Sosyal Medya Ajanslarına Ne Kadar Güvenilir?

Günümüzün sosyal medya ajanslarını biraz anlatacağım bugün. Fakat biraz internetin ne derece önemli olduğu ve sosyal medyanın bu sektördeki konumunu izah edeceğim. 

İnternetin yayılmasıyla artık günümüzde her evde en az 1-2 bilgisayar bulunmaktadır. Ve dünyada her 6 kişiden birinin sosyal medyada hesabı bulunuyor. Sadece Facebook değil tabiki Twitter, Google+ ve Linkedin. 1 Milyarlık bir kitleden bahsediyoruz. Rakam dudak uçuklatıyor değil mi? En büyük medya aracı olan televizyonların bile en korkulur rakibi oldu sosyal medya. Günümüzde ortalama her evde en az 1 adet televizyon var. Ve artık eskisi gibi televizyon izlenmiyor. Artık internet var. İnternetten televizyonu yüksek görüntü çözünürlüğüyle izlemek mümkün. İnsanlar bu denli bağımlı olduğu bu internet ortamında ortalama 3-4 saat zaman ayırıyor. Bizler internette gördüğümüz şeylere daha çok inanır hale geldik ve bunu arkadaşlarımıza hiç paylaşımcı bir toplum olmamıza rağmen bunuda öğrendik. Örnek bir video olabilir bir foto olabilir herhangi birşey neyse. İşte burada sosyal medya ajanslarına iş düşüyor. Nasıl mı?

Tüketicilerinizle daha iyi etkileşim, daha çok ürün satışı, daha çok tanınırlık sağlamak ister misiniz? Tabiki kim istemez ki. Bazıları için bu çok basit bir olay gibi gözüküyor. Bir facebook sayfası açayim. Arkadaşlarıma önereyim biraz like toplayım. Oraya buraya yorum atayim. Binlerce kişiyi sayfanıza çekmek hiçte kolay değil. Sosyal medya ajansları sitelerinize binlerce kişiyi çekerim diyorsa bir şüphe var.

Öncelikle sosyal medya hesabınızda ki takipçilerinize nasıl etkileşim sağlanacağı ve tüketicilerin geri dönüşlerine nasıl cevap vereceğini bilir. Hatta sizin hakkınızda neler yazılmış neler konuşulmuş bunları takip eder ve size rapor olarak sunar. Bazı sosyal medya ajansları içerik üretir sadece. Bazıları ise sadece yönetir. Bazıları sayfalarınıza hesaplarınıza binlerce like ve takipçi geleceğini vaad eder ve sizden tıkır tıkır paralarınızı alır. Daha sonra öğrenirsiniz ki sayfanızda ki üyeler çoluk çocuk hiç bir işe yaramıyor işte o an dava işlemleriniz başlar. Hayır hayır bunlara gerek yok. Referansları sağlam sosyal medya ajansları tercihimdir. Veya bünyenizde sosyal medya uzmanı ekibi kurabilirsiniz. Öncelikle bunlara bir koordinatör lazım. 1 de içerik editör 1 de yönetici lazım lazımda lazım. Neyse işinizin ehli sizsiniz size gerekirse sosyal medyaya yatırım yapın gerekmiyorsa hiç paranızı oraya buraya harcamayın.

Dediğim gibi her sosyal medya ajansına güvenilmez çalışılmaz. Ayrıca sosyal medya ajansları az gider çok gelir mantığıyla çalışmaktadır bu yüzden siz en az maliyet bütçenizi ayarlayarak başlangıç yapın. Hemen 1 senelik anlaşma yapmayın derim. Hiç bir işte yapmayın. Azar azar başlayın baktınız ki giderleriniz gelirlerinizden çoksa yatırım yapmaya devam edin. Sosyal medya nında önümüzde ki 5-10 sene içinde aktifliğini koruyacağını görüyorum. Bu yüzden de rahat olabilirsiniz. Sosyal medya ölmeyecektir fakat değişeceği bir kesin. Ne değişmiyor ki şu hayatta. 2.yazımda görüşmek üzere.

 

Hakkında Dijital Pazarlama Danışmanı

Dijital Pazarlama Danışmanı
Dijital pazarlama alanında, SEM, SEO ve sosyal medya pazarlaması üzerine yazılar yazmayı seven Uğur Uğurcan kurumsal firmalara dijital pazarlama hizmeti veriyor.

7 yorumlar

 1. Paylaşımınız çok faydalı ve öğretici olmuş, elinize sağlık hocam..

 2. Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık

  Onder

 3. Sosyal Medya halktır. Halk olmazsa hükümdar bir hiçtir. Sosyal medya çalışması yapılmaz ihtiyacı olanların alması sağlanır. Sosyal Medya Danışmanı Nazlı Eğilmez

 4. 2013 senesinde yorum bırakmış bir arkadası cevaplamamıssınız ama ben yine de sansimi denemek ve buraya bir soru sormak istiyorum 🙂
  sosyal medya firmaları hangileridir? benim anladıgım kadarı ile bu firmalar sosyal medya işlerini stajyer olarak calıstırdıkları arkadaslara veriyorlar ve bu hesapları kontrol eden kişiler birden fazla hesabı aynı anda bakıyorlar.
  peki bunu nasıl kontrol edebiliriz ? kimin nasıl calıstıgını dısarıdan gorme sansımız var mı?

  ayrıca fiyatlandırma kriterleri nasıl ?
  follower sayınız fazlalaşacak? ya da satış oranınız yukselecek mi diyecekler?

  • Uğur Uğurcan

   Sosyal medya ajanslarının kalite bakımından sınıflara ayrılır. 1.ligdeki bir sosyal medya ajansı stajyer olarak hesapları yönetmesi için vermez kullandırmaz bu riske girmez. Bu riske ancak 3. ve kobi sınıfı ajanslar girebilir.

   Fiyatlandırma kriterleri değişkenlik gösteriyor her sosyal medya ajansı için. Satış oranlarınızın yükseleceğinin garantisini verebilirlerde vermeyebilirlerde. Bir sosyal medya ajansı seçerken eğer iş ciddiyse referansları iyi olanları tercih edin derim.

 5. Tam olarak ne yapmamız gerekiyor, kimle nasıl çalışmalıyız. Bu konuda da bilgi verebilir misiniz?

  • Uğur Uğurcan

   Sosyal medya ajanslarının kalite bakımından sınıflara ayrılır. 1.ligdeki bir sosyal medya ajansı stajyer olarak hesapları yönetmesi için vermez kullandırmaz bu riske girmez. Bu riske ancak 3. ve kobi sınıfı ajanslar girebilir.

   Fiyatlandırma kriterleri değişkenlik gösteriyor her sosyal medya ajansı için. Satış oranlarınızın yükseleceğinin garantisini verebilirlerde vermeyebilirlerde. Bir sosyal medya ajansı seçerken eğer iş ciddiyse referansları iyi olanları tercih edin derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir