Linkedin Pulse Yayın Özelliğini Nasıl Açarız?

Merhaba arkadaşlar, dünyanın en iyi kurumsal sosyal ağlarından  LinkedIn’da Pulse özelliğini duymuşsunuzdur. Dijital pazarlamacılar içinde seo ve pr açısından çok önemli bir mecra haline gelen LinkedIn Pulse özelliği ne yazık ki Türkçe dilde açık değil. 

Linkedin Pulse Özelliğini Nasıl Açarız ?

LinkedIn Pulse yayını yapmak için öncelikle dilimizi ayarlardan ingilizce yaparak Pulse yayın özelliğini açıyoruz. Pulse gibi bir uygulamanın Türkçe kullanılamaması gerçekten dezavantaj olmuş bu özelliği açamayanlar için. Dil ayarlarından ingilizce yaptıktan sonra anasayfamızın en üst kısmında yer alan içerik paylaşma bölümünde “Publish a post” basarak yazmaya ve içerik eklemeye başlayabilirsiniz.

Linkedin pulse kullanımı

Daha sonra içeriğimizi yazmak için bir editör açılıyor sağ tarafta. Bu editörde kapak fotoğrafı ekleyerek içeriğinizin ilgi çekmesini sağlayabilirsiniz. İçeriğinizin başlığıda takipçileriniz için çok önemlidir. Yazı başlıkları için sizlere fikir verecek bir aracı vermek istiyorum. Hubspot Blog Topic Generator  ile seçtiğiniz 3 kelimeye ait başlıklar size sıralanıyor. Sizlerde bu başlıklardan fikir edinerek yazınıza uygun başlığa karar verebiliyorsunuz. Unutmayın başlığınız ne kadar iyi olursa içerikte o kadar kişi tarafından okunur.

Linkedin pulse açmakLinkedIn Pulse yayın özelliğinin en önemli olaylarından biriside içeriklerinizin takipçilerinize bildirim olarak gitmesi. Bu bildirimde içeriğinizin başlığı dikkat çekiciyse okuyucu kitleniz bir hayli artacaktır. İçeriklerinizde foto ve video koyabilirsiniz. Ayrıca seo açısından önemli olan link alımını ilgili kelimelerinize yapabilirsiniz.

Linkedin pulse yayın özelliğini açmakProfilinizde ne kadar takipçinizin olduğuna ve istatistiklere bu bölümden ulaşabilirsiniz. Sizlere istatistikler sayfasından biraz bahsedeyim. Bu sayfaya girdiğinizde her içeriğinizin kaç kişi tarafından ne kadar sıklıklarla (gün,hafta,ay) görüldüğünün verisi verilmiş. Ve içeriklerinizin hangi sektörden insanlar tarafından yüzdesel dilimlerle bizlere kullanıcı dostu bir şekilde sunulmuş.

Yazılarımızın Okunma Sayısı

Linkedin pulse istatistikler

Yazılarımızın okunma oranları “bölge,sektör,kaynak,ünvan”

Linkedin pulse istatistikler1

 

Ben daha çok pazarlama ve reklam sektöründen kişilerle bağlantı kurduğum için, içeriklerimde bu kişilerle alakalı olduğundan, yazımı yüzde 70 oranında, sektördeki kişiler okumuş. Yazım online reklamcılıkla alakalı olduğu için yüzde 36lık bir kısım reklam uzmanı olduğunu tarafından okunduğunu ve yazının ne kadar hedef kitleye gittiğini görüyoruz. Bunlar çok önemli veriler. Daha sonra bu yazıların hangi illerden insanlar tarafından okunduğunu görebiliyorum. Yüzde 89luk İstanbul oranı reklamcılık sektörünün İstanbul’da ne kadar yoğun olduğunu gösteriyor. Ayrıca yazıma ulaşanların kaynağını görebiliyoruz. Çoğunlukla Linkedin.com bildirim özelliğinden geldiğini görüyoruz.

Sizlerde Linkedin Pulse özelliğini açıp hemen içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Belkide kim bilebilir bir gün binlerce takipçiniz olmasına sebep bu yazı olur…

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Eğer içeriği beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları ile yazımı paylaşarak bana bir teşekkür edebilirsiniz. Ve bu konuda olan yazıların devam etmesini istiyorsanız yorum atabilirsiniz. [/box]