Facebook durum güncelleme modeline yenilik getiriyor.

Bir süre önce Facebook durum güncellemelerinde “Ne haber?”,  “Nasıl gidiyor” ve “Neler oluyor?” sorularıyla kullanıcılarla etkileşimi daha da arttırmaya çalışıyordu.  Halimizi hatırımızı daha da sorarak samimiyetliği arttırmak isteyen Facebook, şimdide kullanıcılara Foursquare‘den aldığı ilhamla konu bazlı durum güncellemesi modelini kullanacak.

facebook yeni durum güncellemesi

 

Bu durum güncellemesine yakın modelleri diğer sosyal ağlar olan  PathGetGlue ve Foodspotting’de kullanıyordu. Fakat dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook duruma el koyacak gibi. Testlere dün başlanılan bu durum güncellemesi ile kendinizi nasıl hissettiğinizi smileylerle,  ne izlediğinizi , ne okuduğunuzu ne dinlediğinizi bu durum kutusu sayesinde arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Durum güncellemesinde arkadaşlarınızıda yaptığınız etkinliklere etiketleyebileceksiniz.

facebook yeni durum kutusu

 

Örneğin bir film izliyorsunuz filmin ismide There Will Be Blood. Filmi yazdıktan sonra hemen fotoğrafı ve açıklaması çıkıyor. Bu sayede kullanıcılar arkadaşının ne yaptığını daha da iyi anlayacak ve etkileşimde bulunacak. Facebook’da artık durum güncellerken leb demeden leblebiyi veritabanı sayesinde sağlayacak. Bu da kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlıyor olacak. Facebook bu durum kutusuyla büyük bir reklam gelirinide sağlamış olacak. Facebook kullanıcı bazlı bu çalışmayla çoğu kullanıcının beğenisini alacak bir yenilik yapmış oluyor. Bekleyip yakın zaman içerisinde bu değişikliğin nelere yol açacağını göreceğiz.

Facebook’un bu durum güncellemesiyle ilgili yapacağı değişiklik hakkında neler düşünüyorsunuz ? Sizce kullanıcılarla olan etkileşim artacak mı ? Bir önceki yazım olan “Google Görsel Arama Sonuç Sayfasını Değiştirdi” konusu okuyup yorum atmak sizin elinizde…