Site İçi 7 Kilit SEO Önerisi

SEO uzmanlarının link inşaasına başlamadan önce dikkat etmeleri gereken birçok site içi SEO optimizasyonları vardır. Bu optimizasyonlardan 7 tanesini sizler için sıraladım. 

Site İçi 7 Kilit SEO Önerisi

1) Başlık ve Açıklama Alanları

Google‘da bir şey aradığınızda çıkan sonuçlardan en çok başlık ve açıklamanın sizleri tatmin ettiği yazıya tıklarız. Bu yüzden başlık alanına “Spor ayakkabı, topuklu ayakkabı, indirimli spor ayakkabı” gibi kelimeler yazacağınıza “Erkek Spor Ayakkabı Modelleri” yazabiliriz. Açıklama kısmına ise başlığınızla uyumlu, anahtar kelime bulunduran kısa bir yazı yazın. Örneğin “Erkek Spor Ayakkabı modellerinde yüzlerce farklı seçenek, vade farksız 8 taksit imkanı”. Bu şekilde hem SEO uyumlu hemde kullanıcı uyumlu bir yapıyı inşa etmiş olursunuz.

İn SEO Ayarları

 

2) Url Yapısı

Arama sonuçlarında çıkan link yapılarını hiç incelediniz mi? Çoğunlukla basit yapılı URL yapısına sahip siteler ilginizi daha çok çekmiyor mu? Biraz empati yapınca insanların karışık URL yapılarını sevmediğini anlayabiliyoruz. Google kullanıcıların ilgisini hangisi çekiyorsa oo sayfaları üst sıralamalarda gösteriyor. Bu yüzdendir ki “siteadi.com/deneme-sayfasiURL yapısına sahip bir site çoğu SEO uzmanı tarafından doğru URL yapısı olarak kabül ediliyor. Bu şekilde karmaşık URL yapısına sahip sayfalar daha az tıklanıyor: “siteadi.com/id=1234?deneme-sayfasi“.

SEO Url yapısı nasıl olmalı

 

3) İçeriklerinizi Zengin Tutun

SEO için içeriğin sadece yazıdan ibaret olmadığını biliyoruz. Bir siteye girdiniz ve baştan aşağı metin içeriyor. Bu metinlerin hepsini okuyabilir miydiniz? Kullanıcılar görsel ve videonun olduğu sayfalarda daha çok duruyor. Site içi SEO önerilerimden en kritik noktası bu madde diyebilirim. Sitenizde kullanıcıları tutmaya çalışın. İçeriğinizle bağlantılı görseller, grafikler veya videolar ile insanları sayfanızda ne kadar çok tutarsanız site içi SEO optimizasyonunu o kadar iyi yapmış olursunuz ve sonucunda sıralamalarda daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

content is king

4) Breadcrumbs Olmazsa Olmaz

Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha kolay bir şekilde gezinilmesidir. Breadcrumbs navigasyonu sitenizdeki kullanıcıların daha kolay bir şekilde gezinebilmesini sağlar. Site içi optimizasyonun en önemli uygulamalarından biriside budur. Örneğin alışveriş sitesine girdiniz ve spor ayakkabısı kategorisine ulaşmak istiyorsunuz. Örnek bir Breadcrumb Kullanımı aşağıdaki gibidir.

“Anasayfa > Ayakkabı > Erkek Ayakkabı > Spor Ayakkabıları” 

breadcrumb-navigasyon-gosterimi

 

5) Görsellerinize Alt Etiketi Verin

Sitenizdeki içerikleri Google botları düzenli olarak taramaya gelir. Görsellerinizin ne ifade ettiğini Google anlayamaz. Bunun için görsellerinize Alt etiketi koyarak resminizin ne ifade ettiğini botlara bildirmiş olursunuz. Bu şekilde arama motorlarında görseller sayfasında ilgili kelimelerden sitenize daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Örneğin aşağıda bir görsele verilmiş alt etiket kodu.

Resimlere Alt etiket nasıl verilir?

 

6) İçeriklerinizde H1,H2 Ve H3 Etiketi Verin

Siteniz eğer WordPress tabanlı bir blog ise içerik girerken başlığınızı otomatik olarak H1 etiketi koyar. Yazınızda H1, H2 ve H3 etiketini hiyerarşik düzende kullanın en önce H1 sonra H2 ve sonrada H3 başlıklarını kullanın.

Eğer siteniz WordPress tabanlı değilse bu kodları örnek alabilirsiniz:

“<h1><a href=”http://www.ugurugurcan.com” >SEO danışmanı</a></h1>”

h1 h2 h3 nasıl kullanılır

7) Sayfa Açılış Hızını Optimize Edin

Arama motoru örümcekleri sitenizi düzenli olarak ziyaret ederler. Bu örümceklerin sitenizi en hızlı şekilde indexlemesi için sitenizde ki gereksiz eklentileri ve yazılımları kaldırmanızda fayda var. Özellikle yüksek çözünürlüğe sahip görseller, hostinginizi daha çok yoracak ve sayfanızın daha geç açılmasını sağlayacaktır. Bu yüzden site hızınızı en üst düzeyde tutup kullanıcı deneyimini yükseltebilirsiniz. Bunların sonucunda arama motorlarında yavaş sitelere nazaran daha üst sıralarda çıkabilirsiniz. Bu konuyla alakalı aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

Mükemmel Site Hızının SEO Açısından Büyük Önemi” isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Bu yazıları yazmamdaki en iyi motivasyon kaynağı sizsiniz. İçeriklerimi sosyal medyada her paylaştığınız an tekrar doğuyor blog aşkım. Okumuş olduğunuz içeriği beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve aşağıdaki yorum alanından tartışma başlatabilirsiniz.

giphy (3)

Hakkında Dijital Pazarlama Danışmanı

Dijital Pazarlama Danışmanı
Dijital pazarlama alanında, SEM, SEO ve sosyal medya pazarlaması üzerine yazılar yazmayı seven Uğur Uğurcan kurumsal firmalara dijital pazarlama hizmeti veriyor.

10 yorumlar

 1. Şu video olayında gerçekten haklısınız. Bende daha yeni yeni başlıyorum.

 2. Önerilerinize uyduğumu düşünüyorum. Url yapısında alt çizgi kullanmanın seo açısından kötü olduğunu duymuştum. Ama nasıl oluyor ki Google’da üstlerde çıkan sitelerinki böyle?

 3. Bilinip, uyulması gereken kurallar. Derli toplu yazı için teşekkürler..

 4. Site içi Seo , Site dışı seo’nun altyapısı olduğu için çok önemli. Çok güzel bilgiler vermişsiniz bu konuda. Teşekkür ederim Uğur bey.

 5. çok güzel ve detay önerileriniz için teşekkürler güzel bir makale olmuş emeğinize sağlık sayın uğur bey

 6. Kablosuz internet

  makale için teşekkür ederim admin.

 7. SEO’nun gelişmesiyle birlikte bu tip önerilerinde altın değerinde olduğunu biliyoruz. Paylaştım hocam içeriği teşekkürler

 8. Çok faydalı bir yazı olmuş, dijital pazarlamanın yeni trendi SEO’ya daha fazla önem vermek gerekiyor.

 9. Burada en kritik olan başlık ve açıklama kısımları, tabiki metataglerde çok önemli bence.

 10. Bu makaleyi sitemde kaynak gösterip paylaşabilirmiyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir