Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Düşürme Yöntemleri!

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Düşürme Yöntemleri!

Arama motoru sıralamalarınızı ve dönüşüm oranlarınızı büyük ölçüde ilgilendiren Hemen Çıkma Oranı çok önemli bir konudur. Hemen Çıkma Oranını düşürdüğünüz takdirde sıralamalarda ve dönüşümlerde gözle görülür yükselişler göreceksiniz.

Hemen Çıkma Oranı nedir?

Sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizden çıkma yüzdesine Hemen Çıkma Oranı denir. Sitenize gelen kullanıcılar bir sayfada isterse 2 saat, isterse 1 dakika dursun bu hiç önemli değildir. Önemli olan kullanıcıların birden fazla sayfa gezmesidir. Hemen çıkma oranını ne kadar düşürürsek o kadar çok sitemize ziyaretçi gelir diyebiliriz. Neden mi? Çünkü, arama motoru sıralamaları için çok önemli bir faktör olduğu için. Bu faktör sadece arama motorları için kısıtlıdır diyemeyiz. Facebook yaptığı son haber akışı algoritmalarında bu faktörü kesinlikle önemsiyor. Siteden hemen çıkma oranına göre Facebook’ta paylaşmış olduğunuz içerikler daha çok veya daha az erişim alabilir. Bu faktörü dikkate almalarında ki en önemli neden ise kullanıcı deneyimidir. İnsanlar kaliteli içeriklerin bulunduğu sitelerde daha çok vakit harcarlar. Bundan dolayıdır ki çöp sitelerin arama motoru sıralamalarında düştüğü ve sosyal medyada daha az erişim aldığı bir gerçektir.

Hemen Çıkma Oranı ne kadar olmalıdır?

Hemen Çıkma Oranı siteden siteye, sektörden sektöre değişiklik gösterir. Hemen Çıkma Oranının yüksek olduğu bir sitede oranın düşük olan bir siteye göre satışların, dönüşlerin daha çok olması normal birşeydir. Bu sitenin, kullanıcı dostu ve dönüşüm odaklı “call to action” lar ile sonuca giden bir yapıya sahip olduğunu gösterir. Önemli olan bu yapıyı sağlamak ve daha sonrasında Hemen Çıkma Oranını düşürerek satışları ve dönüşümleri arttırmaktır.

Hemen Çıkma Oranı ortalama bir sitede yüzde 50 ile 60 arasındadır. Bu oranın yüzde 90 olduğu bir sitede halen dönüşümler ve satışlar yapılıyorsa bu oran o site için halen iyidir diyebiliriz. Önemli olan dönüşümlerdir.

Hemen Çıkma Oranını Düşürme Yöntemleri 

1) Kaliteli, Basit Bir Tasarım

İnsanların bir siteye girdiklerinde ilk 5 saniye baktıkları genellikle sitenin tasarımıdır. Ziyaret eden insanların sitenize geldiklerinde aradıklarına kolay bir şekilde ulaşması ve okuması lazım. Sitenize gelen kişi ulaşmak istediği içeriğe ulaşamıyorsa hemen çıkma oranını büyük oranda etkiler. Sitenize gelen ziyaretçiler için basit ve kaliteli bir tasarım sunarsanız ziyaretçiler sitenizde biraz gezmek isterler.

güzel tasarım

2) Niş Bir Site

Konusu genel içerikli olan sitelerden ziyade niş siteler daha çok dikkat çekiyor ve ilgilenen kişilerin sitenizde daha çok sayfa gezmesini sağlıyor. Örneğin sosyal medya ile ilgili bir siteniz var. Ve yazdığınız makaleleri sosyal medya ile ilgilenen insanların görmesini istiyorsanız doğru yoldasınız. Örneğin blogum niş bir site ve hemen çıkma oranı %6,57. 

niş site

3) Ziyaretçi Dostu Bir Site

Sitelerinizde yazdığınız yazılar mobilde küçücük ve okunmayacak bir şekildeyse hemen çıkma oranınız yüksek olacaktır. Siz bu tarz sitelere girmek ister miydiniz? Doğru cevap girmemeniz olurdu. Ziyaretçiler sitenize her cihazdan bağlandığında yazılarınızı net bir şekilde okumalı, görsellerinizi net bir şekilde inceleyebilmelidir. Responsive tasarımlı bir sitede yazı yazarsanız hemen çıkma oranını büyük ihtimalle düşürebilirsiniz.

responsive-website

4) Dikkat Çekici, Abartısız Başlıklar

Ziyaretçiler sitenizde ki yazıları arama motorlarında ve sosyal medya ağlarında görürler. Yazılarınızı okuması için başlıklarınızdan etkileyici ve tatmin edici olması lazım. Bu yüzdendir ki başlıklarınızı ne kadar sade ve özetleyici yaparsanız bir o kadarda doğal davranmış olursunuz. Ziyaretçiler doğal ve çekici başlıkları sever. Yalnız başlık seçimi yaparken biraz sanatınızı konuşturmanız ve insanların başlığınıza tıklayabilir mi sorusunu kendinize sormanız gerekiyor. Örneğin yazı başlığınız insanların beyninde aşağıda ki bayan gibi dikkat çekiyorsa ne demiş olduğumu anlamışsınızdır.

İçeriğinizle alakalı yazıları içerikte sunarsanız ziyaretçilerin başka sayfaları gezmesini sağlayıp, hemen çıkma oranını düşürmüş olursunuz.

giphy (1)

5) Hızlı Bir Site

Teknoloji son sürat gelişiyor. İnsanlar eskisi kadar sabırlı değil. Bunun sonucunda sitenizinde 3-5 saniyeden yavaş yüklenmesi insanları sinirlendirebilir ve hemen çıkmasına yol açar. Bunu önlemek için sitenizde ki gereksiz eklentileri kaldırıp site hızı için gerekli optimizasyonları yapmanızda fayda var.

giphy

6) Hedef Kitleye Yönelik İçerikler

İnsanları sitenizde tutmak ve daha çok sayfa gezmesini istiyorsanız hedef kitlenize yönelik içerikler sunmalısınız. SEO konulu bir sitede sürekli teknoloji içerikleri paylaşan bir sitede hemen çıkma oranı oldukça yüksektir.

Örneğin arama motorunda SEO odaklı bir yazıdan gelen ziyaretçi sitenizde yazıyı okuduktan sonra dikkatini çekecek başka bir içerik bulamadığı için aklı karışır ve çıkmak ister.

giphy (2)

Eğer ki içerik yönünden etkileyici şeyler yaparsanız sitenizin hemen çıkma oranını büyük oranda düşürürsünüz. Eğer ki içerik yönünden normal şeyler sunarsanız sitenizin hemen çıkma oranını normal oranda düşürürsünüz. Ve eğer dönüşüm oranlarınız ve satış oranlarınız iyiyse ve hemen çıkma oranı halen düşmüyorsa, düşürmekten vazgeçin ve yaptığınız işi daha nasıl kaliteli yapabilirim sorusunu kendinize sorun.

Bu yazıları yazmamdaki en iyi motivasyon kaynağı sizsiniz. İçeriklerimi sosyal medyada her paylaştığınız an tekrar doğuyor blog aşkım. Okumuş olduğunuz içeriği beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve aşağıdaki yorum alanından tartışma başlatabilirsin.

giphy (3)

Hakkında Dijital Pazarlama Danışmanı

Dijital Pazarlama Danışmanı
Dijital pazarlama alanında, SEM, SEO ve sosyal medya pazarlaması üzerine yazılar yazmayı seven Uğur Uğurcan kurumsal firmalara dijital pazarlama hizmeti veriyor.

5 yorumlar

  1. Değerleri yazılarınız için teşekkür ederim. Gerçekten bu blog bana çok şey öğretiyor.

  2. alexa değerlerine baktığımda çıkma oranı düşük ama buradaki tüyoları uygulayıp tekrar inceleceğim

  3. Niche sitelerde hemen çıkma oranları çok düşük. Bizzat deneyim ettim. Hem yurt dışı hem yurt içinde. Zira insanlar bilgiye ulaştı mı, kolay kolay bırakmak istemiyorlar. Tebrikler

  4. Hedef kittlee yönelik içerikleri yanlış yerlerde yayınlayıp bounce ratei düşürenler topluluğu diye bir grup mu açsam linkedinda 🙁

  5. Değerli yazınınz için teşekkürler hocam 🙂 Arama motoru optimizasyonları için diğer yazılarınızı bekliyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir