PAZARLAMADA DUYGU BİLİMİNİN ÖNEMİ

Gelişen dünyada, küreselleşme ve internet gelişmelerinin etkisi çok farklı ticaret ve pazarlama tekniklerinin gelişmesine neden oldu. Artık klasik pazarlama yöntemleriyle var olmak neredeyse imkansız hale geldi. Bu gelişmelerin en önemli etkisi, şüphesiz, internet uygulamalarının gelişmesi. Sosyal medya sayesinde reklamcılık ile pazarlama tekniklerinin farklılaşması sağlandır. Bunlarda biri ise, pazarlamada duygu biliminin ön plana çıkmasıdır.

 

Pazarlamada duygu bilimi oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bunun anlamı, kişilerin duygularının, bu anlamdaki etkileşimlerinin ürünlerin alımında ne kadar etkili olduğudur. Gerçekten, düşündüğünüz zaman duyguların ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Sizi duygulandıran, mutlu olmanızı, gülmenizi veya heyecanlanmanızı sağlayacak reklamların daha etkili olduğunu herkes söyleyecektir. Özellikle, içinde aşk olan yayınların ne kadar etkili olduğu bir gerçektir. Ancak, samimi olmak şartıyla. Arkadaşlık, kardeşlik gibi duyguları ön plana çıkartan pazarlamalar da bulunmaktadır. Pazarlamada duygu bilimi üzerine işleyen kampanyalara en güzel örnek, “paranın satın alacağı her şey” sloganıyla reklam yapan kart ödeme sistemidir. Reklamlardaki duygusal tema hemen öne çıkmaktadır. Bu reklamları mutlaka izleyin, siz de göreceksiniz.

nöro marketing

Pazarlama duygu biliminin kullanılmasına, nöro marketing denilmektedir. Bu sistem, bilim ve pazarlamanın buluşma noktasıdır. Duyguların analizin yapılması ve pazarlamada önemi, nerede ve ne kadar kullanılması, vurgulanması gerektiği gibi detaylar nöro marketingde ön plana çıkmaktadır. Farkında olmadan, duygularımıza işleyen tekniklerle, bizi etkileyen ve ürünleri almamızı sağlayan çalışmalar bu kapsamda yapılmaktadır. Günümüzde başarılı olmak isteyen reklamcılar ve firmalar, artık nöro marketing gibi teknikleri çok iyi kavramalıdır. Ayrıca, interneti son derece başarılı kullanmaları gerekmektedir. Bu sayede, küreselleşen ve artan rekabet ortamında başarılı sonuçlar alabilirler. Aksi takdirde, piyasada kendinden söz ettirmek zor bir hale gelebilir.