Mükemmel Site Hızının SEO Açısından Büyük Önemi

Çoğu SEO danışmanı ve dijital pazarlama uzmanının site içi SEO çalışmalarından en çok önem verdiği konulardan birisi sitenin hızlı bir şekilde açılmasıdır. Bu konuya hem web sitesinde hemde mobil sitesinde önem verenler bir adım önde olacaktır.

Bir web siteniz var ise bu sitenin hızını test etmeniz ve bu hıza göre sitenizde yapılması gereken değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Öncelikle Google page speed veya Gtmetrix araçlarından sitenizin hızını ölçmeniz gerekiyor. Arada farklı sonuçlar olacaktır tabiki. Her ikisinde de hızınızın ortalama değerden biraz daha yüksek olması önemlidir. Ben kendi blog sitemi test ettiğimde ikisinde de farklı sonuçlara ulaştığımı görüyorum.

Gtmetrix‘de 100 üzerinden 62 puan almışken Google Page Speed‘de bu puan 100 üzerinden 56 puan değerinde. Gtmetrix’de bu yavaşlığın sebeplerinden birisi olarak sunucununda yavaşlığının bu etkenlerden birisinin olduğunu anladım. Demek ki sunucumu değiştirmeliyim veya ana sayfada’ki eklentileri en aza indirmeliyim.

Gmetrix abcde sistemine göre puanlandırma yapıyor.  A ve b üst seviye hız, c d orta seviye ve e’de en alt seviye hız diyebiliriz.

Site hız testi seo

 

web site hızını ölçme

 

Yalnız sitemizin kullanıcı deneyimi 100/100 çıkıyor. Bu bizim için gerçekten önemli bir veri.

 

site hızı ölçme

 

Sitemle ilgili bir kelimede Google’de arattırma yaptığımda sıralamanın 5.sırada olduğunu görüyorum. İlk 5 sıradaki 3 sitenin hız puanı benim sitemden yüksek. Diğer 1 siteninde hızı benden düşük olmasına rağmen heralde benden seo anlamında referans backlink sayısı olarak benden daha iyi olduğundan o kelimede benim sayfamdan daha üst sırada olduğunu düşünüyorum. Yani site hızının SEO için önemli bir kriter olduğunu bu küçük örnekte görebiliriz.

Daha hızlı açılan bir sayfa herzaman daha çok kalma süresi ve daha çok sayfa gezme anlamına geldiğini söyleyebilirim. 30 40 saniyede açılan bir siteniz var ise o siteyi kapatın daha iyi. Çünkü kullanıcılar teknolojinin gelişmesiyle herşeyin daha hızlı olanını seviyorlar doğal olarak.  Google sıralama kriterlerinin arasında hızında büyük bir önemde olduğunu söyleyebiliriz. Bu kriteri göz ardı etmeyin.

Çoğu dijital pazarlamacı bu konuya çok dikkat etmelidir. Eğer bir kampanya yapıyor ve Google Adwords‘ e reklam başlatmışsa , bunun sonucunda gelen potansiyel müşteriler sitenin yavaşlığından şikayet edip çıkmışsa bu çöpe atılan 1 tık ücreti olan 0.50 TL – 3 Tl arası olan çöpe atılmış bir bütçedir. Ve bu şekilde dijital pazarlama uzmanı bu sorunu çözemeyip sitenin tasarım güzelliğiyle büyülenip yavaşlığını anlamayacak kadar kör olmuşsa kampanyanın başarısız olması kaçınılmazdır.

Eğer içeriği beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları ile yazımı paylaşarak bana bir teşekkür edebilirsiniz. Ve bu konuda olan yazıların devam etmesini istiyorsanız yorum atabilirsiniz.

Hakkında Dijital Pazarlama Danışmanı

Dijital Pazarlama Danışmanı
Dijital pazarlama alanında, SEM, SEO ve sosyal medya pazarlaması üzerine yazılar yazmayı seven Uğur Uğurcan kurumsal firmalara dijital pazarlama hizmeti veriyor.

7 yorumlar

 1. mesleki yeterlilik belgesi

  Site hızının seo’ya etkisi artık olmazsa olmaz bir durum. Bu ve diğer makaleleriniz için çok teşekkür ederim.

 2. Uğur hocam ellerine sağlık çok güzel bir içerik hazırlamışsın. Sen ve senin gibi bu sektörde bu işi hakkıyla yapan bir kaç kişi daha var. Bize kattığınız değerler için teşekkürler.

 3. Elinize sağlık. alternatif olarak incelemenizi önerebilirim;
  Performans Testi: http://www.altanayan.com/index.php/performans-testi-araclari/
  Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
  Altan Ayan – Yazılım Test Uzmanı

 4. Eticaret sitelerinde bu hız puanı çok önemli kalırken blog ve haber sitelerinde 2.planda kalıyor

 5. Ben sunucumu degistirdim ve huzura kavustum hiz olarak

 6. Sitemin hizlanmasi icin gereksiz eklenti,iframe ve büyük imagelerden kacinirsak puanimiz daha yüksek cikacaktir sanirim

 7. sitemin hiz değeri nasıl sitemi incelermisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir