Arama Sonuçlarında Sıralama Kaybetmenize Sebep Olan 6 Etken

Google, arama motorunu kullanıcı deneyimi açısından her güçlendirdiği zaman, web siteleri sıralama sonuçlarında yükseliyor veya malesef düşüyor. Bunun sonucunda yapılan SEO çalışmaları daha çok kullanıcı deneyimi ve içerik kalitesi üzerine yapılmaya başlanmıştır. Arama sonuçlarında sıralama kaybetmenize sebebiyet verecek 6 unsuru deneyimlerim neticesinde sizler için sıraladım. Umarım işinize yarar. 

1) Arama Motorlarının Sitenizi Az Ziyaret Etmesi

Arama motorlarının yeni web sitelerini ve hali hazırda olan siteleri ziyaret eden örümcekleri vardır. Bunlar birer bottur. Bu botlar arama motorlarının veri tabanlarını genişletmek amacıyla sürekli siteleri ziyaret ederler. Eğer ki siteniz yeniyse zaman kaybetmeyin. Arama motorlarını ziyaret ederek kaydolun. Bir süre sonra arama motorlarında yavaş yavaş yükselip ziyaretçilerinizin arttığını göreceksiniz. Ayrıca;

 • Sitenize arama motoru örümceklerinin sık sık gelmesi için daha çok içerik eklemeniz ve güncel tutmanız gerekir.
 • Sitenizin yavaş olması sonucunda arama motoru örümcekleri sitenize ulaşamaz ve içerikleri kendi veri tabanlarına ekleyemez. Bu yüzden sitenizi yavaşlatan etkenleri azaltmanız ve sitenizi hızlandırmanız gerekiyor.
 • Eğer siteniz bir e-ticaret sitesi veya şirket sayfası ise sitenizde mutlaka bir blog açmanız sitenizin daha çok arama motoru örümceği tarafından ziyaret edilmesi ve sıralamalarda daha çok yükselmenizi sağlar.

arama motoru örümcekleri

2) Sitenizin Mobil Uyumlu Olmaması

21 Nisan 2015’den itibaren Google’ın yaptığı “Mobilegeddon” algoritma güncellemesi sonucu mobil tasarımı olmayan siteler arama sonuçlarından yavaş yavaş düşmüştür. Akıllı telefonların artmasıyla, ziyaretçiler mobilden girdikleri sitelerde rahat bir şekilde dolaşamaması ve etkileşimde bulunma oranının düşük olmasından dolayı siteniz mutlaka mobil dostu bir site olması gerekiyor.

Eğer inadı devam ettirip halen mobil uyumlu bir web siteye geçmediyseniz yarışa bir sıfır geride başlarsınız. Arama trafiğinin büyük bir kısmının mobil üzerinden gerçekleşmesinden dolayı bu etkeni göz ardı etmeyin.

mobil uyumluluk

3) Google Cezaları

Google, site sahiplerinin üst sıralara çıkmak için yaptığı manipülasyonlar sonucu web sitelerine ceza verir. Bu cezalar sırasıyla Sandbox, gerileme cezası, bomb cezası, kopya içerik cezası, cloaking cezası…

Bu cezaların sebepleri şunlardır;

 • Aşırı backlink alınması
 • Kopya içerik bulunması
 • Aynı içeriklerin sık sık paylaşılması
 • Site içi optimizasyona önem verilmemesi
 • Aynı etiketlerin sık sık paylaşılması

google-sandbox

4) Google Algoritma Güncellemeleri

Google algoritmalarını sürekli güncelleyerek kullanıcıların daha iyi bir deneyim yaşamasını ve bilgiye en doğru ve hızlı bir şekilde ulaşmasını amaçlar. Bunun sonucunda kopya içerik bulunduran, aşırı backlink alan, kalitesiz içerik bulunduran, site içi optimizasyonu yapılmamış, mobil uyumsuz sitelere ceza verip alt sıralara postalar. Son yapılan güncellemeler aşağıdadır;

 • Çekirdek güncellemesi: 2016 yılının ilk çeyreğinde bu algoritma güncellemesi ile marka isimlerinin arama sonuçlarında yer alan bir çok site yerini kaybetmiştir. Bu güncelleme bir çekirdek algoritma hamlesidir.
 • RankBrain güncellemesi: 2015 yılının son çeyreğinde gerçekleşen bu algoritma güncellemesi ile arama motorunun web sitelerini bir kullanıcı gözüyle(yapay zeka) ziyaret edip sıralamalarda değişiklikler yapmıştır. Bu güncelleme ile site içi SEO optimizasyonu yapmamış siteler ciddi arama sonuçları kaybetmiştir.
 • Panda 4.2 güncellemesi: 2015 yılının temmuz ayında gerçekleşen bu güncelleme ile içerik kalitesi ve mobil uyumlu olmayan siteler filtreye sokulmuştur.
 • Mobilegeddon güncellemesi: Güncellemenin yapılacağı günler, aylar öncesinden ziyaretçilere duyrulmuş, 21 nisan 2015 tarihinde algoritma güncellemesi ile bütün mobil olmayan sitelerin arama sonuçlarında tuz buz olmuştur.

google-panda

5) Kalitesiz Backlinklerin Saptanması

Sitenizin arama motorunda yükselebilmesi için kaliteli backlinklere ihtiyacı vardır. SEO için yapılan bu backlink çalışmalarında bazı kişiler acemice davranıp yüzlerce, binlerce kalitesiz siteden backlink alırlar. Google algoritma güncellemeleri ile bu siteleri saptayıp arama motorlarında ceza vererek düşmesini sağlar. Bu cezaları yukarıda anlatmıştık.

Bir diğer backlink konusu ise site içinde yer alan dış linklerdir. Sadece link çöplüğüne dönmüş, kopya içerik barındıran, kalitesiz içerik bulunduran sitelere devamlı link verirsek bunu ağır bir şekilde sıralama kaybederek ödeyebilirizsiniz.

sıralama düşmesi

6) Kullanıcı Deneyimine Önem Vermemek

Kullanıcı deneyimiyle ilgilenen algoritma Top Heavy‘dir. Bu algoritma sitenizde ziyaretçilerin ne kadar kaldığı, ne kadar sayfa gezdiği ve ne kadar etkileşim yaptığına göre sitenizi google sıralamalarında düşmesine veya yükselmesine neden olur.

 • Sitenizde kalitesiz içeriklere yer vermeyin.
 • Sitenizde dikkat çekici başlıklar ve görseller kullanarak sitede kalmalarını sağlayın.
 • İçeriklerinizle ilgili videolar, slaytlar koyarsanız sitede kalma oranını arttırırsınız.
 • Sayfa gezme oranını arttırmak için benzer yazılar ve bunlarda ilginizi çekebilir eklentileri kullanın.
 • En popüler içerikler bölümü oluşturarak daha çok gezinmesini teşvik edin.
 • Çeşitli yarışmalar ve kampanyalar ile ziyaretçileri sitenize tekrar çekerek daha çok etkileşimde kalmasını sağlayın.

Kullanıcı deneyimi

Bu yazıları yazmamdaki en iyi motivasyon kaynağı sizsiniz. İçeriklerimi sosyal medyada her paylaştığınız an tekrar doğuyor blog aşkım. Okumuş olduğunuz içeriği beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve aşağıdaki yorum alanından tartışma başlatabilirsin.

giphy

Hakkında Dijital Pazarlama Danışmanı

Dijital Pazarlama Danışmanı
Dijital pazarlama alanında, SEM, SEO ve sosyal medya pazarlaması üzerine yazılar yazmayı seven Uğur Uğurcan kurumsal firmalara dijital pazarlama hizmeti veriyor.

16 yorumlar

 1. Yazı harika bir şekilde kaleme alınmış teşekkürler uğur, konuya katkı yapmak gerekirse zararlı backlinkleri google disavow ile reddedin. İlla anti seo yapılmasını beklemeyin; düşük kaliteli geri linkleri engelleyin gitsin ve arkanıza yaslanııp 2 gün içindeki hit artışını izleyin..

 2. Aşırı backlinkten kastımız nedir Atıyorum 10 yaşında bır domain ile 2 yaşında bir domain eşit mi etkilenir aynı miktar backlinkten şimdiden teşekkürler

 3. En çok merak ettiğim konulardan bir tanesi özellikle aşırı backlink alınması google da gerileme yapması bu yazı yaşadığımız sorunlara yol rehberi olacaktır teşekkürler

 4. Ozan Ilgınoğlu

  İçerik insanın yazıyı bulmasından bu yana hep önemliydi, bugünde önemli. Arama sonuçlarında öne çıkmak için insanların saatlerce boş işlerle uğraşmasına üzülüyorum. Çünkü geçirilen o boş vakitlerde nice yeni içerikler yaratabilirdi. Ve böylece google gitmek yarine google kendi ayaklarına getirebilirlerdi.
  O yüzden içerik hep kral kalacak…

 5. Yazınızı izninizle sitemde paylaşıyorum. SEO’da kendini geliştirmek isteyenler için etkili bir yazı

 6. Adem Yıldırım

  Dolu dolu bir yazı olmuş ellerinzie sağlık. Her zaman yazmaya devam hocam takipteyiz

 7. Halen mobile geçmemiş site var mı halen? Bence bu siteleri tamamen silecekler Google’dan!

 8. Twitter dan linkedindan paylaştım bile =)

 9. Merhabalar Uğur bey;

  Bu yazıyı sitemde kaynak göstererek paylaşabilirmiyim?

  Saygılarımla.

  İsmail.

 10. Yine harika bir yazı ellerinize sağlık hocam

 11. Paylaştığınız bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim. Ben de iki adet yeni site yaptıracaktım bu bilgileriniz bana büyük fayda sağlayacak…
  Tekrar teşekkür eder çalışmalarınız da başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir