Hizmetler

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir, Ne Yapar?

Günümüzdeki teknolojiler geliştikçe hayatımıza yepyeni kavramların katılması elbette olası. Aynı zamanda bu kavramların hepsi içinde yeni iş kolları ve istihdam alanlarının da açılması söz konusu. Çağın mesleği olarak adlandırılan sosyal medya uzmanlığı kuşkusuz herkesin en çok merak ettiği mesleklerden. Sosyal medya uzmanı kimdir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır gibi bir dizi sorunun temelinde aslında Sosyal Medya’da Ne Yapıyorlar? sorusu yatmaktadır. Bu yazımda Sosyal medya uzmanı kimdir, ne yaparı bulabilecek ve ayrıca Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesap yönetimi gibi hizmet veren sosyal medya uzmanları hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceksiniz.

Sosyal Medya’nın Gelişimine Yakın Bir Bakış

Kurum yâda markaların rekabeti arttıkça farklı reklam alanlarına yönelim de artmaktadır. Tüketicinin davranış şekillerini değiştirmeyi başaran teknolojik gelişmeleri fark eden herkes sosyal medyada faal olarak bulunmaya özen göstermektedir. Eskiden masa üstü kullanımların %100 olduğu internet dünyasında artık mobil kullanımların oranı %90 dolaylarında. Bu oranların değişmesindeki en etkili faktör ise tabi ki sosyal medya siteleri. Facebook, Twitter, Instagram gibi çeşitli uygulamalar akıllı telefonlara entegre edildiği için günümüzde sosyal medya sitelerine giriş mobilden sağlanmakta. Mobil uyumlu web sitelerin Google için önemli olduğunu zaten hepimiz biliyorduk ve sosyal medya siteleri ile de bu pekişmiş oldu. Sosyal medyada ortalama bir günün 20 saatini geçiren kişi geleneksel reklam mecralarını da terk etmiş durumda. Bu da televizyonlardaki yâda radyolardaki reklamların izlenme ve etkilenilme oranlarının düşmesi demek. İşte, bunu fark eden kişiler sosyal medyada reklam faaliyetlerini yapmaya başladılar. Belirli bir kuralların gerektiği sosyal medya yönetiminde profesyonelce çalışmalar yapan kişi yâda kurumlar istedikleri sonuçları almayı başardılar. Sosyal medya reklamcılığına giriş konusunda küçük bir giriş yaptıktan sonra ise sosyal medya hesap yönetimi yapan sosyal medya uzmanlarına daha detaylı bakalım. Ayrıca Facebook reklam yönetimi için gerekli bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Sosyal Medya Uzmanları Ne İş Yapar?

Bugün İnternet sayesinde binlerce mil uzaktaki ülkelerde yaşanan olaylara anlık olarak tanık olabiliyor ve sevdiklerimizle kesintisiz olarak görüşebiliyoruz. Dünya’nın bit ucunda neler yaşandığını bizlere gösteren İnternet insanlar arasındaki iletişim de kuvvetlendirmiştir. Günlük yaşantımızı, alışkanlıklarımızı ve hatta davranışlarımızı şekillendiren İnternet kullanımı hayatımıza birçok kelimeyi de katmayı başarmıştır. Sosyal medya ise bunlardan tabi ki bir tanesi olsa da aslında en önemlisidir.

Ülkelerin çatısı altında yaşayan kişilerin birbirleriyle iletişime geçme ihtiyacını fark eden teknoloji devleri chatleşme uygulamaları ve sitelerini bizlere sunmuştur. Script Chatlerden Messenger’a, Skype’tan Whatsapp’a kadar birçok çeşidiyle karşılaştığımız “ konuşma / mesajlaşma” uygulamalarına çeşitli varyasyonlar eklendiği için bugün sosyal medya siteleriyle karşı karşıyayız. Bugün, saniyeler içerisinde gerçekleşen en ufak bir olay bile sosyal medya mecralarında paylaşımlar ile Dünya’nın her noktasına yayılabilmektedir. İşte, birbirleriyle iletişime geçen ve ülkede olan tüm gelişmeleri anlık olarak paylaşan insanlar markaları da sosyal medyada bulabilmeyi gerçekten önemsemiştir. Bunu fark eden marka veya kurumlar ise tek tek sosyal medya ağlarına dâhil olmuştur.

Kısa süre içerisinde kurum ve markalar sosyal medya ağlarına dâhil olmayı başarmış ancak yönetim konusunda aksaklıklar baş göstermiştir. Sosyal medya hesaplarını şirketten birileri yâda yöneticiler bir şekilde idare etmeyi başarsa da kriz gibi oldukça tehlikeli bir durumda profesyonel destek almanın önemi ortaya çıkmıştır. Kriz yönetimi, algı değişikliği yaratma, kampanyaları duyurma ve marka bilinirliği arttırmak için de sosyal medya ağlarını kullanılabileceğini anlayan firmalar tabiri caizse “bu işten anlayan” birilerini aramaya koyulmuştur. İşte, “bu işten anlayan birileri” günümüzde Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan freelancer yâda kurumlardır.

Sosyal medya uzmanları sosyal medya ağlarını yakından bilen ve efektif bir şekilde yönetebilen kişilerdir. Sosyal medyayı hayatının merkezine yerleştiren ve tüm güncelleme/ yeniliklere hâkim olan sosyal medya uzmanları toplulukları yönetme konusunda başarılıdır. Kampanya hazırlamaktan içerik üretmeye kriz yönetmekten marka konumlandırması hakkında bilgi dağarcığı oldukça fazla olan sosyal medya uzmanları İnternet’in tüm veli nimetlerinden faydalanmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Son yılların popüler meslekleri arasında yer alan sosyal medya uzmanlığı elbette birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Dijital Dünya’da olmanın gerekliliğini ve önemini anlayan marka yöneticileri sosyal medya uzmanlarını mercek altına aldılar. Sosyal medya uzmanlığı nedir, bize ne sunabilir yâda avantajları nelerdir diye sorgulayan markalar sosyal medya uzmanlarının ne iş yaptığı konusunda detaylı bilgi araştırması yapmaktalar. Uzun yıllardır markalara sosyal medya reklam yönetimi ve hesap yönetimi yapan sosyal medya uzmanı olarak kısaca açıklamalıyım ki sosyal medya uzmanları sosyal mecralarda markaların bulunmasını sağlayarak onların reklam ve hesap yönetimlerini yapmakla görevli olan ekip yâda kişilerdir.

Kişisel sosyal medya hesaplarını iyi yönetmeyi başaran kişilerin bunu nasıl yaptığı elbette büyük bir merak konusu olmaya başladı geçmişte. Binlerce takipçisi olan ve beğeni alan sosyal medya hesap yöneticileriyle işbirliği kurmak isteyen markalar aslında sosyal medya uzmanlığının temelini oluşturdular. Sosyal medya kanallarını iyi yöneten kişiler ise markaların pazarlama bölümlerinde ciddi başarılar sağladığında ise sosyal medya uzmanlığının önemi ve gerekliliği ortaya çıkmış oldu.

Başarılı Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Özellikleri Nelerdir?

Markaların sosyal medya hesaplarını yönetmek ve optimize etmek ile görevli olan sosyal medya uzmanları elbette kendine has bir duruşları vardır. Bu duruştan kastım markanın imajına göre duruş geliştirmek ve kendi özellikleriyle markayı yoğurmak. Bu özellikleri biraz daha açmak gerekirse görsel becerileri ve hitap dilleri diyebiliriz. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır atasözünden yola çıkarak sosyal medya uzmanlarının markalar için uyguladığı taktikler elbette farklı olmalıdır.” X firmam var ve sosyal medya pazarlaması yapmak istiyorum” diyenler sosyal medya uzmanlarının görev tanımını ve sorumluluklarını iyi bilmeleri gerekiyor. İşte, başarılı bir sosyal medya uzmanının yapması gerekenler!

 • Sosyal medya hesaplarını incelemek ve yanlış olanları ilk olarak düzeltmek
 • Sosyal medya kanallarındaki hesapların optimize edilmesinden sonra tüm şifreleri değiştirmek ve bunu ilgili kuruma bildirmek
 • Müşterilerinin sosyal medyada neden var olmaları gerektiğini yâda nasıl gözükmek istedikleriyle ilgili müşterileriyle toplantı yâda görüşme yapmak
 • Sosyal medya reklam ve pazarlama stratejilerini planlamak ve yönetmek
 • Dijital medya kanallarında hedef kitlelerine göre kampanyaları müşterilerine önermek
 • Sosyal medya hesaplarını her an kontrol etmek ve var olan problemleri hızlıca çözmek veya bildirmek
 • Markaya sosyal medya aracılığıyla ulaşan müşterilerin yâda kullanıcıların marka hakkındaki talep, istek ve şikâyetlerini efektif bir şekilde yönetmek
 • Görsel yâda yazılı içeriklerin oluşturulmasını sağlamak ve bunları gününde & zamanında yayınlamak
 • Sosyal medya hesaplarında edinilen her metriği raporlama ve bildirme
 • Kampanyaların yatırım dönüşüm performanslarını takip etmek ve geliştirmek için öneri sunmak
 • Markanın daima güncel kalması için geliştirme teklifi etmek
 • Takipçi sayısını veya beğeniyi arttırma konusunda çözüm önerileri sunmak ve yapmak
 • Rakip analizlerini yapmak ve bu analiz sonucunda ortaya çıkan verilerden sosyal medya stratejileri önermek
 • Multimedya içeriklerini stratejiye göre yönlendirmek gibi çeşitli konularda markalara destek veren bir sosyal medya uzmanı başarılı bir sosyal medya uzmanı olarak kabul edilebilir.

Sosyal Medya Yöneticiliği Görevleri Nelerdir?

 • Sosyal medya uzmanı olan kişiler minimum 2-3 sene sonra altında sosyal medya uzmanı çalıştırmak kaidesi ile sosyal medya yöneticiliği pozisyonu yükseltilir.
 • Sosyal medya yöneticisi tüm sosyal medya içerik ve reklam hesaplarının yönetiminden sorumludur.

Sosyal Medya Uzmanı Maaşı Nedir? Ne Kadar Ücret Alır?

Sosyal medya uzmanları çalıştığı kurumun büyüklüğüne ve derecelerine göre maaş kademeleri değişmektedir. Aşağıda kobilerden kurumsal firmalara kadar ortalama net maaş rakamları bulunmaktadır.

Sosyal medya iş ünvanları Minimum ücret Maximum ücret
Junior sosyal medya uzmanı 2750TL 3000TL
Sosyal medya hesap uzmanı 2750TL 3500TL
Sosyal medya editörü 2750TL 3500TL
Sosyal medya uzmanı 3500TL 4000TL
Sosyal medya yöneticisi 4500TL 8000TL
Sosyal medya reklam hesap uzmanı 3500TL 4000TL
Sosyal medya reklam hesap yöneticisi 4500TL 6000TL
Sosyal medya strateji uzmanı 4500TL 5000TL
Sosyal medya koordinatörü 8000TL 15000TL

Eğer ki sizde şirketinize dışardan bir sosyal medya danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak tam zamanlı bir çalışan masrafından önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Sosyal Medya Hizmeti Almak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun.

  Hangi Hizmet Hakkında Teklif Almak İstiyorsunuz?:

  SEO DanışmanlığıSosyal Medya DanışmanlığıAdwords/Ads DanışmanlığıWeb Site Hizmeti