Hizmetler

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne Yapar? Ücretleri

Dijital pazarlama uzmanı ya da diğer adıyla dijital pazarlama danışmanı kimdir sorusu internet sektöründe en çok merak edilen sorgular arasındadır. Ben de bu süreçte danışmanların ne iş yaptığına dair önemli bilgileri sizlerle paylaşmayı düşündüm. İlk olarak internet kullanımı tüm dünyada artmaya devam ediyor. Haliyle teknoloji çağında olmamızdan dolayı interneti kullanan kişiler de doğal olarak hedef kitle olarak belirleniyor. Tüketicilerin çeşitli ürün ve markalarla ilgili bilgi almak istemesi ya da bir e-ticaret sitesinde en çok ilgi gösterilen ürünlerin bulunması gibi konularda dijital pazarlama danışmanları devreye girer. Biraz karışık gibi olsa da yazımın devamında çok daha detaylı bilgleri sizlerle paylaşıyor olacağım.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Dijital ortam ya da dijital pazarlama sözcüklerini son dönemlerde sıkça duydunuz değil mi? Bunun nedeni gelişen teknolojilere ayak uydurmak zorunda olan çağın yeni düzende online olarak yaşamına devam edecek olmasındandır. Şimdi, dijital ortamlarda bulunan kişilerin belirli bir davranış alışkanlığı vardır. Bu kişilere biz tüketici adını veriyoruz. O halde tüketicilerin davranışlarını inceleyen ve çeşitli pazarlama stratejileri oluşturan kişilere de dijital pazarlama uzmanı diyoruz.

Bu süreçte sosyal medya ağlarından arama motorlarına, web sitelerden e-posta uygulamalarına kadar birçok online araç kullanılmaktadır. Tabi bu araçların başarılı bir şekilde kullanılması demek, dijital pazarlama stratejilerinin daha iyi uygulanması anlamına gelir. Sonuç olarak başarılı çözümler de üretilmiş olur. Unutmayın, dijital pazarlama günümüzün en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Biraz karışık olsa da çok geniş kapsamlı olduğu unutulmamalıdır. Bireyler deneyimli kişilerden danışmanlık hizmeti alarak sunduğu hizmeti daha geniş kitlelere ulaştırabilir.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne İş Yapar?

Firmalar her zaman güçlü bir marka olmak için online ortamlarda vakit geçiren hedef kitleyi belirlemek ister. Ek olarak hedef kitleye uygun olan stratejileri belirlemek ve gerçekleştirmek amacıyla birtakım hizmetlere ihtiyaç duyar. Tam da bu noktada dijital pazarlama danışmanı ne yapar sorusu akla gelebilir. Markaların tanınır hale gelmesini sağlayan dijital pazarlama uzmanları, dijital alandaki tüm yeniliklere açık olmalıdır. SEO çalışmalarından tutun da banner reklamları, web sitesi ve buna benzer kavramları bilmesi gereken danışmanlar firmalar için yüksek performans hedeflerine ulaşmanın en önemli faktörleri arasındadır.

Peki, dijital pazarlama uzmanı ne yapar? Bu sorunun yanıtlarını maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralamak istiyorum;

 • Kısa sürede geniş bir kitleye ulaşabilmek adına pazarlama stratejileri geliştirir.
 • Mobil pazarlama, SEM, SEO, e-posta pazarlama ve buna benzer konularda bilgi sahibi olarak araçları yararlı bir şekilde kullanır.
 • İnternet dünyasında yer alan güncel trendleri takip eder.
 • Markaların adını tanınır hale getirir.
 • Markaların dinamik yapısının devam etmesini sağlar.
 • Sosyal medyaya hakim olarak tanıtım reklam faaliyetlerini yönetir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ücretleri 2020

Dijital Pazarlama İş Ünvanları Minimum ücret Maximum ücret
Junior Dijital Pazarlama Uzmanı 3000TL 3500TL
Dijital Pazarlama Uzmanı 4000TL 5000TL
Dijital Pazarlama Danışmanı 5000TL 6000TL
Senior Dijital Pazarlama Uzmanı 7000TL 10000TL

Sıraladığım bu maddeler aslında bir markanın güçlenmesi için yeterlidir. Asıl önemli olan durum dijital pazarlama danışmanı konusunda doğru kişiye ulaşabilmektir. Tabi ki dijital pazarlama uzmanlarının bazı yetkinliklere sahip olması da gerekiyor. Bana göre bunlar;

 • Grafik tasarım
 • Yazılım
 • Webmaster
 • Blog
 • İçerik üretimi
 • SEM ve SEO çalışmaları
 • Sosyal medya yetkinliği olmayanların sundukları hizmetler başarıyla sonuçlanmayabilir.

Dijital pazarlama danışmanı kimdir sorusunun yanıtları ben bu şekilde açıklamak istedim. Sanırım yeterli olmuştur. Bu konuda aklınıza takılan ve sormak istediğiniz ne varsa mutlaka aşağıdaki yorumlar sekmesinden bana yazmanızı tavsiye ediyorum. Gelişen çağda dijital pazarlama danışmanı olmak kolay gibi görünse de aslında ciddi bir yetkinlik gerektirdiğini unutmamanızı rica ediyorum.

Hemen Bir Dijital Pazarlama Teklifi Almak İçin Formu Doldurun.

  Hangi Hizmet Hakkında Teklif Almak İstiyorsunuz?:

  SEO DanışmanlığıSosyal Medya DanışmanlığıAdwords/Ads DanışmanlığıWeb Site Hizmeti