FACEBOOK DA ETKİLEŞİM ORANI MI BEĞENİ Mİ ÖNEMLİ?

Facebook, milyonların buluştuğu, dünyanın her yerinde yayın yapan bir sosyal paylaşım sitesidir. Kurulduğu tarihten bu yana inanılmaz ilgi görmektedir. Facebook en popüler sosyal medya sitesidir. Ülkemizde, bu site başta olmak üzere, Twitter, Instagram gibi sosyal medya alanları da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Şüphesiz hepimizin bu üç adreste hesapları bulunmaktadır. En azından kendimize ait bir facebook sayfamız mevcuttur.

Görülen yoğun ilgi, sosyal medya üzerinden pazarlama tekniklerinin de gelişmesini sağlamıştır. Gerçekten, başta facebook olmak üzere bu sitelerde yapılan tanıtımlar çok etkili olmaktadır. Firmalar, facebook sayfaları üzerinden yayın yapmaktadır. Burada amaç beğeni kazanarak tanıtımların daha çok kişiye ulaşmaktır. Beğeni elbette markanın bu anlamdaki başarısını önemli şekilde etkilemektedir. Ancak, kişiler genellikle, arkadaşlarının beğendikleri markaların sayfalarını neredeyse hiç okumadan beğenmektedir. Yani aslında, etkili gibi görünse de her zaman tek başına başarı anlamına gelmemektedir.

Bunun yanında, aslında etkileşim oranı da son derece önem taşımaktadır. Markanın gerçekten konuşulması ve yayılması için facebook kullanıcılarının onun hakkında konuşuyor olması gerekmektedir. İşte bu duruma etkileşim denilmektedir. Yapılan yorumlardan bu başarı anlaşılmaktadır. Etkileşim oranı da yorum sayısından hesaplanmaktadır. Bu anlamda, sosyal medya ortamında, özellikle facebook da başarı oranınızı hesaplarken, hem beğeni oranını, hem de etkileşim oranını hesaplamanız gerekmektedir. Bu şekilde, gerçekten etkili tanıtımlar yapabilirsiniz.