfalarında sayfanızın tıklanabilirliğini arttırmak ve dikkat çekmek için rich snippets çalışmalarına önem vermeliyiz. Peki neden önem vermeliyiz işte cevapları…

1- Satışlarınızı Arttırabilirsiniz.

Rich snippets ile ürünlerinize yönelik bir çalışma yapabilirsiniz. İkinci örnekte göreceğiniz Udemy’nin Excel video eğitimleri için rich snippets uygulamasını kullandığını görüyoruz. Bu şekilde ziyaretçilerin sitelerine daha rahat ulaşabilmelerini sağlayan Udemy, puanlama sistemini kullanmayan siteler karşısında bir sıfır öndedir. Aşağıdaki örnekte ise ürünün puanlandırılması, fiyatı ve durumunu ziyaretçiler görebiliyor. Buradan ürün sayfalarına yönelik kod yapısını inceleyebilirsiniz.

screenshot-developers-google-com-2016-09-13-23-02-28

2- Yıldız puanlama sistemi ile ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Arama sonucu sayfasında ilk sırada olmasanız dahi, kullanıcıların ilgisini sitenize yıldız puanlama sistemi ile çekebilirsiniz. Rich snippets yıldız puanlama ile ürünleriniz, hizmetleriniz ve yazılarınızla ilgili Google’a geri bildirim gönderebilecek ve sıralamalarda örnekte olduğu gibi görüneceksiniz. Bu şekilde arama motorlarında tıklanabilirliğiniz artacak ve daha üst sıralara çıkabileceksiniz.

ürün incelemesi için rich snippets

3- Daha Çok Görüntülenme Elde Edebilirsiniz.

Sitenizde video içerik bulunuyorsa bunu kesinlikle rich snippets ile geri bildirin. Bunun için Google rich snippets kod yapısını sitenize ekleyeceksiniz. Arama sonuçlarında hem üst sıralarda gözükün hemde videonuz daha çok izlensin.

rich-video-snippets

4- Arama Sonuçlarında Yükselebilirsiniz.

Kullanıcılar arama sonuçlarında sitelere bakarken yıldız, foto ve video şeklinde rich snippets yoluyla imlenen sitelere daha çok tıklarlar. Bu şekilde aşağı sıralarda yer alsanız dahi siteniz daha çok tıklanacağı için bir süre sonra üst sıralara göre daha ağır basarsınız ve yükselmeye başlarsınız. Tabiki bunun için içeriğinizle kullanıcıyı sitede tutmanız ve biraz dolaştırmanız lazım.

Rich Snippets Kullanım Alanları

Sitelerinizde Rich Snippets kullanımı ile ilgili bir çok tip mevcut. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • Makaleler
  • Yerel İşletmeler
  • Müzik
  • Yemek Tarifleri
  • İncelemeler
  • TV & Film
  • Videolar
  • Ürün

Rich Snippets Test Aracı

Sitenize eklediğiniz Rich Snippets kodlarını bu araç ile test edebilir ve sitenizde iyileştirmeler yapabilirsiniz. Rich snippets test aracı için tıklayın.